Cezaevlerindeki açlık grevleri devam ediyor: Şakran 48. gününde

Açlık grevleri Sincan’da 39, Menemen’de 27 ve Van Cezaevi’nde 25’inci gününde devam ediyor. Tüm cezaevlerinde 15 Mart’ta başlayan açlık grevi de sürmekte.

Şakran Cezaevi’nde tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 48’inci gününde devam ediyor. Ayrıca açlık grevleri Sincan’da 39, Menemen’de 27 ve Van Cezaevi’nde 25’inci gününde devam ediyor. Tüm cezaevlerinde 15 Mart’ta başlayan açlık grevi de sürmekte.

İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’nde bulunan siyasi tutsakların, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması ve cezaevindeki ağır hak ihlallerinin son bulması” için 15 Şubat’ta başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevi, 48’inci gününe girdi.

Açlık grevinde olan tutsakların sağlık durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Kritik evrenin artık aşıldığını belirtilirken, tutsaklara cezaevi yönetimi tarafından çok önemli olan B1 vitamini verilmiyor.

Grevde olanlarda kilo kaybının başlarken, kritik evrenin geçildiği bir döneme girildi.

Açlık grevleri sürüyor: Her direniş zaferle sonuçlanır

Tehdit ve kötü muamelenin bitmediği cezaevinde tutsaklar, 1980 askeri darbesinde Diyarbakır Cezaevi Müdürü olan Esat Oktay’ın ‘yapmadığı işkencelerle’ tehdit ediliyor.

Ayrıca Sincan’da 39, Menemen’de 27 ve Van Cezaevi’nde 25’inci gününde devam ediyor.

15 Mart’ta tüm cezaevlerinde başlayan açlık grevi de devam ediyor.

Şakran Cezaevinde açlık grevine girenlerin isimleri şöyle: 

T3 Kapalı Bölümünde; Zana Yaktın, İhsan Bakaç, Özgür Güçlü, Aslan İlhan; T2 Kapalı Bölümünde: Eren Tekin, Sinan Ekmekçi, Mustafa Akar, Cengiz Doğan, Necdet Kaya, Erhan Aryüz, Murat Duman, Kasım Özdemir.

T4 Kapalı Bölümünde; Nayif Yargın, Veysi Kaya, Yusuf Özdemir, Mıhamed Bru, Abdullah Aksu, Şivan Bilik, Roni Yavuz, Ahmed Azad Hacihamır. Hasan Kasım, Enver Ahmet, Serkan Şahin, Mehmen Emin Dağ ve Devran Makas.

25 Şubat’ta açlık grevine dahil olan kadın tutsakların isimleri ise; Cihan Asi, Derya Moray, Meryem Söylemez, Hürriyet Doğan ve Mahsume Şedal.

İzmir Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi, Aliağa Şakran Cezaevinde açlık grevinde olan tutsaklara dönük hak ihlallerini raporlaştırdı: 

*Ağır tecrit uygulanmaktadır. Havalandırmada koğuşlar birbirini görememektedir.

*Ayakta sayım alınmaktadır.

*Koğuşlar çok kalabalıklaşmış yataklar yeterli değildir. 10 kişilik koğuşlarda 15-20 kişi kalmaktadır. Kalabalıktan dolayı havasızlık artmıştır.

* Havalandırmaya çıkarılırken ayakkabı çıkart giy uygulaması başlamıştır.

* Doktor ihtiyaçları çok geç karşılanmakta ya da doktora hiç ulaşılmamaktadır. Kelepçeli muayene ettirilmek istenmektedir.

* Sosyal alanlar yasaklanmıştır. Buna kütüphane dâhildir.

*Kitap kısıtlamasına gitmiştir. Yasak olmayan kitaplar bu sefer cezaevi eğitim kurumu kararıyla yasaklanmaya başlanmıştır. Fazla detaylı basılmış gerekçesi ile atlas bile verilmemiştir. Sözlük çok kalın olduğu için yasaklanmıştır.

* Şakran 2 Nolu T Tipinde Kürtçe Türkü eşliğinde halay çeken tutsaklara topluca hücre cezası almışlardır.

*Mektuplara el konulma başlamıştır.

* Tutuklulara terörist yazan yaka kartı uygulaması getirilmiştir. Yaka kartını kabul etmeyenlerin aileleri ile görüşmesi telefon etme halkları engellenmiştir.

*Havalandırmalar telle kapatılmaya başlanmıştır.

* Tutsaklar görüşe çıkarılırken bile tek sıra halinde yürümeye zorlanmaktadır.

* Açık görüş oranlarında 4-5 gardiyan masa aralarında dolaşarak kasıtlı bir şekilde hem tutsaklar hem de görüşçüleri taciz etmektedir. Tutsaklar 7 Şubat’ta açık görüşte bunu

protesto etmişler ve görüşü 10 dakika içinde sonlandırmıştır.

*Sürgün gelen tutsaklara çıplak arama dayatılmakta kabul edilmeyince zorla soyulup darp edilmektedir.

*Şakran Çocuk bölümünde Ocak ayında 6 çocuk ağır şekilde işkence uygulanmıştır. Gerekçe aralarında Kürtçe konuşmalarıdır ve bir çocuk zaten Türkçe bilmemektedir.

*Önceden verilmiş bir hak olan “Ödül İzini” hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldırılmıştır. Bu izin aileleri uzakta olan tutsaklara sağlanan 2-3 saatlik görüşme iznidir.

*İhlal edilen hakları için tutsaklar her gün bazen 70’e varan dilekçelerle idareye seslerini duyurmaya çalışanlarda reddedilmiş idareyle diyalog kuramamışlardır.

*İzmir Valiliği İnsan Hakları izleme Komitesi cezaevine gitmiş tutsaklar ve tutsaklar ve idare ile görüşmüştür. Bundan Dört gün sonra baskılar inadına daha da artmıştır. Hasta tutsakların durumu daha da vahimdir. Bugünlerde tutsak Cengiz Eker’in mutlaka anjiyo olması gerekirken Hala doktora sevk edilmemiştir.

* Cezaevlerinde bu durum adli ve idari yollarla başvurulmuş olmasına rağmen çözülmemiştir.

* Tutukluların tek talepleri var Abdullah Öcalan’ın tecritlerinin kaldırılması, Özgürlüğü ve siyasi tutsaklara uygulanan özgürlüğü ve onur kırıcı uygulamaların kaldırılmasıdır.  (ANF)
2 thoughts on “Cezaevlerindeki açlık grevleri devam ediyor: Şakran 48. gününde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir