Avrupa’da oy kullanma işlemi sürüyor

Almanya, Fransa ve Norveç’te binlerce seçmen sandık başına gitti. Oy kullanma süreci bu hafta da devam edecek.

Batı Fransa’da oy verme işlemleri devam ediyor. Sabah erken saatlerde Nantes kentine gelen Kürdistanlı ve Türkiyeliler oylarını kullanıyor.

Saint Brieuc, Rennes ve Lorient kentlerinden otobüs ve araçlar ile gelen Kürdistanlılar, herkesi sandık başlarına gelip oylarını kullanmaya çağırıyorlar. Oylarını kullanmaya gelen Kürdistanlılar, Brüksel’deki AKP terörünü de protesto ettiler.

Oy verme işlemini ve katılımı değerlendiren HDP Nantes Temsilcisi Muhittin Kılıç, bugüne kadar sandık başına 3100 kişinin geldiğini bunun 7 Haziran seçimlerine nazaran düşük bir oran olduğunu belirtti. Kılıç “oy kullanacak olanlar, sandığa gitmeyi son güne bırakmasın” çağrısı yaptı.

CHP Nantes secim komisyon üyesi Rayif Topdemir ise Nantes bölgesinde 18 bin seçmenin sandık başına geleceklerini tahmin ettiklerini ancak son haftanın yoğun geçeceğini belirtti. Topdemir, seçmenin hafta içi hayırlara vesile olması için sandık başlarına gelip tercih haklarını kullanmaya çağırdı.

OSLO

Norveç’in Stavanger ve İsveç sınırına yakın şehirlerinde yaşayan Kürdistanlılar ve Türkiyeliler, başkent Oslo’da oy kullandılar. Oy kullanımı sırasında AKP’liler Erdoğan lehine slogan atarak provokasyon yapınca Norveç polisi ve konsolosluk görevlileri tarafından uyarıldılar. AKP’lilerin provokasyonlarına rağmen herhangi bir olay yaşanmadı.

Norveç’te yaşayan Türkiye vatandaşları 1-9 Nisan saat 09:00- 21:00 arasında Türkiye konsolosluğunda oy kullanabilirler.

ALMANYA

Almanya’nın Niedersachsen Eyaleti başkenti Hannover’de oy kullanma işlemi devam ediyor. Dün binlerce kişinin oy kullanmaya gittiği bildirildi.

Yurtdışında Referandum’a katılım rekora gidiyor

Avrupa’da 27 Mart’ta başlayan Anayasa referandumu oylamasında ilk 6 günün sonunda 6 ülke 39 konsolosluk bölgesinde sandık başına giden toplam seçmen sayısı 347 bin 234 oldu. Gümrüklerde kullanılan oylarla birlikte bu sayı 375 bin 378’e ulaştı.

Bu rakamlar daha önceki oylamaların ilk 6 günüyle karşılaştırıldığında yüzde 38,41’lik bir artış olduğu görülüyor.

27 Mart’ta oy kullanılmaya başlayan Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre, Danimarka, Avusturya aynı zamanda en kalabalık seçmen nüfusunun da yaşadığı ülkeler.

2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında seçimlere katılım yüzde 8,3 gibi düşük bir seviyede kalmış, 7 Haziran 2015’deki genel seçimde yüzde 36’yla çıkmıştı.

1 Kasım seçiminde ise yurt dışı seçmen sayısı 2 milyon 899 bin olarak kaydedilirken bunlardan 1 milyon 264 bini, gümrükler de dahil olmak üzere sandıklara giderek oy kullanmış ve katılım oranı, yaklaşık yüzde 43,7 olarak gerçekleşmişti.

Oy kullanan sayısındaki bu artışta oy kullanma süresinin daha kısa olması etkili olmakla birlikte, bu katılım oranı korunduğu taktirde yurtdışının 1 Kasım seçimlerindeki yüzde 44,92’lik katılım oranın üstüne çıkılması bekleniyor.

Avrupa’da Hayır Platformu’da “Sandık başına!” çağrıları yapıyor

“HAYIR’LI BİR GELECEK İÇİN, 9 NİSAN SON GÜN!”

Türkiye tarihinde 1 oy hiç bu kadar değerli olmamıştı. Emin olun, sadece 1 HAYIR’ınızla ülkeyi karanlık, çatışma ve diktatörlüğe götürmek isteyenlere engel olacaksınız. Bu artık vicdani bir görev haline gelmiştir. Demokratik, laik, barışçı ve adil bir Türkiye için üşenmeden, ertelemeden, son gün olan 9 Nisan’a bırakmadan oyumuzu mutlaka kullanalım. HAYDİ AVRUPA, sandık başına!

Oy verme yerleri, konsolosluk ve temsilcilikler. İstediğiniz herhangi bir konsoloslukta da çabucak oyunuzu kullanabilirsiniz. Oy verme saatleri 9 Nisan’a kadar sabah 9’dan, akşam 21’e kadardır. Tek yapmanız gereken “tercih” mührünü HAYIR’ın üzerine vurmak ve zarfı sandığa atmak… Sıra beklememek için oyunuzu hafta içi vermenizi öneririz. Merak etmeyin, oylarımızı koruyacak; çalınmasına izin vermeyeceğiz, söz veriyoruz!

– Çağrımızın daha çok dostumuza ulaşması için lütfen paylaşalım, henüz oy kullanmamış dostlarımıza, aile üyelerimize ulaşıp 1 oyun bile çok önemli olduğunu anlatalım. Oy verebilmek için tek yapmanız gereken, üzerinde TC kimlik numarası bulunduran nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı, ehliyet gibi herhangi bir belge ile temsilciliklere gitmek…

HAYDİ AVRUPA, DİKTATÖRLÜĞE HAYIR DE!
HAYIRlı bir gelecek, hepimize iyi gelecek…

Avrupa’da Hayır Platformu
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir