Berkin’in katili aklanmak isteniyor

Gezi direnişinde katledilen Berkin Elvan’ın dava dosyası 1270 gün sonra tamamlandı, 6 Nisan’da ilk duruşma görülecek. Sadece Fatih Dalgalı adlı polisin sanık olduğu iddianamede, polis amirleri ve siyasi sorumlular yer almıyor, sanık polis de aklanmaya çalışılıyor. İddianame, görüntü ve tanık ifadelerine rağmen çelişkilerle dolu.

Gezi Ayaklanması’nda başından gaz fişeğiyle vurularak yaralanan ve 269 gün yoğum bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan davası 6 Nisan Perşembe günü İstanbul’da görülecek.

Berkin’in katledilmesine ilişkin soruşturma tam 1270 gün sonra tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı İsa Dalgıç’ın hazırladığı 14 sayfalık iddianamede, sadece bir polis sanık olarak yer alıyor. Polis memuru Fatih Dalgalı hakkında “Olası kastla insan öldürme” suçundan müebbet hapis cezası isteniyor. Elvan ailesi ve avukatları, direnişçilere saldırı emri veren polis amirleri ile “Emri ben verdim” diyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın da yargılanmasını istemişti.

İddianamede, polis şiddetinin meşrulaştırılmaya çalıştığı ve görüntülere ve tanık ifadelerine rağmen iddianamenin çelişkilerle dolu olduğu görülüyor.

İddianamede Berkin’in ölüm nedeninin “gaz fişeğinin doğrudan mı yoksa yere çarpıp mı geldiği ve ateş edildiği mesafenin hedef gözetilerek ateş edilip edilmediği husunun tıbben belirlenemediği” belirtiliyor. Ancak kamera kayıtlarında polislerin yere diz çökerek hedef alır bir şekilde gaz bombasını attığı görülüyor.

TANIK İFADELERİ YOK SAYILDI

Tanık ifadelerinin de yer aldığı iddianamede, tanıkların büyük kısmı ateş eden polislerden birinin gaz maskesini takmadığını, bu polisin “burnunun hafif yamuk, 175-180 cm boylarında, esmer, Karadeniz tipli birisi olduğunu”, diğer ateş eden polisin ise yüzünde gaz maskesi olduğu için eşgalini göremediklerini söylüyor. Ayrıca tanıklar, polislere emri veren ve Berkin vurulduktan sonra bile halka küfrederek polislere “ateş edin” emrini veren amirin sarışın olduğunu tarif ediyor. İddianamede söz konusu amirin Kadri Eyüp Hambaloğlu olduğu belirtilmesine rağmen, Hambaloğlu hakkında hiçbir soruşturma yürütülmemesi dikkat çekiyor.

Yine tanık ifadelerinde dikkat çeken bir diğer nokta, polislerin Berkin’in vurulduğunu görmelerine rağmen mahalle halkına küfür edip, gaz bombası atmaya devam etmeleri.

SİCİL NUMARASI BELLİ OLAN POLİS SORUŞTURULMADI

İddianamede Ulusal Kriminal Rapor’a da yer veriliyor. Raporda, gaz fişeği tüfeğini kullanan polislerden birinin sicil numarasının “330288” olduğu belirtiliyor. Bilirkişi raporunda da yine ikinci bir polisten bahsediliyor. Raporda, “324486 sicil numaralı görevli şüpheli Fatih Dalgalı’nın yüzde 30,6 oranında benzemekte olduğu, yine 339240 sicil numaralı görevli olan Ayhan Pekgöz’ün de yüzde 28,9 oranında benzemekte olduğu, diğer şüpheli şahıslara ait görüntülerin ise sistemde eşleşmediği belirlenmiş, bunun üzerine bu tespitin doğrulanmasına yönelik olarak…” deniliyor.

Berkin Elvan’ın ailesinden çağrı!

Her iki rapora rağmen savcının, Emniyet’ten “330288” sicil numaralı polisin kimliğini istememesi ve Ayhan Pekgöz ile ilgili soruşturma yapmaması, tüm sorumluluğun tek bir kişiye yıkılmaya çalışıldığını gösteriyor.

GÖRÜNTÜLER KAMUOYUNDAN GİZLENMEYE ÇALIŞILIYOR

Berkin Elvan toplumun vicdanı olmasına rağmen, kamera kayıtlarının kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığı da görülüyor. Savcı, polislerin “mağdur olmaması” için görüntülerle ilgili mahkemeden gizlilik kararı alındığını belirtiyor.

MÜEBBET İSTENİYOR AMA TUTUKSUZ

Savcı, iddianamede gaz fişeği tüfeğinin nasıl kullanılması gerektiğini de belirtiyor. “Gaz fişeği tüfeğinin yakın mesafede kullanılması halinde ölümcül niteliği haiz olduğu, özellikle 120 metreden yakın mesafe içerisinde zarar verme ve öldürme ihtimali bulunduğu ve hedef gözetmeden yerden 45 derecelik açı ile atılması gerekir” deniliyor. Tanık ifadelerinde Berkin ile polisler arasında daha az mesafe olduğu belirtilmesine ve bunun kamera kayıtlarında da görülmesine rağmen, iddianamede polis Fatih Dalgalı’nın “hedef almaksızın ateş ettiği” iddia ediliyor: “Yaşı küçük maktülü hedef almaksızın ancak ölüm sonucunun gerçekleşmesini de istememesine rağmen, silahtan çıkan gaz fişeğinin ölüm neticesini meydana getirebileceğini öngörerek maktülün bulunduğu bölgeye doğru ateş etmek suretiyle ve olası kast ile ölümüne neden olduğu anlaşılmıştır.”

Savcı, ifadesinde o bölgeye hiç gitmediğini iddia eden sanık polis Dalgalı’nın “olası kast ile insan öldürme” suçundan yargılanmasını istiyor. Böylece Dalgalı’nın tutuksuz yargılanması sağlanıyor. Oysa, hedef alarak ateş eden polis Dalgalı’nın “kasten öldürme” suçundan yargılanması durumunda tutuklanması gerekecekti.

15 yaşında polis şiddeti nedeniyle yaşamını yitiren Berkin Elvan davasının ilk duruşması, 6 Nisan Perşembe günü saat 09.30’da Çağlayan’daki İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (Havva CUŞTAN – ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir