Rusya’nın St. Petersburg kentinde metrosunda bir patlama meydana geldi. Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi, patlama 9 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını belirtti. Patlama yaşandığı sırada St. Petersburg’da olan Rusya Devlet Başkanı Putin, ‘terörizm de dahil’ tüm ihtimallerin değerlendirildiğini açıkladı.

PUTİN: HER İHTİMALİ DEĞERLENDİRİYORUZ 

St. Petersburg’da bir medya forumuna katılan Rusya Devlet Başkanı Putin’in patlamanın ardından yaptığı ilk açıklamada, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Putin’in açıklaması şöyle: “St. Petersburg yetkilileri ve federal yetkililer, metrodaki patlamalarda yaralananlara destek vermek için her şeyi yapıyor. Patlamanın nedenlerinden bahsetmek için erken. Terörizm dahil her ihtimali değerlendiriyoruz.”

PESKOV: PUTİN BİLGİLENDİRİLİYOR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in patlamalar hakkında anlık bilgilendirildiğini söyledi.

İKİ AYRI PATLAMA

Novosti’nin bölgedeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, iki ayrı patlamada yaklaşık 10 kişinin öldüğü belirtildi. Rossiya 24 televizyonuna göre, St. Petersburg metrosunun mavi hattında yer alan Sennaya Ploşad istasyonunda meydana gelen patlama nedeniyle etrafı yoğun bir duman tabakası sardı.

?Sputnik’e bilgi veren bir kaynak patlamanın tren vagonlarından birinde gerçekleştiğini belirterek, mavi hatta yer alan trenlerin hareketlerinin durdurulduğunu, olay yerine kurtarma ekiplerinin gönderdiğini ifade etti.

Bir diğer kaynaksa metroda iki patlamanın gerçekleştiğini söyledi. Kaynak’ın anlattığına göre, patlamalardan biri Sennaya Ploşad istasyonunda, diğeriyse Tehnologiçeskaya Institu istasyonunda gerçekleşti.