Avukatlar, yargıda artan iş yükü, darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL, 4 bini aşkın hakim ve savcının meslekten ihraç edilmesi, yargının siyasallaştığı ve toplumda yargıya olan güvenin azaldığı bir dönemde 5 Nisan Avukatlar Günü’nü karşılıyor. Diyarbakır Barosu, yargıda yaşanan bu sorunların yanında 5 Nisan Avukatlar Günü’nü, 28 Kasım 2015’te Sur’daki Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen eski başkanları Tahir Elçi’nin aralarında olmayışı ve faillerinin bulunmayışının verdiği buruklukla karşılıyor. Diyarbakır Barosu, Avukatlar Günü etkinlikleri kapsamında bu yıl düzenleyeceği bütün etkinlikleri Tahir Elçi’ye adadı. Baro Başkanı Ahmet Özmen, Tahir Elçi cinayeti ve soruşturmanın akıbeti ile ilgili konuştu. Elçi’nin aralarında olmayışının üzerinden 15 ay geçtiğini hatırlatan Özmen, “5 Nisan Avukatlar Günü Tahir Elçi’siz karşılıyoruz. Tahir Elçi’siz Avukatlar Günü’nü kutluyoruz. Bunun burukluğunu yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

‘ÖMRÜNÜ YOL KENARLARINA, ÇUKURLARA ATILAN İNSANLARIN FAİLLERİNİ BULMAYA ADADI’

Elçi cinayetiyle birlikte bölge illerinde çatışmalı, kanlı ve karanlık bir dönem başladığını ifade eden Özmen, sözlerine şöyle devam etti: “Son dönemde giderek artan çatışmalı süreçte Tahir Elçi’nin vurulması bir milattı. Belki de çözüm sürecinin son buluşu ve tekrar çatışmalı ortama dönüşün başlangıcı oldu. Kürt meselesinin demokratik barışçıl yollar ile çözülebileceği inancından vazgeçirerek tekrar geleneksel güvenlikçi politikalara dönüşün başlangıcı oldu. Tahir Elçi kendini bütün faili meçhul cinayetlerine adadı. Ömrünü, işkence tezgâhlarında geçirenlerin hak mücadelesine, yakılan ve boşaltılan köylerin ile yol kenarlarına, çukurlara atılan ve kimsesizler mezarlığına konulan insanların faillerini bulmaya adadı” diye kaydetti.

‘ELÇİ SORUŞTURMASINDA FAİL YOK’

Elçi cinayeti üzerinden 15 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen soruşturmada kayda değer bir ilerleme olmadığına dikkat çeken Özmen, “Henüz soruşturma dosyasında bir fail yok. Bırakın faili, şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulmuş ya da hakkında işlem yapılmış kimse yok. Diyarbakır Barosu olarak her hafta Cuma günü, Elçi soruşturmasının hızlı ve etkili yürütülmesi için Diyarbakır Adliyesi önünde düzenli olarak protesto etkinliğimizi yapıyoruz. Bunun dışında Tahir Elçi Soruşturma Komisyonu’nda bulunan arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyor. Dosyanın ilerlemesi için gerekli girişimlerde bulunmaya devam ediyoruz. Tahir Elçi cinayetinin faillerinin arkasındaki karanlık odakları bulup ortaya çıkarmak biz Diyarbakırlı meslektaşlarının birinci görevidir. Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması sadece Kürt halkının değil bütün Türkiye toplumunun görevidir. Türkiye toplumunun bu talebi dile getirmesi ve takipçisi olması gerekir” diye vurguladı.

Özmen son olarak, bütün meslektaşlarının avukatlar Günü’nü kutladı. (DİHABER)