Ankara’da ESP gözaltıları protesto edildi

ESP Ankara İl Örgütü, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ve üyelerinin sabah saatlerinde evlerine yapılan baskında gözaltına alınmasını Yüksel Caddesi’nde protesto etti.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Ankara İl Örgütü, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ve üyelerinin sabah saatlerinde evlerine yapılan baskında gözaltına alınmasını Yüksel Caddesi’nde protesto etti.

Eyleme HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın yanı sıra Halkevleri, Devrimci Parti, DHF temsilcileri katıldı. Eylem boyunca, “Susma, haykır, Başkanlığa hayır”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Kahrolsun faşist diktatörlük”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Eylemde basın açıklamasını ESP Ankara İl Eş Başkanı Didar Gül okudu. Gül, referanduma giderken ‘Hayır’ diyenlere saldırıların devam ettiğini, saldırıların bugünkü hedefinin de sosyalistler olduğunu söyledi.

Gül, Türkiye ve Kürdistan’ın bir çok kentinde ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, MYK üyesi İlke Başak Baydar, PM üyesi Mustafa Naci Toper ve SGDF MYK üyesi Beren Atıcı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sosyalistin gözaltına alındığını söyledi.

Referanduma sayılı günler kala ‘Hayır’ diyenlere yönelik saldırıların devam ettiğini vurgulayan Gül, “Sokaklarda ‘Hayır’ bildirisi dağıtanların gözaltına alınışı, sosyal medya paylaşımları bahane edilerek açılan soruşturmalar, tutuklamalar, ‘Hayır’ araçlarının gasp edilmesi diktatörün bu sesi kısma çabasıdır” dedi.

Gül, 8 Mart’ta, Newroz alanlarını ‘Hayır’ coşkusuyla dolduran halkların, kampüslerde AKP/Saray faşizmine ‘Hayır’ diyen gençlik bu baskılara karşı direnişi büyütmeye devam ettiğini kaydetti.

Gül, sözlerine şöyle devam etti: “Erdoğan diktatörlüğü bu kuşatmaya daha fazla gözaltı ve saldırı ile yanıt verme çabası içindedir. 16 Nisan’dan sonra ‘ya istikrar ya kaos’ çığırtkanlıklarının yapılması bu çabanın göstergesidir. Gittiği kentlerde devrimcileri, demokratları, sosyalistleri, Hayır diyenleri gözaltına almaları çaresizliklerinin ifadesidir.”

Operasyonların yalnızca partilerine yönelik bir saldırı olmadığını ifade eden Gül, saldırıların tüm ‘Hayır’ cephesine yönelik olduğunu belirtti.

Gül’ün ardından söz alan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun gözaltına alınmasını kabul etmediklerini söyledi. Operasyonları referandum çalışmasındaki ‘Hayır’ güçlerine yönelik bir saldırı olarak değerlendirdiklerini ifade eden Doğan, “Halklara, inançlara yeni hiç bir şey vaad etmeyen yeni bir devlet düzenini önümüze koymaya çalışan bu yapıya karşı ‘Hayır’ çalışmamızın engellenmesine, yol almamızın engellemesine karşı koyacağız. ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu yoldaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu.

SYKP Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları ise “Türkiye faşizm tehlikesiyle karşı karşıya. İşte bu yüzden her allahın günü operasyonlarla uyanıyoruz. Bu nedenle Türkiye açık cezaevi haline getirildi. Bu nedenle Türkiye ‘Hayır’ bildirisini dağıttırmaz hale geldi. Tüm bunlara rağmen ‘Hayır’ cüretini haklılığımızdan alarak mücadelemize devam edeceğiz. ESP Genel Başkanı, gözaltındaki bütün yoldaşlarımız ve tüm tutsaklara özgürlük istiyoruz.”

SODAP adına söz alan Tülay Korkutan da ‘Hayır’ın sesinin sokaktan, alanlardan kesilmeye çalıştığını söyledi. Saray’ın çözüldüğünü vurgulayan Korkutan, 17 Nisan sabahı Saray’ın bu çözülmenin altında kalacağını belirtti. Korkutan, “SODAP olarak ESP’li yoldaşlarımızın yanındayız” dedi.

EMEP Ankara İl Başkanı İlke Işık ise “Baskıyla, 17 Nisan korkusuyla ‘Hayır’ diyenleri susturarak ‘Evet’i zorla, baskıyla sürdürmeye çalışıyorlar. ‘Evet’ diyenlerin bile tek adam rejimi aklına yatmıyor, Hollanda’ya, Almanya’ya faşist dediler ama bizimle dalga geçmeye devam ediyorlar. Almanya’ya faşist diyenler Türkiye’de bir dolu uygulamayı yapanlardır. Çok eşitsiz bir referanduma gidiyoruz. ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ve tüm ESP üyeleri serbest bırakılmalıdır. Tüm tutsaklar serbest bırakılana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Işık’ın ardından söz alan PSAKD Genel Sekreteri Turgay Özkan, “Egemenler kendisinden farklı düşünenleri her zaman susturmaya çalışmıştır. Egemenler kendi erklerini korumak için kendisinden farklı düşünen tüm kesimleri gözaltıyla, baskıyla, işkenceyle sessizliğe boğmaya çalışıyor. Çiçek Otlu ve ESP üyeleri için burada toplananlar olarak yarın bizim de başımıza bunların geleceğini biliyoruz. Çünkü bizler de tek adama karşı çıkıyoruz, bizler de hayır diyoruz. Devrimci dayanışmayla, inanç kardeşliğiyle, halkların kardeşliğiyle mücadele ediyoruz” dedi.

Partizan temsilcisi de gözaltındaki ESP’lilere özgürlük istedi ve ‘Hayır’ diyenlere yönelik saldırılara karşı direnmeye devam edeceklerini kaydetti.

Aka-Der adına yapılan konuşmada ise gerçeklerin sokakta olduğunu ‘Hayır çalışmalarının engellenemeyeceğini ifade etti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir