Rojava’da ‘Heval Charlie’ turnesi

Kobanê Direnişi ardından Türkiyeli sinemacı Önder Çakar’ın öncülüğünde kurulan Rojava Sinema Komünü, çocukları Charlie Chaplin’in filmleriyle tanıştırdı. Komün ayrıca 12 Rojavalı gence eğitim verdi ve film çekmelerini sağladı. Çakar, Berlin’de anlattı…

Rojava Sinema Komünü’nün yaptığı çalışmalar Berlin’de yapılan bir etkinlikte tanıtıldı. Senarist/yapımcı ve komünün kurucularından Önder Çakar, etkinlikte çalışmalarla ilgili sunum yaptı.

Türkiye sinemasının tanınmış yüzlerinden olan, ‘Gemide’, ‘Laleli’de Bir Azize’, ‘Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’, ‘Takva’ gibi birçok filmde senarist ya da yapımcı olarak imzası bulunan Önder Çakar, Kobanê Direnişi sırasında Rojava’ya geçmiş; hem direnişe katılmış hem de sinema çalışmaları yapmıştı. Çakar ve beraberindekiler, Rojava Sinema Komünü kurmuş ve birçok genç burada film çekmenin inceliklerini öğrenmişti.

Çakar, bu süreçte yaptıklarını Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen bir etkinlikle anlattı. Etkinlikte Rojava Devrimi’nin sinemayı çok önemsediğini belirten Çakar, artık bir “sinema ve sanat akademisinin” kurulması tartışmalarının başladığı bilgisini de verdi.

Çakar’ın verdiği bilgilere göre 2015 yılında Rojava’nın Cizîrê Kantonu’nun Dirbesiye kentinde kurdukları Rojava Sinema Komünü, TEV-ÇAND ile birlikte çalışıyor. Yekta Herekol Akademisi’ndeki sinema eğitiminde 8 öğretmen ders veriyor. İlk yılında 4 kadın, 8 erkek olmak üzere 12 öğrenciye bir yıl sinema eğitimi verilmiş.

Rojava Sinema Komünü’nün 13 Kasım 1960’da Amudê Sineması Katliamı’nın anısını canlı tutma isteğiyle kurulduğunu belirten Çakar, devam etti: “Komünde enternasyonalist dayanışma için gelenler de yer alıyor. Öncelikli olarak sinema filmleri, belgeseller üreten altyapı oluşturup eserleri dünyada paylaşmak istiyoruz. Rojava’ya belgesel ve film çekmeye gelen insanlara yardımcı oluyoruz.”

12 Rojavalı gençten 12 yeni film

Senaryo yazımı ve yönetmenliği komünde sinema eğitimi alan 12 öğrenci tarafından yapılan 12 kısa film çekildiği bilgisini veren Çakar, şöyle devam etti: “Bunların hepsi, Rojavalı sanatçıların yaptığı filmlerdi. Hepsinin teknik olarak hazırlanması akademide yapıldı. Bazıları iyi oldu, bazıları seyredilebilir düzeyde, bazıları da iyi olmadı. Fakat izlerken hepsi heyecan yarattı ve öğrencilerde motivasyon kırılması olmadı. Rojava’da yaşanan savaş, baskı ve asimilasyon nedeniyle kesilen eğitim ve kültür-sanat çalışmaları, devrimin inşa süreciyle oluşan özgür ortamda hızla gelişiyor ve büyüyor. Kürt sinemasının geleceğine şekil verecek çalışmaların temelleri atılıyor.”

İlk gösterim ‘Heval Charlie’

İlk film gösterimlerini çocuklara yönelik yaptıklarını ve Charlie Chaplin’in Kürtçe dublajı yapılmış filmleriyle turneye çıktıklarını aktaran Çakar, “Büyük bir ilgi gördü. Çocuklar ‘Heval Çarli’yi keşfetti” dedi.

Eksikler, ihtiyaçlar

Çakar, ihtiyaçlarını ise şöyle özetledi: “Sinema salonları ve stüdyolara ihtiyaç var. Yaptığımız gösterimlerde sokakları, köy meydanlarını, kültür-sanat merkezlerini, okulları, fabrika yemekhanelerini sinema salonu olarak kullanıyoruz. Bir de seyirci potansiyeli oluşturma projemiz var. Yine dublaj sorunumuz var. Özgür bir ortamda ve kolektif dayanışmayla bunları aşarak sinema filmi çekecek düzeye geleceğimize inanıyoruz.”

Etkinlikte Rojava Sinema Komünü öğrencileri tarafından  çekilen iki kısa film ve Charlie Chaplin turnesi belgeseli izlendi ve beğeni aldı. (Hıdır ATEŞ – Yeni Özgür Politika)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir