KONVOY URFA’DA

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Batman Milletvekili Saadet Becerekli, DBP PM üyesi Ali Ürküt, HDP PM üyesi Ziya Çalışkan’ın da aralarında olduğu heyet, Urfa merkez ile Suruç ve Birecik ilçelerinde seçim otobüsüne eşlik eden uzun bir konvoy ile esnafı ziyaret etti. Urfa merkez ve ilçelerinde yoğun ilgi ile karşılanan heyet esnaf ziyaretlerinden sonra Urfa merkez ilçe Eyübiye ile Suruç ve Birecik ilçelerinde toplanan kitleye referandum da neden “Hayır” denmesi gerektiğini anlattı.

Urfa girişinde başlayıp Eyübiye ilçesine kadar seçim otobüsünde halkı ve esnafı selamlayan vekilleri, Urfalılar 7’den 70’e zafer işareti ve alkışlarla karşıladı. Eyyubiye ilçe binası önünde toplanan kalabalık içerisinde yöresel elbiseleri giyen kadınlar vekilleri zılgıtlar ile karşıladı. İlçe önünde bulunan halkı seçim otobüsü üzerinden selamlayan vekillerden ilk HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli konuştu. Becerikli, 16 Nisanda yapılacak olan referandumun halkların yararına olmadığını belirterek, “Kadınların ve çocukların geleceği için hayır diyeceğiz. Hak ve hukuk için, özgürlük için hayır diyeceğiz” dedi.

‘ÖZGÜR BİR YAŞAM İÇİN HAYIR’

Becerikli’nin konuşmasından sonar söz alan Mardin Milletvekili Mithat Sancar, bu topraklarda Arap’ın, Kürdün ortak eşit ve özgürce yaşamı için mücadele verdiklerine dikkat çekerek, “Referandum ile gelecek olan sistem, halkları inkâr eden bir sistem olacak. Dolayısıyla biz bu inkârcı anlayışa karşı ‘Hayır’ diyeceğiz. Barış ve Özgürlük isteyen eşbaşkanlarımız başta olmak üzere belediye başkanlarımız, yönetici ve üyelerimiz içerde. Biz baskıya, gözaltına almaya, tutuklamaya, savaşa, işsizliğe, talana karşı ‘Hayır’ diyoruz” diye konuştu.

‘HZ. EYÜP’ÜN SABRI İBRAHİMİN DİRENİŞİYLE HAYIR’

Referandumda sadece 18 maddenin oylanmadığına dikkat çeken HDP Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir ise, 80 milyon insanın ve daha doğmamış çocukların geleceğini belirleneceğini kaydetti. Şimdiye kadar demokrasi mücadelesi sonucunda alınan kazanımların referandumla yok edilmek istendiğini belirten Baydemir, “Topluma tekçiliği dayatıyorlar. Tekçilik kulluktur. Allaha karşı kulluk olur, insana karşı değil” diyerek Hz. Eyüp’ün sabrı, Hz İbrahim’in direnişi ile “hayır” diyeceklerini kaydetti. Kürt halkının tarihi mücadelesine dikkat çeken Baydemir, halk arasında bir deyim olan “Dijminê bav û kala nabin dostê lawa” sözlerini hatırlatarak, tarihi düşmanlıkları bitirmek için “Hayır” oyu istedi.

Daha sonra Suruç’a hareket eden heyeti Aligor Mahallesinde bekleyen kitle, zafer işareti, zılgıt ve alkışlarla karşıladı. Tamamı dışarda olan Aligor esnafı, zafer işaretleri ve “Hayır” sloganları ile heyeti selamladı. Aligor halkına seslenen Baydemir, “16 Nisanda Şırnak’ı yıkan ve Nusaybin’i yaralayanlara ‘Hayır’ diyeceğiz. Biz bir kez daha özgürlük halayını çekmek için hep beraber direneceğiz” dedi.

SURUÇ HALKI ‘HAYIR’A HAZIR

HDP konvoyuna bozkurtlu özel ilgi..

HDP ve DBP heyeti Aligor Mahallesinde sonra Suruç ilçe merkezine onlarca araçtan oluşan konvoy ile giriş yaptı. Heyete, Suruç girişindeki arama noktasında bulunan zırhlı aracın üstüne çıkan özel harekat timinin bozkurt işaretiyle karşılık vermesi dikkat çekti.

Suruç halkı tarafından büyük bir coşku ve sloganlarla karşılanan HDP’liler ilçe merkezinden şehir turu yaptıktan sonra HDP ve DBP Suruç İlçe örgütleri binası önünde toplanan kitlenin arasına gelerek burada halkı selamladı. Burada konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, şunları söyledi: “Suruç Mehmet Tunçların direnişine sahip çıkarak bu sisteme referandumda cevap verecektir. Demokratik özerklik mücadelesi için yaşamını yitirenlerin mücadelesine sahip çıkarak, Öcalan’ın özgürlüğüne de sahip çıkacaktır. Öcalan özgür olmadan hiçbir toplum özgür olamaz. Amed’te ve Van’da ikiyüzlülük yaparak, Kürtlerden bahsediyorlar. Kürtler artık size inanmaz. Kürtler başta Öcalan olmak üzere cezaevlerinde direnenlere ve mücadele yürütenlere inanıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar asla ve asla Kürt halkının iradesini kıramayacaklar. Cezaevleri direnişleriyle cevap veriyor. Topyekûn soykırım saldırıları yaptılar tutukladılar ancak irademizi teslim alamadılar.”

‘AYNAYA BAKIP KENDİNİZİ GÖRÜN’

Güven’in ardından halka hitap eden HDP Sözcüsü Osman Baydemir, şunları söyledi: “Tümden yok edilen Şırnak’tan sonra bugünde Suruç halkıyla beraberiz. Her şeyden önce iki yıldır halkın kendi kültüründen ve dilinden ve kimliğinden vaaz geçmesi için baskı altına alıyorlar. Biz bu yüzden ‘hayır’ diyoruz. Dün Diyarbakır’da Erdoğan diyor ki ‘Ben belediye başkanıyken beni belediyeden aldılar. Mağdur etiller’ doğru söylüyor. Şimdi biz ona soruyoruz ve söylüyoruz. Peki, sen ne yaptın. Kayyum atamadığın belediye ve tutuklamadığınız belediye başkanları kalmadı. Biz onlara yuh çekmeyiz. Biz bunlara şunu söylüyoruz yuh yerinde biz onlara ayna tutuyoruz. Aynaya bakıp kendilerini görsünler.”

Suruç’un ardından HDP’li vekiller ve yöneticilerden oluşan heyet daha sonra Birecik ilçesine doğru yola çıktı. İlçe halkı tarafından karşılanan heyet, ilk olarak esnafları gezerek ardından da HDP İlçe Binası önünde halkla buluştu. Referandum sürecini ve ne için “Hayır” dediklerini anlattılar.

ADIYAMAN: EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ

Referanduma sayılı günler kala çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden HDP Adıyaman il örgütü, HDP milletvekilleri Müslüm Doğan, Behçet Yıldırım, PM üyesi Bedriye Yorgun ve halkın kitlesel katılımıyla Cumhuriyet mahallesi Mimar Sinan Caddesi’nde referandum irtibat bürosu açtı. Alan HDP ve DBP flamaları ile süslenirken yurttaşlar sık sık “Şehit namırın”, “Direne direne kazanacağız”, “Selam selam zindanlara bin selam” sloganları attı.

Saygı duruşunun ardından konuşan HDP Adıyaman il Eşbaşkanı Selim Özbek, Adıyaman’da ki referandum çalışmaları hakkında bilgi verdi. “Yeni bir devlet düzeniyle karşı karşıyayız” diyerek sözlerine başlayan HDP İzmir milletvekili Müslüm Doğan, “90 yıldır Aleviler için bir kelimelik yol kat edilmedi. Alevilerin inancı ve öğretisi tarih boyunca kuşatma altında. Yeni asimilasyon araçlarıyla kuşatılmış bu inanç ve öğretinin gelecek nesillere aktarılması engellenmek isteniyor. Cumhuriyetten önce Alevilere gelip ‘sizlere öyle bir yeni rejim kuracağız sizler Osmanlının Sünni devlet anlayışından kurtulup kendinizi Cumhuriyetle rahatlıkla ifade edebileceksiniz’ diyerek Alevilerin desteğini alanlar 1924 yılında 442 sayılı köy kanununu çıkardılar. Bu köy kanunuyla her Alevi köyüne bir Cami yapılma zorunluluğu getirildi. Daha aradan 8 ay geçmeden diyaneti kuruyorlar. O gün bu gündür Alevi inancı ve öğretisi için 90 yıldır hiçbir şey yapmıyorlar” dedi.

“Bu gün Aleviler ve Kürtler eşit yurttaşlık istiyor” ifadelerini kullanan Doğan, “Alevilerde, Kürtlerde anayasal yurttaşlık istiyor. Aleviler inancını, Kürtler anadili ile eğitim ve yaşam hakkı istiyor. Ortak bir vatanda eşit koşullarda yaşamak istiyor. Ortak vatanda bir arada kardeşçe eşit şartlarda yaşamanın koşulları yaratılsın istiyoruz” dedi.

