İsveç’te ‘hayır’ mitingi

İsveç’te yaşayan Türkiye vatandaşları, Stockholm’un Medborgarplatsen Meydanı’nda ‘Hayır’ mitingi düzenledi.

 

Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumu için İsveç’teki Türkiye vatandaşları 8-9 Nisan’da oy kullanabilecekler. Oylama öncesi İsveç’te kurulan Hayır Platformu, Stockholm’un Medborgarplatsen Meydanı’nda gösteri düzenledi.

Şölen havasında geçen gösteriye katılan Türk, Kürt, Arap, Asuri-Süryani yüzlerce kişi, Müzisyen Hakan Vreskala’nın türküleriyle hep birlikte halaya durdu.

Gazeteci-Yazar Kurdo Baksi’nin sunuculuğu yaptığı gösteriye İsveçli siyasi parti ve parlamento temsilcileri, kitle örgütü temsilcileri, yazar ve gazeteciler de katılarak konuşmalar yaptılar.

İsveç medyasında geniş yer alan ve ülkede tartışılan AKP Hükümeti’nin yurt dışındaki fişleme faaliyetlerine yönelik iddialara da değinen İsveçli politikacılar, İsveç Hükümeti’ne önlem alması çağrısında bulundular.

BASKILARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Hükümet ortağı Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Anders Österberg, yeni anaya için yapılan referandumun Türkiye’nin geleceği, Avrupa Birliği ile ilişkileri açısından önem taşıdığını söyledikten sonra “Bu demokrasi ve diktatörlük arasında bir seçim olacak” dedi.  Sol Parti Genel Başkanı Jonas Sjöstedt, Türkiye’de inanç ve etnik kökenlerinden dolayı insanlara baskı yapılmasını, on binlerce memur, gazeteci, akademisyen ve insan hakları savunucusunun işten atılmasını ve tutuklanmasını kabul edemeyeceklerini dile getirdi.

Sjöstedt ve Österberg,  AKP’nin İsveç’te yürüttüğü ajanlık faaliyetleri hakkında gazetemizin de sorularını yanıtladı.

‘HÜKÜMET AÇIKÇA KINAMALI’

Sjöstedt, Türkiye Büyükelçiliği ve AKP bağlantılı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) İsveç’te “ajanlık” yapmasına İsveç’teki göçmeleri tehdit etmesine karşı hem polis hem de hükümetin tutum alması gerektiğini söyledikten sonra “Polis soruşturma başlatmalı, Hükümet de Türkiye’yi açıkça kınamalı” dedi.

Hükümet ortağı Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin Milletvekili Anders Östberg de, UETD ve Büyükelçiliğin ajanlık faaliyetlerinin belgelenmesine rağmen neden Dışişleri Bakanının Türk Büyükelçisini makamına çağırmadığı sorusunu, “Ülkemizde başka devletlerin kendi vatandaşlarını izlemesine izin veremeyiz. Bu yasalarımıza göre suç. Ben bakanın büyülelçiyi makamına çağırdığını sanıyordum. Olanlar çok ciddi be bakan büyükelçiyi makamına çağırıp olanları kınamalı” diyerek yanıtladı.

Hayır Platformu miting sonrası bir de gece düzenleyerek burada da İsveç’teki seçmenleri ‘hayır’ oyu kullanmaya çağırdı. (Murat KUSEYRİ – Evrensel)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir