Arap Alevileri: Gün, ‘HAYIR’da birleşme günüdür

“Tekçi yönetim anlayışını yıkmak için gün halkların HAYIR’dan yana birleşme günüdür” diyen Arap Alevileri, özgür ve eşit bir gelecek inşa etmek için herkesi sandık başına gitmeye çağırdı.

Referandum kapsamında Avrupa’da yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı seçmenler, sandık başlarına giderek oylarını kullanmaya devam ediyor. Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın anayasa değişikliğini yasallaştırmaya çalıştığı tek kişilik sisteme karşı Avrupa’da her kesimden halklar ve inançlar, bir araya gelerek tekçiliğe karşı HAYIR demeye devam ediyor.

Erdoğan’a diktatörlüğüne karşı HAYIR’dan yana tavır alan Avrupa Arap Alevileri Federasyonu Kurucu Başkanlarından Nihat Nalça, Arap Alevileri olarak tekçi bir sisteme geçit vermek istemediklerini ifade ederek, Avrupa’da yaşayan halklara sandık başına giderek HAYIR’dan yana oy kullanma çağrısı yaptı.

‘ARAP ALEVİLERİ OLARAK TAVRIMIZ HAYIR’DAN YANA NET’

Avrupa Arap Alevileri Federasyonu olarak 16 Nisan’da yapılacak olan referanduma karşı tavırlarının başından beri net olduğunu söyleyen Nalça, tek kişilik bir sisteme asla onay vermeyeceklerini söyledi. Federasyona bağlı 16 dernek ve federasyona yakın Arap Alevileri Dernekleri olarak Avrupa’da ve Türkiye’de HAYIR çalışmaları yaptıklarını hatırlatan Nalça, içinden geçilen süreci tarihi bir süreç olarak değerlendirerek şunları ekledi:

‘TEKÇİLİĞİ KABUL ETMEYİZ’

“Her şeyin tek kişiye bağlandığı bir demokrasi yok, biz sadece referandumda değil; bu hükümetin bütün politikalarını kabul etmiyoruz. Krallıkla yönetilen sistemlerde bile bazı şeyler denetim altında, Erdoğan yapmak istediği krallık sisteminin ötesinde. Yüzde 50 ile seçilen cumhurbaşkanı ülkenin diğer yüzde 50’sini yok sayarak tekçi bir sistem kuruyor, biz Arap Alevileri olarak bunu asla kabul etmeyiz.”

 ‘HALKLAR BUNA İZİN VERMEZ’

“Biz Aleviler ve diğer farklı inançlar bu sistemin başından beri mağduruyuz” diyen Nalça, sistemin mağduru olan kesimlerin, şimdi de bu anayasa değişikliği ile tamamen yok sayılmak istendiğini belirtti. Nalça, “Kur’an’ı esas alanlar, aslında bugün ne dine ne de insanlığa sığacak politikalar yapıyorlar. Yaptıkları bütün yanlış politikaları bugün halka onaylatmaya çalışıyorlar; biz halklar olarak buna izin veremeyiz” dedi.

‘SEFERBER OLUNMALI’

OHAL yasaları altında yapılacak bir referandumun demokratik olmayacağını da sözlerine ekleyen Nalça, “Başta Avrupa’daki halklarımız olmak üzere dünyanın her yerindeki Arap Alevileri sandık başına giderek HAYIR’dan yana oy kullanmalı. Seferberlik ruhuyla hareket etmeliyiz. Sadece HAYIR demekle yetinmeyip, ‘Evet’ diyenleri de ikna etmeliyiz. HAYIR demek için çok gerekçemiz var ama ‘Evet’ demek için hiçbir nedenimiz yok” şeklinde konuştu.

‘RENKLERİ KORUMAK İÇİN SANDIK BAŞINA’

Türkiye’deki Arap Alevilerine de seslenen Avrupa Arap Alevileri Federasyonu Kurucu Başkanlarından Nihat Nalça, şunları da dile getirdi: “Arap Alevileri Türkiye’de sadece Hatay ile sınırlı değil, Mersin, Adana ve Türkiye’nin birçok yerine dağılan Arap Alevileri sandık başına gitmeli. Bir kişinin egemenliğini değil, halkların ve inançların ortak bir şekilde yaşayacağı bir sistemi inşa etmek için HAYIR demeliyiz. Herkes bu süreçte rolünü oynamalı. Tekçi yönetim anlayışını yıkmak için gün, HAYIR’da birleşme günüdür.” (Serkan DEMİREL – ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir