“PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki görüş yasağının kaldırılması, cezaevlerindeki koşullarının iyileştirilmesi, düşünceleri ve siyasal çalışmaları nedeniyle aralıksız olarak sürdürülen gözaltı ve tutuklamaların sona erdirilmesi, halka yönelik askeri ve siyasi baskının sona erdirilmesi” talebiyle başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevi Şakran Cezaevi’nde 49’uncu gününe, Manisa, Kırıklar F1 F2, Menemen T ve R Tipi Burahaniye, Bandırma, Salihli ve Kepsüt cezaevlerinde kalan tutukluların başlattığı süreli dönüşümlü açlık grevi ise 21’inci gününe girdi. Açlık grevine giren tutuklulara, hücre cezası, gazete, dergi ve kitapların yasaklanması gibi uygulamaların arttırılarak devam ettiği belirtildi.

‘BASKILARA RAĞMEN TUTUKLULAR MORALLİ’

Şakran’da tutuklular ile görüşen insan hakları savunucuları ve ailelerin verdiği bilgilere göre, kilo kaybı, ayakta durmada zorlanma ve diş dökülmesi gibi sağlık sorunlarının başlandığı vurgulandı. Baskı ve sağlık sorunlarına rağmen tutukluların morallerinin ilk günkü kadar canlı olduğunu aktaran tutuklu yakınları, dışarıdan verilecek desteğin önemine dikkat çekti.

‘AĞIR TECRİT UYGULANIYOR’

Manisa cezaevinde 15 Mart tarihinde başlatılan ve 5’er kişilik guruplar halinde 5 günlük süreli açlık grevi 21’inci gününde. Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifinin verdiği bilgilere göre, yaka kartı uygulamasının dayatıldığı ve bunu kabul etmeyen tutuklulara “işkence” boyutuna varan baskıların uygulandığını söyledi. Cezaevinde her gece jandarma eşliğinde baskınların yapıldığı, eşyalarına el konulduğu, karşı çıkanların ise darp edildiği ifade edildi. Tutuklular, talepleri kabul edilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getirdi.

‘KIRIKLAR’DA HER GECE BASKIN DÜZENLENİYOR’

Kırıklar F1, F2 cezaevinde süreli dönüşümlü açlık grevi 21’inci gününe girerken, cezaevi yönetiminin baskıları arttırdığı aktarıldı. Her gece araba adı altında koğuşlara baskın düzenlendiğini belirten tutuklu yakınları, özelikle psikolojik baskının arttığı vurgulandı.

‘MENEMEN’DE HASTA TUTUKLULARIN TEDAVİLERİ YAPILMIYOR’

Menemen T Tipi cezaevinde 21’inci gününe giren süreli dönüşümlü açlık grevine ilişkin bilgi veren aileler, tutukluların morallerinin ilk günkü kadar canlı olduğunu söyledi. Menemen R Tipi cezaevinde ise, hasta tutukluların durumu ciddiyetini koruduğu ve tedavilerinin aksatıldığı ifade edildi. Bu cezaevinde kalan Ergin Aktaş, Ahmet Hami ve Yusuf Bulut adlı hasta tutuklar insani ihtiyaçlarını bile tek başına karşılayamadığı arkadaşlarının yardımı ile temizlik gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabildikleri belirtildi.

‘BURHANİYE VE BANDIRMA’DA ÇIPLAK ARAMA DAYATILIYOR’

Burhaniye ve Bandırma cezaevinde 21’inci gününe giren süreli dönüşümlü açlık grevi ile birlikte tutukluların başka cezaevlerine sevk edildiği aktarıldı. Sevk sırasında tutuklulara çıplak arama gibi uygulamaların dayatıldığı, kabul etmeyenlerin ise darp edildiği vurgulandı. Her iki cezaevinde de keyfi uygulamalara dikkat çekildi.

SALİHLİ VE KEPSÜT’TE SEVK

Salihli ve Kepsüt cezaevlerinde başlatılan süreli dönüşümlü açlık grevi 21’inci gününe girerken, bu cezaevlerinde de tutukların başka cezaevlerine sevk edildiği aktarıldı. Kepsüt ve Salihli cezaevlerinde başta Van olmak üzere başka cezaevlerine sevklerin olduğu vurgulandı.

‘CEZAEVLERİ ÖLÜM EVLERİ OLMADAN HAREKETE GEÇİLSİN’

Ege bölgesinde bulunan cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi İzmir Sözcüsü Selma Altan, cezaevlerinde insan onurunu çiğneten uygulamaların son bir yıldır arttığını söyledi. Başta Şakran olmak üzere bölgedeki tüm cezaevlerinde keyfi uygulamaların olduğunu dile getiren Altan, tutukluların “tecrit için de tecrit” yaşadıklarını söyledi. Meclis İnsan Hakları Komisyonu ve demokratik kamuoyuna çağrıda bulunan Altan, “Cezaevleri ölüm evlerine dönmeden bir an önce harekete geçilmeli” dedi.

19 Aralık cezaevi katliamını yaşayanlar uyardı!