HDP PM üyesi Bedriye Yorgun ise, 16 Nisan’da yapılacak referandumun ne genel seçim nede yerel seçim olduğunu ifade ederek, bu referandumun çok farklı olduğunu, herkesin oy kullanması gerektiğini belitti. Yorgun, “Bir tarafta diktatörlük, bir tarafta da çoğulcu demokratik bir yaşam hakkı var, ona göre iyi düşünerek oy kullanmak gerekiyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından zılgıtlar ve alkışlarla referandum irtibat bürosunun açılışı yapıldı.

HDP Aydın mitingi: Keşke hiç referandum yapmasaydık diyecekler

İSTANBUL’DA HDK’DEN ‘HAYIR’ ŞÖLENİ

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) referandum çalışmaları kapsamında “Tek olmaz hep birlikte” şiarı Bostancı Gösteri Merkezi’nde şölen düzenledi. Şölene HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Celal Doğan, HDK bileşenleri ve binlerce kişi katıldı.

“Hayır kazanacak, kadınlar kazanacak”, ” Bütün dillerin, bütün inançların ve bütün kültürlerin özgürlüğü için Hayır”, “Hayır gençlik kazanacak”, “Kadınlar Hayır diyor”, “Yeryüzüne sahip çıkmak için özgür bir yaşam için Hayır”, “Biz halkız! Gücümüz birlik sözümüz Hayır” ve “Memleket şirket, başkan patron olacak Hayır” pankartlarının asıldığı salona Kürtçe, Türkçe, Ermenice ve birçok dilde üzerinde “Hayır” yazan dövizler ve bayraklar taşındı.

“Bijî Serok Apo”, “Be Serok jiyan nabê” ve “Hayır” sloganlarının eksik olmadığı şölende, gençler ve kadınların yoğun katılımı dikkat çekti.

İstanbul’un 3 bölgesinden kaldırılan araçlarla kitleler şölenin olduğu salona geldi. HDP’nin ilçe binalarından kalkan otobüsler ile yola çıkan kitle, yol boyunca türküler söyleyerek, ‘Hayır’ deyip, zılgıt, alkış ve ıslıklarla içeri girdi. Kadın, genç, çocuk, yaşlı ve birçok kişinin geldiği etkinlikte “Hayır” sesi yükseldi.

Büyük bir coşkunun hakim olduğu şölende program öncesi salona gelen kitle çalan şarkılar eşliğinde “Hayır”lı halay çekiyor.

DİYARBAKIR’DA 5’İNCİ ‘HAYIR’ BÜROSU AÇILDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, “Hayır” diyecekleri referandum çalışmaları kapsamında merkez Yenişehir ilçesi İplik Zarko Mahallesi’nde seçim bürosu açtı. Açılışa HDP Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir, Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp, il ve ilçe yöneticileri ile DBP İl Eşbaşkanı Zeki Çelik katıldı. HDP ve “Hayır” flamalarının asıldığı seçim bürosu önünde toplanan yurttaşlar müzik eşliğinde halay çekti.

Açılış konuşmasında dün Diyarbakır’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen mitinge değinen HDP’li Ziya Pir, “Yaptığı miting 1 Nisan şakası gibiydi. Keşke 2 Nisan’da gelseydi onu belki ciddiye alırdık” dedi. Pir, cumhurbaşkanının kayyumu yanına alarak kendisinin belediye başkanlığının elinde zorla alındığını söylemesinin büyük bir ayıp olduğunu belirterek, bunun Diyarbakır halkına hakaret olduğunu söyledi. Pir, kentin her bir yanına asılan Türk bayraklarının Seçim Kanunu’na aykırı olduğuna da dikkat çekti.

Ardından neden “Hayır” diyeceklerini iki madde ile açıklayan Pir, şunları söyledi: “Kürtlerin kendi özbenlikleri ile anayasada yer almalarını istiyoruz. Bu yapılmak istenen anayasada var mı? Yok. O yüzden ‘Hayır’. İkinci olarak Çanakkale’de Türkler ve Kürtler savaştı. Ancak Türkler egemen oldu. Ortak vatan dediğimiz için ‘Hayır’ diyoruz” dedi.

Ardında vekiller halk ile seçim bürosunun açılışını yaptı.

MALATYA: ‘EVET’ÇİLERİ SANDIĞA GÖMECEĞİZ

Referandum oylamasına kısa bir süre kalırken, çalışmalarına hız veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Malatya il örgütleri halkla buluşmaya devam ediyor. Yeşilyurt ilçesine bağlı Kuşdoğan, Pipirim, Örnekköy, Haçova, Molikan, Gürpınar, Koçdere, Cafana, İkizciler mahallelerinde halk ziyaretleri yapan partililer, “Hayır”ın gerekçelerini anlattı. Ziyaretlerde konuşan HDP İl Yöneticisi Medet Kılıç, “Bizler HDP olarak Malatya’da gezilmedik, basılmadık toprak bırakmadan, gece gündüz demeden, yurttaşlarımıza ‘Hayır’ı anlatmaya çalışıyoruz. Yurttaşlardan bizlere yoğun bir ilgi var. Neden ‘Hayır’ denilmesi gerektiği yönünde bilgilendirmelerde bulunurken, bize gösterilen teveccühler ve ilgi de bizleri memnun ediyor. Eminim 16 Nisan’da, ‘Evet’çileri sandığa gömeceğiz” dedi.

DBP İl Yöneticisi Polat Akköse ise, “Malatya’da koordinasyonumuz çalışmalarını belirledi. Şehir merkezinde, tüm ilçelerde, köylerde, mahallelerde bölge bölge çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bugün Yeşilyurt ilçesinde bulunan mahallelerde çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Halkımızın tepkisi gayet olumlu, ama bazı yerlerde farklı reaksiyonlar da alıyoruz. Oysa ki ‘Hayır’ın tüm halkımız için çok önemli olduğunu biliyoruz. Kadın arkadaşlarımız merkezde çalışmalar yürütüyor, pazar ve esnaflarımızı geziyorlar” dedi.

Ziyaret edilenler arasında yer alan iş insanı Hasan Güngör ise, “Esnaf olarak durumlar kötü, elamanlarımızı çıkartmak zorunda kaldık. Yanımızda 70-80 kişi çalışıyordu bu kadar kişiden kimse kalmadı ve şu anda sadece bir tane bekçi var. İhalelere giremez durumdayız, ekonomik olarak zor bir süreçten geçmekteyiz” şeklinde konuştu.

İZMİR’DE ‘HAYIR’ ENGEL TANIMIYOR

Emek ve Demokrasi Güçleri’nin, “Umudu Kesme Yurdundan başlıklı Hayır Festivali” yasak tanımadı. Konak Kaymaklığı tarafından gerekçesiz yasaklanan etkinlikte, müzik ve dansların eşliğinde “Hayır” çağrısı yapıldı.

Bütün bileşenleri ile bir “Hayır” şöleni düzenlemek istediklerini ancak bunun yasaklandığını anımsatan Türkiye Mimar Mühendisler Odaları Birliği İzmir Yöneticisi Melih Yalçın, “Ancak buraya çıkacak olan müzik gruplarının inisiyatifiyle şölenimizi gerçekleştirdik. Buradaki hava bizim ne kadar doğru bir proje yaptığımızı gösterdi.Özetle biz bu yasakları protesto ediyoruz” dedi.

Etkinliğin ardından müzik gurupları ve yurttaşlar ,sahilde çimenlerin üzerinde oturan yurttaşlara “Hayır” bildirileri dağıtarak, şarkılarla çağrı yaptı.

BAŞARAN: BU BULANIK HAVAYI DAĞITACAĞIZ

HDP Batman Milletvekilli Ayşe Acar Başaran, referandum çalışmaları kapsamında İzmir’de halk buluşmasına katılarak, Şakran Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutuklu ve hükümlü ailelerini ziyaret etti. HDP Bayraklı ilçe binasında düzenlenen toplantıda konuşan Başaran, Kürt halkının son yıllarda yaşadığı acıların hesabını sandıkta soracağını belirtti.

Kürt halkının baskı ve zulme karşı direndiğini ve her zaman da direneceğini kaydeden Başaran, “Özellikle son 2 yıldır hükümet biz Kürtlerin üzerinde özel savaş psikolojisi uyguluyor. İnanalım ki zafer bizim olacaktır” dedi.

İktidarın her alanda tekçiliği dayattığını dile getiren Başaran, şunları söyledi: “Onun için gazeteleri, kanalları kapattı. Siyaset yürüten arkadaşlarımızı, eş genel başkanlarımızı tutuklayarak susturmaya çalıştı. Ancak bizim sabrımız kalmadı. Bunu bu referandumda kıracağız ve bu bulanık havayı dağıtacağız.”

BİTLİS’TE KÖYLERDE ‘HAYIR’ ZİYARETLERİ

Bitlis ve ilçelerinde HDP, DBP ve TJA’nın referandum çalışmaları devam ediyor. Aralarında HDP’li vekiller Mizgin Irgat ve Celadet Gaydalı’nın da bulunduğu heyet, Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla Beldesi, Tepevank, Alakır ve Mezik köylerinde halk ile bir araya gelerek “Hayır”ı anlattı.

HDP anons aracında çalınan şarkılar eşliğinde köyleri ziyaret eden heyet, halkın büyük ilgisi ile karşılandı. Tepevank köyü ziyaretinde halka hitap eden Irgat, referandumda “Hayır” oyu kullanmanın önemine dikkat çekerek, halkın tehdit ve baskılara inat “Hayır” demesi gerektiğini belirtti.

ERZURUM’DA ‘HAYIR’ BROŞÜRLERİ DAĞITILDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Erzurum İl Örgütü, referandum çalışmaları kapsamında Mahallebaşı esnafını ziyaret ederek “Hayır” broşürleri dağıttı. Mahallede kurulan pazar ve esnafı gezerek, neden “Hayır” denilmesi gerektiğini anlatan HDP’liler, yurttaş ve esnaf tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Ekonomik krizin etkilerini anlatan esnaf da şikayetlerini dinleyen yöneticilere “Hayır” gerekçelerini sıraladı. Yurttaşların broşür dağıtan yöneticilere, “Bildirilere gerek yok. Zaten ‘Evet’ demek için hiçbir sebebimiz yok” demezi dikkat çekti.

AĞRI’DA KAPI KAPI ‘HAYIR’ ANLATILIYOR

Ağrı’da olumsuz hava koşullarına rağmen HDP ve DBP’liler köy köy, kapı kapı dolaşarak “Hayır”ı anlatıyor. Referandum çalışmaları kapsamında Beşiktepe, Yekmal, Ziro, Balıksu, Yukarıküpkıran, Kavak, Yazıcı, Kalender, Sarıdoğan, Uçarkaya ve Dönerdere olmak üzere 11 köyü ziyaret eden HDP ve DBP’liler, köy halkıyla bir araya gelerek, “Hayır” broşürleri dağıttı. Köylülerin sorunlarını dinleyen siyasetçiler, yağmur, çamur demeyen etraflarına toplanan çocuklar ile oynadı.

ADANA’DA ‘HAYIR’ BİLDİRİSİ DAĞITAN ÖĞRENCİLERE GÖZALTI

Referandum çalışmaları kapsamında Adana’nın çarşı merkezinde “Hayır” bildirileri dağıtan Devrimci Liseliler (Dev-Lis) üyesi 6 öğrenci gözaltına alındı. “Yasadışı bildiri” dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Aycan Serbes, Nihat Bayav, Aleyna Tümen, Ahmet Aslan, Tolga Arzık ve Hakan Aydın, Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğüne götürüldü.

Öte yandan HDP ve HDK “Hayır” çalışmaları kapsamında Seyhan’ın Fırat Mahallesi’nde ve Karataş ilçesinde yurttaşlarla bir araya geldi. Arap Alevi yurttaşların yoğunlukta yaşadığı ilçede “Hayır” bildirilerini okuyan yurttaşlar “Sonuna kadar ‘Hayır’ diyoruz” dedi.

ANKARA’DA ‘HAYIR KADINLAR VAR’ ETKİNLİĞİ

Ankara Kadın Platformu, Ankara Kuğulu Park’ta bir araya gelerek “Hayır” etkinliği düzenledi. “Hayır Kadınlar var” pankartı açan kadınlar, hep bir ağızda “Jin Jiyan Azadi” sloganı attı. Kadınlar, daha sonra parkın ortasında bir araya gelerek, “Hayır hayır hayır” şeklinde haykırdı.

Çevredeki yurttaşların ilgiyle izlediği kadınlar etkinlikte, Kürtçe ve Laz’ca şarkılar seslendirdi. Özellikle Aynur Doğan’nın seslendirdiği “Keçé Kurdan” şarkısı çaldığında, çevredeki yurttaşların çocukları ile beraber halaya durması, alanda dikkat çeken bir diğer ayrıntı oldu.

Kadınlar adına açıklamada bulunan Meziyet Yıldız, “16 Nisan’daki referandumda ‘Hayır’ diyeceğiz. Bize sorulmadan önümüze konulan referandumda ‘Hayır’ demek için buradayız. Boşanma komisyonuna ‘Hayır’ dedik. Kadın tecavüzlerine ‘Hayır’ dedik. Kadın düşmanlığına ‘Hayır’ dedik, Tek adama ‘Hayır’ diyeceğiz” dedi. (DİHABER)