Cezaevlerinde tutukluların başlattığı açlık grevi eylemleri devam ediyor. Açlık grevi eyleminin 47’nci gününe girdiği Şakran Cezaevi’ndeki tutuklulardan Abdurrahman Yıldırım, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde durumlarını anlattı.

Şakran’da hak ihlallerinin artarak devam ettiğine dikkat çeken Yıldırım, arkadaşlarının açlık grevine başlamalarının iki temel nedeninin olduğunu söyledi. “PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit” ve “hem tutuklular hem de halk üzerinde artan baskılara” dikkat çekmek için açlık grevinin başlatıldığını hatırlatan Yıldırım, eylemin kararlılıkla sürdürüldüğünü vurguladı.

‘DIŞARIDAKİ SİYASET İÇERİYE YANSIYOR’

Tutukluların sağlık durumlarına işaret eden Yıldırım, şunları aktardı: “Her geçen gün durumları kötüye gidiyor. Genel olarak cezaevi koşulları da iyi değil. Açlık grevleri baskılara karşı başlatıldı. Ortak alan ve gazeteler yasaklandı. Dışarıdaki siyasetin etkisi içeriye de yansıyor. Hemen hemen bütün alanda tecridi ağırlaştırıyorlar. Açlık grevindeki arkadaşlarımızın bizim yanımıza gelmelerine izin verilmiyor. Açlık grevinde bulunan tutsakların yanına tüm giriş çıkışlar denetim altına alınmış. Giriş çıkışlarda yaka kartı zorunluluğu konuldu.”

‘ONUR KIRICI DURUMLARI KABUL ETMEYECEĞİZ’

Cezaevindeki koşulların her geçen gün daha da kötüleştiğini ifade eden Yıldırım, “Arkadaşlarımızın talebine şiddetle cevap veriyorlar. Her geçen gün koşulları daha da kötüleşiyor. Ama ne olursa olsun, bizler ne içerde ne dışarıda onur kırıcı durumları kabul etmedik. Bundan sonrada kabul etmeyeceğiz” diye belirtti.

‘ÖNEMLİ OLAN ÖNDERLİĞİN DURUMUDUR’

Hastaneye giden arkadaşlarının zorla çıplak aramaya maruz kaldığını belirten Yıldırım, uygulamayı kabul etmeyen arkadaşlarının ise cezaya maruz bırakıldıklarını söyledi. Yaşadıkları zor koşullara rağmen arkadaşlarının eylemini sürdürme kararlılığında olduğunu yineleyen Yıldırım, “Önemli olan Önderliğin durumudur. Açlık grevine gren arkadaşlar özellikle onun için açlık grevine girdiler. Yine dışarıdaki ve içerdeki durum için girdiler. Arkadaşlar kararlıdır” şeklinde konuştu.

Talepleri yerine getirilinceye kadar arkadaşlarının eylemini sürdüreceğinin altını çizen Yıldırım, “Önderliğin durumu düzelmeyene kadar dışarıdaki ve içerdeki baskı ve zulme son vermedikleri sürece açlık grevi sonlanmayacaktır. 5 günlük dönüşümlü açlık grevimiz de devam ediyor. O da devam edecek” dedi. (DİHABER)