DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği, “İşçilerin Hayır Buluşmaları” konulu paneli Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenledi. Çok sayıda işçinin ve yurttaşların katıldığı panelde DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba konuştu. İlk sözü alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İşçilerin yüz yıllık kazanımlarına göz dikildiğini ifade ederek, “Tasarı referandumdan geçmesi durumunda işçiler bir sabah kalktığında kıdem tazminatının KHK ile kaldırılmış olabilecek. İşsizlik fonunu bireysel emeklilik fonuna aktarılmış olarak bulabilecek” dedi.

İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI HAYIR

Kiralık işçinin sendikası, işsizlik fonu olmayacağını ifade eden Beko, kiralık işçilik yasasının iptali için AYM’ye başvuruda bulunduklarını söyledi. Beko, “Yargı, yasama ve yürütme Cumhurbaşkanı’na bağlanırsa bu yasa iptal olur mu?” diye sordu. 2016 yılında, 1970 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini hatırlatan Beko, “Soma, Ermenek ve Siirt’i hatırlayın. İşçilerin ölmemesi için Hayır demeliyiz” diye konuştu.

KONUŞMAMIZ GEREKEN ANAYASA DEĞİL, İŞSİZLİK

İşsizliğin resmi olmayan rakamlara göre yüzde 20 olduğunu belirten CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Siz değilseniz, çocuğunuz; Çocuğunuz değilse torununuz; torununuz değilse yeğeniniz, ya da komşunuz işsiz. Sabah enflasyon rakamları açıklandı. Son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış. Yüzde 11,4 oranında. Aslında sizin enflasyonunuz daha yüksek. Temel ihtiyaçlar da en hızlı fiyatı artanlar. Sizin Enflasyonunuz bundan yüksek. Bunca işsizlik, enflasyon gelir adaletsizliği olan bir ülkede konuşmamız gereken Anayasa mı?” diye sordu. Böke, “Bu referandum, vatandaşları ötekileştiren siyasete ‘Hayır’ demeye ve demokrasinin özünün 80 milyon olduğunu gösterme fırsatı veriyor” dedi. Ağustos 2014’ten beri devam eden fiili durumun devam etmemesi gerektiğini söyleyen Böke, bu süreçte 1 Milyon kişinin işsiz kaldığını belirterek “Bu Anayasa teklifi bize hangi kimlikten olursak olalım. Bize işsizlik vaat ediyor” dedi. Böke, en yüksek işsizlik oranının yüzde 30’la genç kadınlarda yaşandığına değindi.

DARBE ANAYASALARI BİLE BU KADAR ACELECİ OLMADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 12 Eylül anayasasının bile meclisten 22 günlük bir süreçten sonra geçtiğini hatırlatarak, bu kadar aceleci bir taslağın darbe anayasalarında bile yaşanmadığını ifade etti. Bir işçinin iş yeri temsilcisi olması için birkaç yıl, okul müdürünün müdür olmak için 5 yıl çalışması gerektiğini dile getiren Ağbaba, “Taslağa göre başkan yardımcısı ya da bakan olabilmek için 18 yaşını doldurmak yetiyor. Aklınıza gelebilecek herkes başkan yardımcısı, bakan olabilir” dedi.

Konuşmaların ardından panel soru ve cevap bölümü ile sona erdi. (DİHABER)