HDP Aydın mitingi: Keşke hiç referandum yapmasaydık diyecekler

“HAYIR HEPİMİZ KAZANALIM” sloganıyla referanduma hazırlanan HDP’nin Aydın mitinginde konuşan Milletvekili Başaran, “16 Nisan iktidarın kabus günü olacak. Keşke hiç referandum yapmasaydık diyecekler. Biz kendimize güvenelim. Haklıyız, hakikati savunuyoruz, başaran biz olacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Hayır hepimiz kazanalım” sloganıyla sürdürdüğü referandum çalışmaları kapsamında Aydın’da miting düzenledi.

Mitinge HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Nimetullah Erdoğmuş ile HDP bileşenlerinin temsilcilerinin yanı sıra kentteki siyasi partiler de katıldı.

Tutsak HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın fotoğraflarının yer aldığı pankartlar açılan mitingde “Hayır” yazılı flamalar taşındı, sık sık “Seni başkan yaptırmayacağız” ve “Her şeye rağmen Hayır” sloganları atıldı.

Polis mitinge katılımı düşürmek için alan girişinde çok sayıda kişiye kimlik kontrolü yaptı. İki kişinin gözaltına alınması üzerine polis ile parti üyeleri arasında tartışma yaşandı.

‘HER DİLDEN DİKTATÖRLÜK REJİMİNE İTİRAZIMIZ VAR’

Miting HDP İl Eş Başkanları Meral Karakuş ve Barış Göze’nin açılış konuşmasıyla başlarken, Batman Milletvekili Başaran Kürtçe ve Türkçe konuştu. Başaran, Türkiye halklarının her dile “Hayır” dediğini söyledi, “Her dilden sömürü rejimine, diktatörlük rejimine, tek kişilik dikta rejimine karşı itirazımız var” dedi.

En çok kadınların “Hayır” dediğini dile getiren Başaran, şöyle konuştu: “Kadınlara vaat ettikleri tek şey var; ölüm. Kadınları kapı kapı çalıştırıp hiçbir yerde söz sahibi olmamayı vaat ettiler” dedi. AKP hükümetinde yer alan tek kadın bakanın da çocuk tacizi için “Bir kereden bir şey olmaz” dediğini hatırlatan Başaran, “Kadınlara vaat etikleri anne olmak, kız kardeş olmak, bacı olmak. Kayyum atandığında ilk yaptıkları kadınları silmek oldu. Tüm dünyanın imrenerek baktığı eşbaşkanlık sistemi korkulu rüyaları oldu. OHAL ile KHK’lerle tüm kadın kurumlarını kapattılar. Kadınları kendilerine muhtaç etmeye çalışıp, iradesizleştirip kendi sistemlerini kurmaya çalışıyorlar. Kadınlar buna neden evet desin?”

Anayasa paketine 18 yaşında milletvekili seçilebilme maddesi eklendiğini hatırlatan Başaran, “Doğru ama bu gençler neler yaşıyor diye soruyorlar mı? Hayır. Gençlere vaat ettikleri tek şey ölmek, öldürmek. Gençler atanamıyor. Ne sunuyorlar bize? Hiçbir şey. Atanamayan gençler polis olsun, asker olsun, korucu olsun. Onların savaş politikalarında canlarını versinler. Tek vaatleri bu. O yüzden gençler her yerden hayırlarını yükseltecekler” şeklinde konuştu.

‘KEŞKE HİÇ REFERANDUM YAPMASAYDIK DİYECEKLER’

HDP’nin referandum çalışmalarının engellendiğini dile getiren Başaran, “Medya bize kapalı. Tüm programlarda neden ‘evet’ denmesi gerektiği anlatılıyor. Bizi ne kadar sindirmek isterlerse istesinler biz kapı kapı çalışan bir partiyiz. Biz onlar gibi televizyonlardan kampanya yapmıyoruz. Halkla beraber çalışıyoruz. Emin olun çok güçlüyüz. Anketlere bakıyorlar, gözaltı, tutuklama, medya ambargosu her şeyi uyguluyorlar. Ama her defasında ‘hayır’ önde. İşte bütün saldırganlıkları bundan. Çünkü biz haklıyız” ifadelerini kullandı.

16 Nisan günün iktidarın kabus günü olacağını dile getiren Başaran, “Onlar için karanlık bir gün olacak. Öyle bir güne uyanacaklar ki keşke hiç referandum yapmasaydık diyecekler. Biz kendimize güvenelim. Haklıyız, hakikati savunuyoruz, hakikati örgütlüyoruz. Bu topraklarda diktatörleşmeye izin vermeyeceğiz. Bütün farklılıklarının sesinin olduğu bir düzen kuracağız. Onlara Aydın’dan da Amed’den de tüm Türkiye’den tek ses olduğumuzu haykırıyoruz. Kazanan biz olacağız, ezilen biz olduk ama başaran biz olacağız” dedi.

’16 NİSAN KARANLIKLARDAN ÇIKMANIN KAVŞAK NOKTASI’

HDP Milletvekili Erdoğmuş da mitinge katılanlara “Zulme kader diyebilir miyiz?” diye sordu. “Hayır” yanıtı alan Erdoğmuş, “Haksızlığa, öfkeye, kine kader demek mümkün değil. Bugün bu meydandan iktidara çağrı yapıyoruz. Müslümanız diyoruz. Bu dinin gereği olan kardeşliği bu memlekette tesis edelim” dedi.

OHAL uygulamalarını hatırlatan Erdoğmuş, “OHAL uygulamasında bir anayasanın meşruiyeti olur mu?” diye sordu. HDP’yi zayıflatmak için gerçekleştirilen gözaltı operasyonlarını hatırlatan Erdoğmuş, “Başta eş genel başkanlarımızı rehin aldılar. Zindanda HDP’yi mahkum etmek için rehin tutuyorlar. Durdular mı hayır” dedi.

Anayasa paketinde özgürlüklerin yer almadığını dile getiren Erdoğmuş şunları söyledi: “16 Nisan referandumu sadece evet-hayır seçiminden ibaret değil. 16 Nisan karanlıklardan aydınlıklara çıkmanın kavşak noktası. Ondan sonra aydınlık olacak, güneş tekrar doğacak ve insanlar kardeşçe barış içinde yaşayacak. Bu maddelerin içinde barış yok. Barış yoksa biz de yokuz. ‘Hayır’ diyoruz.” (ETHA)
One thought on “HDP Aydın mitingi: Keşke hiç referandum yapmasaydık diyecekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir