Kayıp yakınları: Tutsakların talepleri kabul edilsin

Diyarbakır’da 425’inci kez bir araya gelen kayıp yakınları, açlık grevindeki tutsakarın taleplerinin bir an önce kabul edilmesini istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” şiarıyla 425. oturma eylemi gerçekleştirildi. OHAL nedeniyle İHD Diyarbakır Şubesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen eylemde kayıpların fotoğrafları taşındı.

Eylemde konuşan İHD Bölge Temsilcisi Abdulselam İnceören, “425 haftadır hep aynı talep ile bir araya geliyoruz fakat hiçbir adım atılmıyor. Bunun yanı sıra şuanda cezaevlerinde açlık grevleri tehlikeli boyuta ulaşmış durumda. Cezaevlerinden cenazelerin çıkmasını istemiyoruz ve bir an önce görüşmelerin sağlanıp, taleplerin kabul edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Ailelerin cezaevleri ile ilgili büyük tedirginlikleri var. Birçok aile açlık grevine girmek için girişimlerde bulunuyor. Aileler greve başlamadan bu sorunun çözülmesi gerekiyor” dedi.

Bu haftaki eylemde 18 Mart 1994’te Kulp ilçesine bağlı Inkaya köyünde evine yapılan baskında gözaltına alınan Mirza Ateş’in akıbeti soruldu. Mirza’nın abisi Eşref Ateş, “Kardeşimin evine baskın yapıldı ve evi ateşe verilerek yakıldı. Çocukları gözü önünde işkence görerek gözaltına alındı. Önce Kulp ilçe merkezine götürülen kardeşim daha sonra Diyarbakır merkeze götürüldüğünü öğrendik. Burada yaklaşık 85 gün işkence görüyorlar. Olayın yaşandığı tarihlerde ben de gözaltına alındım ve kardeşim Mirza’nın da benimle aynı yerde gözaltında olduğunu öğrendim. Fakat o tarihten sonra kardeşimden hiç bir haber alamadık” diye konuştu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir