Adalet Bakanlığından ’Tutuklulara B12 ilacı vermeyin’ talimatı

Tarsus Kadın Hapishanesi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsaklara Adalet Bakanlığı’nın talimatı ile B12 vitamini verilmiyor. Avukat Gülşen Özbek, dışarı ile iletişimin kesilmesi için 6 ay aile görüşü yasağı getirildiğini de belirterek, duyarlılık çağrısı yaptı.

Tarsus Kadın Hapishanesi’nde tutsakların başlattığı açlık grevi 21. gününde. Hapishanede bulunan 5 kadın tutsak 15 Mart günü süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı. Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için bedenlerini açlığa yatıran tutsaklar, ciddi hak ihlalleri yaşıyor.

BAKANLIKTAN B12’YE ENGEL

ETHA’ya konuşan Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) avukatlarından Gülşen Özbek, tutsakların durumuna ilişkin bilgi verdi. Tutsaklara B12 vitaminin verilmediğini kaydeden Özbek, “Her gün sağlık kontrolleri yapılıyor. Vitamin taleplerini revir doktoruna ilettiler. Ancak, açlık grevinde ki tutsaklara B12 vitamini verilmemesi konusunda Bakanlık tarafından bir yazı gönderilmiş. Bundan dolayı tutsakların vitamin alımı engelleniyor. Müvekkillerim, 15 Mart’tan bu yana açlık grevindeler ve vitamin almamaları çok ciddi bir sorun” dedi.

‘HAPİSHANE İDARESİ ŞEKER VE TUZ TALEPLERİNİ RET ETTİ’

Tutsakların 5 ile 7 arasında kilo kaybı yaşadığını bildiren Özbek, baş dönmesi, görmede zorlanma, tansiyon düşüklüğü gibi sağlık sorunlarının yaşandığını belirtti. Grev süresinde gıda tüketemeyen tutsakların vücudun direnci için şeker ve tuz tüketmesi gerektiğine dikkat çeken Özbek, idarenin bunu da engellediğini aktardı. Özbek, şu şekilde devam etti: “İdareden şeker ve tuz talep ettiler. Bu talepleri de ‘kantinde yok’, ‘satmıyoruz’, ‘vermiyoruz’ denilerek reddedildi. Emmek için bayram şekeri istediler, ret edildi. Şuan sınırlı derecede meyve suyu tüketiyorlar.”

Cezaevlerindeki açlık grevleri devam ediyor: Şakran 48. gününde

Tutsakların kaldığı hücrelere, açlık grevine başladıktan sonra düzenli bir şekilde baskın aramalar yapıldığını bildiren Özbek, “Birkaç günde bir bu aramalar tekrar ediyor. Tutsakların arama sıklığından dolayı eşyaları dağıtılıyor, yastık kılıflarınını çıkarılması boyutuna varan ince aramalar gerçekleşiyor” diye konuştu.

TUTSAKLARA 6 AY AİLE GÖRÜŞÜ YASAĞI

Tutsakların hapishanede yaşanan insanlık dışı, onur kırıcı hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla bedenlerini açlığa yatırdığını hatırlatan Avukat Özbek, kamuoyuna dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.

Açlık grevleri sürüyor: Her direniş zaferle sonuçlanır

Ayrıca, tutsakların dışarıyla iletişimini kesmek için 6 ay aile görüşü yasağı verildiğini de kaydeden Özbek, şunları söyledi: “Bu yasak önümüzdeki hafta uygulanacak. Aileler 6 ay görüşemeyecek. Bu kadar vahim boyutta olan hak ihlallerine rağmen yetkililerin açlık grevinin bitirilmesine dönük iyi niyetli adım atması gerek. Avukatları olarak yetkililere çağrıda bulunuyorum. Diyalog kurulsun, tutsakların talepleri yerine getirilsin.” (ETHA)
One thought on “Adalet Bakanlığından ’Tutuklulara B12 ilacı vermeyin’ talimatı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir