Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekilleri Hüda Kaya ile Garo Paylan, HDP Parti Meclis (PM) üyesi Gülsüm Ağaoğlu ve HDP Merkez Yöneticisi İhsan Coşkun’un bulunduğu heyet referandum çalışmaları kapsamında Büyük Ada’da esnaf ziyareti gerçekleştirdi. HDP Adalar İlçe Örgütü tarafından karşılanan heyet, iskele önünde bulunan stant önünde Kürtçe seçim şarkılarıyla halaya durdu. HDP standı yanında bulunan CHP ve AK Parti stantlarına giderek selam veren heyet, seçimin adil bir şekilde yapılması temennisinde bulundu.

‘SANDIKTAN HAYIR ÇIKACAK’

HDP binasına giden heyete işlerine ara vererek gelen inşaat işçileri de eşlik etti. Kadınlar, işçiler ve emeklilerden oluşan kitle, referanduma dair bilgilendirmede bulunan vekillere seçim güvenliğinin nasıl sağlanması gerektiğini sordu. Sandıktan “Hayır”ın çıkacağına inanan yurttaşlar, seçim hilelerine başvurulması durumunda alınacak önlemlere dair önerilerde bulundu.

Ardından esnaf ziyaretinde bulunan heyet, “Barış, eşitlik, özgürlük için Hayır” sloganlarıyla Recep Koç Caddesi üzerinde bulunan esnaflarının ziyaret ederek bildiri dağıttı.

‘ÜRETİM YOK Kİ SATIŞ OLSUN’

Esnaflara bir bir selam veren heyet ile yurttaşlar arasında dikkat çeken diyaloglar da gelişti. Referandumda tercihlerinin neden “Hayır” olduğunu kendi gerekçeleriyle anlatan kasap, Garo Paylan’ın “İşler nasıl gidiyor?” sorusuna, “Üretim yok ki satış olsun. Bu yüzden Hayır” cevabını verdi.

PAYLAN’A ‘HOŞ GELDİN AHPARİG’ SELAMI

Takı satıcısı Ermeni yurttaşın “Hoş geldin Ahparig” diye selam vermesi çevredeki yurttaşlarca da alkışlandı.

İRANLI TURİSTTEN TAVSİYE

Cadde boyunca pek çok esnafa “Hayır’lı işler” dileyen HDP heyeti “Hepimiz ‘Hayır’dan yanayız, her zaman Hayır” cevaplarıyla karşılandı.

Yoldan geçen İranlı bir turistin Paylan’ı durdurarak, “38 yıl önce biz böyle bir hata yaptık, siz bu hataya düşmeyin” sözü değiştirilmek istenen rejimin ne ile sonuçlanacağını göstermesi açısından önemli bir tespit olarak değerlendirildi.

Öte yandan inşaat işçilerinin selamına karşı “Aman dikkat edin güvenlik kemersiz çalışmayın!” uyarısında bulunan Paylan, iş ve işçi güvenliği konusuna da uyarılarda bulundu.

ADANIN FAYTONCULARI DERT YANDI

Büyük Ada’nın en önemli geçim kaynaklarından olan fayton gezileri yapan faytoncuları da ziyaret eden HDP heyetinin “Ekonomik krizden siz nasıl etkilendiniz?” sorusuna dert yanarak, “Bizi siz kurtaracaksınız, o yüzden Hayır” yanıtını verdiler.

HDP esnaf ziyaretinin ardından adadan ayrıldı. (DİHABER)