Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, 1 Nisan’da Diyarbakır’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlediği mitingde Anayasa değişikliğiyle sıkıyönetim uygulamalarının kalkacağına yönelik verdiği sözü ve 16 Nisan referandumunu değerlendirdi. Sağlar, 17 Nisan’ın parlamenter sistem ile muhalefeti, iktidarı, STK’leri ve sendikalarıyla gerçek demokrasiye dönmenin ilk günü olacağını ve o günün KHK’lerin, OHAL’in son bulmasının da ilk günü olacağını söyledi.

‘HAYIR YAŞAMSAL ÖNEMDEDİR’

Bölgede 34 ili gezdiğini, gittiği her yerde polis ordusuyla karşılaştığını söyleyen Sağlar, ancak yapılan bunca baskıya rağmen halkın her şeyin farkında olduğunu ifade etti. Sağlar, yalan, korkutma, tehdit ve baskının yayıldığına değinerek, “Esnafı, iş adamını, işçiyi hatta işsizi korkutmaya ve baskılamaya çalışıyorlar. Yarın gerçek hukuk devletine dönmek için ve bağımsız yargı için ‘Hayır’ demek yaşamsal önemdedir” dedi.

‘HALK 16 NİSAN’DA DUR DİYECEK’

“Evet” için devletin tüm olanaklarının seferber edildiğine dikkat çeken Sağlar, “15 Temmuz yapay darbesi bahane edilerek ve herkesi FETÖ’cü olarak damgalayarak otoriter tek adam yönetimini kurmak istiyorlar. Devletin kurumlarını kullanıp yandaşlarına çıkar dağıtırken, karşıtlarına baskı uygulamaktan geri durmadı. Muhalefeti susturmaya çalıştı. Aydınları, sanatçıları, düşünen insanları sevmedi. Onları tutukladı, hapse attı. Öyle dengeyi kaybettiler ki; ‘Hayır’ lafını edenin üzerine polislerini gönderiyorlar” ifadelerin kullandı.

Sağlar, yurttaşların bu durumun farkında olarak 16 Nisan referandumunda “Dur” diyerek, basiretsiz uygulamaya son vereceklerini vurguladı.

‘YARATTIKLARI KRİZLERİ YÖNETEMİYORLAR’

7 Haziran seçimlerinden sonra patlayan bombaları ve buna yönelik iktidarın açıklamalarını hatırlatan Sağlar, anket sonuçlarının “Hayır” dediğini ve 16 Nisan’da yapılacak referanduma sessiz bir şekilde gittiklerine söyledi. Sağlar, bu konu hakkında da “Bu kez de aynı oyunu oynuyor. Halkı yine kaos ile korkutuyorlar. Artık yarattıkları krizleri yönetemiyorlar. Görülen o ki AKP bu sefer milleti kandıramayacak. Onlar konuştukça ‘Hayırlar’ artıyor. Hayırlar arttıkça onlar çıldırıyor. Kısacası AKP için takke düştü kel göründü” dedi.

‘MHP İTTİFAKI BÜYÜK KAYBETTİRDİ’

Sağlar, Erdoğan’ın, milliyetçiliği yalnızca Kürtlere karşı düşmanlık olarak algılayan MHP Lideri Devlet Bahçeli ile ittifak yapmasının Kürt oylarının etkisinin anket sonuçlarında görülmesiyle Kürtlere yönelik yeni bir söylem geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Sağlar, “Hayır” kampanyasında şu ana kadar hata yapılmadığını ve hata yapılmazsa sonucun kesinlikle “Hayır” çıkacağından emin olduklarını söyledi.

‘VAATLER BALON EKONOMİ ÇÖKMÜŞ’

Sağlar, her gün, esnaftan öğrenciye, işsize, çiftçiden memura, yeni ve gerçekleşemeyecek vaatlerde bulunulduğunu söyleyerek, “Kısaca, özgürlüğümüzü, eşitliğimizi, haklarımızı, dayanışmamızı ve barışımızı yani yaşamımızı çalmak için ağzımıza bir parmak bal sürmeye çalışıyor. Ekonomi çökmüş, piyasalar altüst olmuş durumda, üretim durmuş, döviz fırlamış, uluslararası kuruluşlar Türkiye’yi gözden çıkaran açıklamalar yapıyor” değerlendirmesinde bulundu. (DİHABER)