IŞİD, Antep’teki katliamda 56 kişinin ölümünü az bulmuş

56 kişinin yaşamını yitirdiği, Antep’te kına gecesine yönelik IŞİD katliamında 9 sanığa 17 ila 160 arasında değişen ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Antep’te geçen ağustos ayında 40’ı çocuk 56 kişinin yaşamını yitirdiği Siirt Pervalililere ait kına gecesi katliamı ve 16 Ekim’deki operasyon sırasında 3 polisin yaşamını yitirdiği IŞİD saldırılarına ilişkin iddianame hazırlandı. Tutuklu 11 sanıktan 9’u hakkında 17 ile 160 kez arasında değişen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. IŞİD’in Antep sorumlusu olan ve polis operasyonu sırasında öldürülen Mehmet Kadir Cebael’in, 56 kişinin hayatını kaybettiği kına gecesi saldırısının ardından bombanın içerisine etkisini artırması için konulan demir parçalarının büyük kesilmesini eleştirerek, “Ahmet demirleri büyük kesmiş, zayiat az olmuş” dediği belirtildi.

Gaziantep’te geçen yıl 20 Ağustos günü Kürtlerin yoğun yaşadığı Beybahçe Mahallesi’nde Besna ve Nurettin Akdoğan çiftinin düğünü öncesinde yapılan kına gecesine, IŞİD tarafından canlı bomba saldırısı düzenledi. Saldırıda, 40’ı çocuk 56 kişi yaşamını yitirirken; 44’ü çocuk 87 kişi de yaralandı. Saldırının ardından başlatılan operasyon kapsamında 16 Ekim’de Güneykent Mahallesi’nde hücre evine düzenlenen baskında Ebu Yusuf kod adlı Muhammet Şerif, intihar yeleğini infilak ettirdi, patlamada 3 özel harekat polisi yaşamını yitirirken, 9 polis ve 1’i çocuk 4 Suriyeli yaralandı. Ardından, IŞİD’in Antep sorumlusu ve Ankara Gar saldırısı faili olarak aranan Kadir Cebael’in kaldığı eve yapılan baskında, Cebael de kendi patlatarak öldü. Evde mühimmat ve dijital materyaller ele geçirildi. Soruşturmada ulaşılan yeni isimlerin gösterdiği yerlerde bir kısmı toprağa gömülü patlayıcı ve mühimmat ele geçirildi. IŞİD’in Gaziantep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael’in eşinin de bulunduğu 11 kişi tutuklandı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

56 kişinin öldüğü kına gecesi saldırısı ve operasyon sırasında 3 polisin yaşamını yitirdiği ikinci saldırıya ilişkin Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı. 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edilen iddianamede tutuklu sanıklar hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs etmek”, “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından cezalandırılması istendi. Tutuklu sanıklardan Mehmet Şahin Erğan ile Mehmet Çalıkuşu; kına gecesinde ölen 56 ve operasyon sırasında yapılan saldırıda yaşamını yitiren 3 polis ile 2 olayda yaralanan 100 kişi ve Anayasal düzeni ortadan kaldırma suçundan 160 kez ağırlaştırılmış müebbet, kına gecesi saldırısında rol aldığı saptanan sanıklar Ahmet Köşgeroğlu, Ali Çalıkuşu, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Hacı Polat ve Fadile Cebael hakkında 144 kez ağırlaştırılmış müebbet, 3 polisin yaşamını yitirdiği saldırıda rol alan Suriye uyruklu sanık Abdurrahman Al Najjar hakkında 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Aynı soruşturma kapsamında Ankara’dan patlayıcı temin etmek için Gaziantep’e geldiği saptanarak tutuklanan Enes Karataş ve Yunus Sarı hakkında da örgüt üyeliği suçundan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Antep katliamında bir çocuk daha yaşamını yitirdi

‘DEMİRLER BÜYÜK KESİLMİŞ, ZAİYAT AZ OLMUŞ’

İddianamede, kına gecesine yönelik saldırının ardından tutuklu sanıklardan Mehmet Şahin Erğan’ın yanına gittiği IŞİD’in Gaziantep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael’e bilgi verdiği kaydedildi. Erğan’ın saldırıda ölenlerin sayısını söyledikten sonra Cebael’in, “Eylem ile büyük sevap kazandın. Ama demiri kesen Ahmet büyük kesmiş, zayiat az olmuş” dediği belirtildi. Cebael’in 56 kişinin ölümünü az bularak bombanın içerisine etkisini artırması için konulan demir parçalarını büyük kesmekle suçladığı tutuklu sanık Ahmet Köşgeroğlu’na yönelik eleştirisine Erğan’ın da “Ahmet çok tembel” diye karşılık verdiği kaydedildi.

‘Antep katliamı, aynı zamanda bir çocuk katliamıdır! Ve sorumlusu AKP’dir’

Soruşturma kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan sanıklardan Mehmet Çalıkuşu’nun üzerinde, yeni saldırı adreslerinin yazılı olduğu iki not kağıdı ele geçirildi. Not kağıtlarının incelenmesinde IŞİD’in saldırıları için Antalya, Isparta, Amasya ve Manisa’da asker sevkiyatının yapılacağı otogarlar ile maç ve düğün için keşif yapıldığı ve birden fazla ilde büyük eylem hazırlıkları içerisinde olunduğu saptandı.

CEMEVİNE SİLAHLI VE CANLI BOMBALI SALDIRI YAPILACAKMIŞ

Soruşturma kapsamında tutuklanan Suriye uyruklu Abdurrahman Elnajjar ifadesinde bir ay boyunca HDP binaları, oteller ve Alevi Kültür Derneği’nde keşif yaptığını belirterek, “Aşure günü dolayısıyla yapılan program öncesinde keşif için Alevi Kültür Derneği’nin bulunduğu cemevine gittim. Burada emniyet güçlerinin aldığı tedbirleri görünce Rakka’da bulunan Abdurrahman isimli kişiye, güvenliğin had safhada olduğunu ve eylemin yüzde 80 başarısız olacağını söyledim. Bunun üzerine Abdurrahman, ‘O zaman ben sana bir kardeş daha göndereyim’ dedi. Gönderilecek kişi kalaşnikof tüfekle polisleri tarayacak o sırada karışıklıktan yararlanacak olan Muhammet Şerif canlı bomba eylemini yapmak için binaya girecek ve ben de gözcülük yapacaktım. 15 Ekim günü Abdurrahman isimli kişinin talimatı doğrultusunda Suriye’den gelen Celal ve Muhammet Şerif isimli kişiyle buluşarak bir gün sonra cemevine eylem için planlama yaptık. 16 Ekim günü polis operasyon yapınca Muhammet Şerif kendini patlattı ve cemevi saldırısı gerçekleşmedi” dedi. (Kaynak: Evrensel)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir