Almanya’da oy verme sürüyor: Sandıklara gelin – GÖRÜNTÜLÜ

Almanya kentlerinde referandum için oy verme işlemleri sürüyor. Yetkililer halkı rehavete kapılmadan sandıklara ve ‘HAYIR’ oylarını kullanmaya çağırdı.

Almanya’nın Dusseldorf kentinde, 16 Nisan’da Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da yapılacak referandum için oy verme işlemi devam ediyor.

Almanya’nın Wuppertal, Duisburg, Solingen, Mönchengladbach, Remscheid ve Velbert kentlerinden konvoylar oluşturarak otobüs ve araçlarla Düsseldorf‘a gelen Kürdistanlı ve Türkiyeli seçmenler, sandık başına giderek oylarını kullandı.

Sabahın erken saatlerinde konsolosluk önünde uzun kuyruklar oluşturan seçmenler, henüz oylarını kullanmayanlara, ‘Hayır’lı bir gelecek için sandık başına gelip diktatörlük rejimine dur demeleri için çağrı yaptılar.

Hayır demek için birçok sebeplerinin olduğuna dikkat çeken HDP temsilcisi Ayten Aslaner, “Yakılıp yıkılan köylerimiz için, katledilen insanlarımız için, özgür bir toplumda eşitçe yaşamamız için, özellikle biz kadınların özgürlüğü ve yaşam hakkımıza yapılan müdahalelere karşı hayır dememiz gerekiyor” dedi.

Oy verme işlemi ve katılımı ANF‘ye değerlendiren Aslaner, Wuppertal, Duisburg, Solingen, Mönchengladbach, Remscheid ve Velbert’ten yoğun bir katılım olduğunu söyledi.

Aslaner şunları ifade etti: ““Bugüne kadar Düsseldorf konsolosluğunda sandık başına 25 bin 145 kişi geldi. Dün ise 8-10 bin arası seçmen oy kullanabilir, çünkü kitlemiz konvoyların haricinde kendi özel araçları ile de gelip oylarını kullanıyorlar, bu yüzden sayının çok artacağını düşünüyorum.’’

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde Oy kullanma işlemleri devam ediyor.

Almanya’nın en büyük kentlerinden biri olan Frankfurt’taki oy kullanma işlemi de Frankfurt başkonsolosluğunun bahçesinde gerçekleşiyor. 10 sandığın kurulduğu alanda bir haftadan bu yana 22.610 oy kullanılmış durumda. Seçim alanında HDP’nin 10 sandık görevlisi ve 2 Eş Güdüm Sözcüsü görev alıyor.

Kassel, Gissen, Darmistad, Hanau, Offenbach, Rüsselsheim’den konvoylarla kitleler sandıklara taşınıyor.

HDP Eş Güdüm Sözcülerinden Ömer Koyuncer ajansımıza yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Yaklaşık 6 günden bu yana devam eden oy kullanma işlemi katılım noktasında biraz sıkıntılıdır. İnsanlar oyunu hafta sonuna bırakıyor. Hafta içi oy kullanma işlemi sakin geçiyor ama hafta sonu dünle bugün kuyruklar oluşuyor, insanlar hafta sonu akın akın geliyorlar. Şu ana kadar bizim kendi kitlemiz tam olarak sandık başına gelmedi. Bir rehavetlik durumu var.”

Halil Bayam: “Ben Cizreliyim. Oyumu ilk defa kullandım. ‘Hayır’a verdim. Cizre’de insanlarımızı diri diri yakan bir zihniyetten hesap sormak için ‘Hayır’ dedim. Erdoğan diktasına karşı sandıklara gelin.”

STUTTGART

Stuttgart’a referandum Seçim faaliyetleri devam ediyor. Hafta içi iş günü nedeniyle sıra olmazken hafta sonu 14 sandığın olmasına rağmen kuyruk oluşuyor.

AKP’nin Almanya yapılanması olan UETD’nin Stutgart ve Baden Württemberg Teşkilat Başkanı Cahit Öner de Stuttgart Konsolosluk Yardımcısı ile birlikte seçim yerinde boy gösterisi yapıyor.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinden Karlsruhe Konsolosluğuna doğru oy kullanmak için kitlesel olarak yola çıkıldı. 2 günde 500’ün üzerinde kişi toplu olarak sandığa gidip ‘Tek adam rejimine HAYIR’ dedi.

Hafta içi özel arabalarla halka hizmet yapılırken hafta sonu kitlesel olarak otobüslerle yola çıkılıp oy kullanıldı.

Mannheim Hayır Platformu, kalan 6 gün için halka çağrı yaptı ve her gün Kürt Toplum Merkezine gelinerek özel arabalarla konsolosluğa gidilebileceğini açıkladı. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir