Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK), “İşimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz” sloganıyla düzenlediği “OHAL-KHK Rejimi İhraç Kurultayı” Ankara İnşaat Mühendisleri Odası’nda ikinci gününde de devam ediyor. Kurultayın ilk oturumunda, birleştirilmiş il tebliğlerinin sunumu yapıldı. Yapılan sunumlarda “KHK’lerin ihraç edilen emekçilerde yarattığı sosyal, ekonomik, psikolojik ve toplumsal cinsiyet boyutları” gibi konu başlıkları ele alındı.

‘YURTTAŞLIK BİLİNCİ EROZYONA UĞRUYOR’

Kamuda ihraç edilen yüz bini aşkın emekçinin birçok sorunla hayatlarına devam ettiği bilgisi paylaşılan sunumlarda, ihraçların başta aile olmak üzere, yaşamın her alanında ilişkileri olumsuz etkilediği ifade edildi. Ayrıca sürecin gidişatından kaynaklı olarak yurttaşların bilincinden derin yaralamalara yol açtığı ve yurttaşlık bilincinin erozyona uğradığı ifade edildi.

‘TEMEL İHTİYAÇLAR BORÇLANMA YOLUYLA KARŞILANIYOR’

İhraç edilen kamu emekçilerinin ekonomik boyutlarının tartışıldığı sunumda, Türkiye’deki emekçi hanelerinin büyük bir çoğunluğunun temel ihtiyaçlarını borçlanma yolu ile karşıladığı ifade edildi. Ekonomi başlığında ise, ihraç edilen sendika üyeleri ile dayanışma olanaklarının çeşitlendirilip, sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekilerek, alternatif ekonomik modelleri önerildi. Sunumda, özellikle mücadele çalışmalarının yoğunlaştırılması gerektiği vurgulandı.

‘İŞSİZLİK BİRÇOK OLUMSUZ ETKİ BIRAKIYOR’

KHK’lerle ihraç edilen bireylerin kendi iradesi dışında işsiz kalmalarının psikolojik ve fiziksel sağlık durumları üzerinde, birçok olumsuz etki bıraktığı bilgisi paylaşılan sunumda, özellikle travma yaratmak başta olmak üzere stres, depresyon, özgüven kaybı, uykusuzluk, baş ve mide ağrıları, vücut direncinin düşmesi gibi çeşitli olumsuz etkilerin görüldüğüne dikkat çekildi.

‘İKTİDAR KADINLARI İTİBARSIZLAŞTIRIYOR’

İhraçların toplumsal cinsiyet boyutlarının ele alındığı sunumda da, “İhraçlar ile kadınlar geleceksiz, kimliksiz, iradesiz bırakılmaya çalışılıyor. Kadını eve mahkûm ederek, erkek egemen zihniyet güçlendirilmeye çalışılıyor. Kadın eziliyor, sömürülüyor. Eşe bağımlı hale geliyor” şeklinde değerlendirmeler yapıldı. Söz konusu sunumda ayrıca, iktidarın kadınları itibarsızlaştıran politikalar ürettiğine özellikle vurgu yapıldı. (DİHABER)