Referandum çalışmaları kapsamında çalışmalarını hızlandıran HDK, DTK, TJA, HDP ve DBP’nin “Hayır” kampanyası kapsamındaki durağı Elazığ’ın Karakoçan ilçesi oldu. Karakoçan ilçesine doğru hareket eden seçim otobüsünün önü ilçe girişindeki kontrol noktasında kesildi. Araçtakilerin kimlik kontrolünü yapacaklarını söyleyen polis ile HDP’li vekiller arasında tartışma yaşandı. Tartışmada HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, “Siz bizim siyasi çalışmamızı engelliyorsunuz. Siz benim referandum çalışmamızı engelleyemezsiniz. Sen Binali Yıldırım’ın konvoyunun önüne kesebilir misin? Araçtakilere bakamazsın. Sen AKP’ninkine bakıyor musun? 10 kilometrede bir beni arayamazsın. Engelleyemezsin referandum çalışmalarını. Hayret be. Yeter be. Ben vekilliğimi biliyorum sen de polisliğini bileceksin” diye tepki gösterdi.

Ardından ilçeye giriş yapan “Hayır” konvoyunda yer alan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Erdal Ataş’ın olduğu kalabalık grup, esnaf ziyaretinde bulundu. Esnafla yapılan görüşmelerin ardından kitle yurttaşların beklediği Otogar Meydanı’na geçti. Burada Hayır bayraklarını sallayan çok sayıda yurttaşa seslenen Ahmet Yıldırım, Serhat’ın en doğusu Kars’tan başladıkları çalışmalarına Digor, Doğubayazıt, Varto, Bingöl ile devam ettiğini söyledi.

‘SON İKİ YILLIK SAVAŞA KARŞI ‘HAYIR’ DİYECEĞİZ’

DBP ve HDP adına açıklama yaptığını söyleyen Yıldırım, “16 Nisan’da 18 maddelik paket onaya sunuluyor ama bu maddelerin hiçbir vatandaşımız kendisine ne getireceğini bilmiyor. Bilmiyor çünkü getireceği fayda yok. Bundan hareketle bizim yaşamımızı ekonomik, siyasal, kültürel olarak, günlük yaşamımızı, uluslararası ilişkilerimizi iyileştirecek tek bir madde yok. Oradan hareketle diyoruz. 16 Nisan’da bu paket geçerse ne olur. Son 2 yılda bu ülkenin başına gelen bütün kötülük ve felaketler kalıcılaştırmış olur. Bunların yapmaya çalıştığı Türkiye’yi 10 yıllar boyunca yaşanılmaz bir ülke haline getirecek olan Olağanüstü hali kalıcılaştırmaktır. Peki, ‘Hayır’ dersek neye hayır deriz. Hayır dersek bu ülkenin son iki yıldır kaybetmiş olduğu barışına karşı geliştirilmek istenen savaşa ‘Hayır’ diyoruz” dedi.

Yıldırım halkı sandıklarına sahip çıkmaya çağırarak konuşmasını sonlandırdı. Ardından konvoy ve beraberindekiler Dersim’e doğru hareket etti.

‘CUMHURBAŞKANI DA HAYIR DESİN’

Dersim’e gelen partililer halk tarafından Yeraltı Çarşısı Üzerinde ‘Hayır’ bayrakları ve çiçeklerle karşılandı. HDP Dersim milletvekili Alican Önlü’nün de eşlik ettiği heyet daha sonrasında halkı selamlayarak Seyid Rıza Meydanı’na kadar yürüdü. Milletvekilleri ve parti yöneticileri seçim otobüsünde halkı selamladı. İlk olarak konuşan EMEP GYK üyesi Sedat Başkavak, “Demokrasi ve güçlü Türkiye için ‘Evet’ diyenlerin meydanları alanları boşaltılarak kitleleri kamuoyunun kaynaklarıyla topluyorlar. Bize de burayı reva görüyorlar. İşte bu anlayışa karşı çıktığımız için ‘Hayır’ diyoruz” dedi.

‘BUGÜNKÜ ANAYASAYA VE 12 EYLÜL YASASINA KARŞI ÇIKIYORUZ’

HDP Milletvekili Erdal Ataş ise bu anayasa referandumunda 18 maddeyle 12 Eylül anayasasının yeniden oylanması gerektiğini söyledi. Bütün yetkilerin bir kişiye verildiğini söyleyen Ataş, “Bugüne kadar sürdürülen politikalar içerisinde 12 Eylül anayasasına bütün partiler karşı çıkıyordu. Bunun değişmesi üzerine de epey çalışmalar yürütüldü. Ama gelinen aşamada ona en çok karşı çıktığını söyleyen, Kenan Evren’in cenazesine gitmeyen 12 Eylül anayasasının değişmesi için bir ton yalan söyleyen iktidar o anayasayı önümüze getirdi” ifadelerini kullandı.

‘ZARİFE’NİN SESİ, SAKİNE’NİN KAVGASI İÇİN ‘HAYIR’ DİYECEĞİZ’

Dilan Dirayet Taşdemir ise konuşmasına tutuklu Dersim Belediye eşbaşkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul’a selam vererek başladı. Taşdemir, “Evvelki gün Diyarbakır’da Cumhurbaşkanı yine mağduriyet edebiyatı yaparak ‘Benim belediyemi elimden aldılar’ dedi. Ama kendisi tam 80 belediyeye el koydu. 35 belediye başkanını cezaevine gönderdi. Biz de buradan Dersim’den sesleniyoruz. Bırakın bu mağdur edebiyatını siz mazlum değilsiniz, zalimsiniz zalim. Biz biliyoruz ki bu rejimi kadın karşıtıdır. Kadının isminin geçmesinin bile yasaktır onun için biz kadınlar her yerde başkanlık rejimine ‘Hayır’ diyeceğiz. Onun için de biz kadınlar, Dersimliler kendinize güvenin. Biz kendimize güveniyoruz. Bu özgürlük mücadelesinde binlerce kadının emeği var. Zarife’nin sesi var, Sakine’nin kavgası var. Onun için de bizler tek adam karşısında yokuz, yok olmaya direneceğiz. Hep birlikte ve mutlaka kazanacağız. 16 Nisan’da kadınların öncülüğünde biz kadınlar zaferi müjdeleyeceğiz onun için şimdiden ‘Hayır’ın zaferi sizlere kutlu olsun diyoruz.” dedi.

DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek ise karşı karşıya bulundukları referandumun halkları temsil etmeyen bir referandum olduğunu söyledi.

‘DERSİM HAYIR REKORU KIRACAK’

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da, “Size karşı ‘Hayır’ propagandası yapmaktan haya ederim. Bundan da imtina ediyorum. Mücadelemiz içerisinde Dersim’in kendi içerisinde geliştirmiş olduğu birlik, ittifak ve mücadele ruhunu buradan aldığımız enerjiyle yayma sözünü veriyoruz. Dersim’in mücadelenin kalesi olmasından dolayı şundan zerre şüphe duymuyorum. Dersim ‘Hayır’ın rekor oyunu kıracaktır. Bu 81 il içerisindeki en büyük ‘Hayır’ oyunun ilçeleri köyleri ve beldeleri ile birlikte Dersim’e ait olduğunu biliyorum. Ülke kötü günlerden geçmekte. Biz burada sadece bizim gibi olanların bizim gibi düşünenlerin mücadelesini vermiyoruz. 80 milyon insanın bütün farklı, etnik kimlikleriyle yaşaması gerektiğini hak ettiğine inanıyoruz. Dersim’le omuz omuza Amed halkı da 16 Nisan’da bütün Kürtlerle birlikte Türkiye ile ortak yaşam, ortak vatan paydası içerisinde yaşamın bu paketten geçmediğini büyük bir retle büyük bir ‘Hayır’la verecektir” ifadelerini kullandı.

‘EVET DE ÇIKSA HAYIR DA ÇIKSA İKTİDAR MİADINI DOLDURMUŞ’

“Er ya da geç bu iktidarın sonunun geldiğini iyi biliyoruz. Evet de çıksa Hayır da çıksa miadını doldurmuş olan bir iktidar gerçekliğiyle karşı karşıyayız. Kendi siyasi ömrünü tamamlamış bir yapının bu ülkeye yeni anayasa sunma lüksü yoktur. Zaten reddedilecektir” diyen Yıldırım, bunun özellikle bölgeden çıkacak oylarla sağlanacağını ifade etti.

ARTUKLU’DA ‘HAYIR’ COŞKUSU

Bir diğer “Hayır” kampanyası da Mardin’de yürütüldü. HDP ve DBP’liler, referandum çalışmaları kapsamında Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Arpatepe (Tirşehir) ve Şevreşk köylerindeki yurttaşlarla bir araya geldi. 7’den 70’e herkesin yoğun ilgisiyle köy girişinde karşılanan HDP ve DBP’liler, yurttaşlara “Hayır” broşürleri dağıtarak referandumun önemine değindi. Üzerinde “Na” yazılı bayrak ile sarı, kırmızı ve yeşil flamalar taşıyan yurttaşlar, HDP ve DBP heyeti ile çalınan Kürtçe şarkılar eşliğinde dakikalarca halay çekerek renkli görüntüler oluşturdu.

‘BAŞKALE BİR KEZ DAHA YANIT VERECEK’

Van’ın Başkale ilçesinde devam eden referandum çalışmaları kapsamında esnaf ziyareti gerçekleştirildi. Aralarında HDP Van Milletvekili Adem Geveri, HDP Van İl Eşbaşkanı Yakup Ataş, TJA aktivistleri ve DBP Van il yöneticilerinin de bulunduğu kalabalık bir grup, ilçe esnafıyla bir araya gelerek “Hayır” bildirileri dağıttı. Coşkulu geçen ziyarette konuşan Geveri, bugüne kadar yüzde 94 civarında oy potansiyeli ile her zaman tepkisini ortaya koyan Başkale halkının 16 Nisan’da bir kez daha AK Parti’nin politikalarına yanıt vereceğini söyledi.

BATMAN’DA SEÇİM LOKALİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Batman’da 16 Nisan’da yapılacak olan referandum için çalışmalar devam ediyor. Seçim çalışmaları kapsamında Batman’ın Bağlar Mahallesi’nde seçim lokalinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, DBP İl Eş Başkanı Nurten Üzümcü, HDP İl Eş Başkanı İkram İrgi, HDP, DBP yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Yurttaşların yoğun ilgisinin olduğu açılışta tutuklu bulunan HDP Genel Eş Başkanlarının pankartı asılırken, çocuklar üzerinde Kürtçe ve Türkçe “Na” ve “Hayır” yazılı bayraklar taşıyarak sloganlar attı.

Çekilen halayın ardından lokalin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan DBP Batman İl Eş Başkanı Nurten Üzümcü, Newroz’la birlikte halkın yaşananlara güçlü bir cevap verdiğini belirterek, “Kürt halkı olarak yakılan, yıkılan şehirleri ve katliamları unutmayacağız. Yaşananlara tıpkı Newroz’da verdiğimiz gibi 16 Nisan’da da güçlü bir ‘Hayır’ demeliyiz” şeklinde konuştu. (DİHABER)