Kerestecioğlu: Bu teklifte bir ‘tek’ var bir de ‘adam’ var

Mersin’de SYKP’nin düzenlemiş olduğu “Hayır de sultanlığa” adını verdiği Grup Abdal konserine yoğun ilgi gösterildi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Mersin’in Yenişehir İlçesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi’nde “Hayır de Sultanlığa” adıyla müzik dinletisi gerçekleştirdi. Yapılan etkinliğe Grup Abdal ve Özgün Sanat Atölyesi müzisyenleri katıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı müzik dinletisine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da yer aldı. Sinevizyon gösterimi ile “Hayır” da anlatıldı.

‘BİZ SULTANLIĞA “HAYIR” DİYECEĞİZ’

Etkinlik öncesi açılış konuşmasını SYKP İl Eşbaşkanı Fırat Gedik yaptı. Gedik, referandumda Sur’u, Cizre’yi ve sokak ortasında vurulan ve günlerce cenazesi yerde kalan Taybet Anayı unutmamak için herkesin “Hayır” demesi gerektiğini söyledi. Ardından söz alan SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, son süreçte baskıların arttığına dikkat çekti. Baskılar sonucu seçimlerde 6 milyon oy almış ve Türkiye’nin dördüncü büyük partisi olan HDP Eş Genel Başkalarının tutuklanmasını, tutuklu bulunan gazetecileri ve son olarak sürekli gündem de olan cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine değinen Hamitoğulları” Biz yaşanan tüm baskılara, işkencelere karşı biz sultanlığa hayır diyeceğiz” dedi.

‘UCUBE BİR ANAYASA TEKLİFİ’

Filiz Kerestecioğlu da, 7 Haziranda güzel bir umutla yola çıktıklarını ve bu umudun tüm Türkiye’nin umudu olduğunu dile getirdi. Bugün anayasa adı ile ortaya konulan seçimin ucube olduğunu ifade eden Kerestecioğlu. Yapılacak olan Anayasa teklifi ile seçime gidilmesinin ne barış ne de Türkiye’nin geleceğine ve geçlerine hiçbir şey sunmadığını vurgulayan Kerestecioğlu,”Bu teklifte bir “tek” var bir de “adam” var dedi. Bu teklife kocaman bir şekilde “Hayır” diyeceğiz.

‘HAYIR UMUDU BÜYÜTECEK’

İktidarın herkesi birbirine düşürerek kendi iktidarını sürdürmek istediğini ifade eden Kerestecioğlu, teklik anlayışının artık sürdürülemez olduğunu mümkün olmadığını ve artık sonunun geldiğini aktardı. Kerestecioğlu “İktidara en güzel cevabı Diyarbakır Newroz’u vermiştir. Şimdi halklardan referandum için “Evet” bekleyenler çok beklerler. Artık “Hayır”‘ın vakti gelmiştir. Kerestecioğlu “Eşbaşkanlarımız, yöneticilerimiz, üyelerimiz, gazeteciler, aydınlar cezaevinde iken KHK’lar ile emekçiler görevlerinden edilmişken biz “Hayır” diyeceğiz ve umudumuzu büyüteceğiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından salondan sık sık “Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı. Konuşmalar ardından sahneyi Özgün Sanat Atölyesi müzisyenleri aldı. Şarkılar ile gelen konukları halaya koyan müzisyenler renkli görüntülere sahne oldu.

Son olarak sahne alan Grup Abdal katılımcılara hem keyifli hem de hüzünlü dakikalar yaşattı.(DİHABER)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir