İBB meclis üyesi AKP’linin babasına iki yılda 2 milyon liralık 30 ihale verilmiş

İstanbul büyükşehir belediyesi (İBB) meclis üyesi AKP’li Kağan Şahin’in babasının ve kardeşlerinin belediyelerden yaklaşık 2,5 milyon liralık ihale aldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Aykut Küçükkaya’nın haberine göre siyasete AKP Başakşehir Gençlik Kolları’nda başlayan 36 yaşındaki Kağan Şahin, 30 Mart 2014’te Başakşehir belediyesini temsilen İBB meclisine girdi.

Kağan, kardeşleriyle 2012’de 10 bin lira sermayeyle kurduğu ‘HHKA İnşaat Turizm Organizasyon Konaklama Gıda Hayvancılık Mutfak Soğutma Cihazları San. Tic. Ltd. Şti.’ şirketindeki hisselerini 13 Mart 2014’te ağabeyi ve ablasına devretti.

Devrin ardından şirket, Başakşehir belediyesi ve İBB iştiraki Beltur’dan yaklaşık 400 bin liralık ihale aldı.

Babası 2 milyonluk ihale almış

Kağan Şahin’in babası Necmettin Şahin de 2015’te 10 bin lira sermayeyle Kağıthane’de ‘Han Havalandırma Sistemleri Mühendislik ve Proje Danışmanlık Ltd. Şti.’ adlı şirketi kurdu.

Havalandırma ve soğutma sistemleri üzerine çalışan bu şirket de iki yıl içinde Beltur ve Başakkent A.Ş.’den 2 milyon lirayı bulan 30’dan fazla ihale aldı.

Kağan Şahin, Başakşehir Futbol Kulübü’nün de yönetim kurulu üyesi.

‘İştirakler son yıllarda denetlenemez oldu’

CHP İstanbul il yönetim kurulu üyesi Serdar Bayraktar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İştirakler üzerinden ihale edilen işlerde mevzuat birçok istisnayı içerdiğinden belediyeler harcamalarının önemli kısımlarını iştiraklerin üzerinden istisnalardan yararlanarak ihale ediyorlar. İBB ve ilçe belediyelerinin iştirakleri son yıllarda denetlenemez oldu. İktidar aldığı kararlarla, belediye denetim komisyonları tarafından bu iştiraklerin denetimini engelliyor. Sorun hukukun işleyememesidir.”

AKP’li Düzce Belediye Başkanı, 9 yakınını müdür yaptı!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir