Can Dündar: Cemaat’e yardımda bir numara Erdoğan

Cumhuriyet Gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, “paçavra” olarak nitelendirdiği iddianamedeki suçlamalara yanıt verdi: “Ben mi doldurdum o silahları, o tırlara ve gönderdim? Önder Aytaç’ı polis akademisine ben atamadım. Bugün Gülen Cemaati’ne yardım ve yataklıktan dava açılacaksa, bunun bir numarası Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Cumhuriyet’in eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, gazetenin yazar ve yöneticileri hakkında hazırlanan ve kendisinin de sanık olarak yer aldığı iddianameyi değerlendirdi.

İddianamede, Can Dündar’ın genel yayın yönetmenliğine getirilmesinin ardından gazetenin “FETÖ/PDY, PKK/KCK ve DHKP-C lehine çalışan bir yayın organına dönüştüğü” ileri sürülüyor.

Periscope’ta yaptığı canlı yayında iddianameyi değerlendiren Can Dündar, şöyle dedi:

“‘Bir gazetenin yayın politikası nasıl olur da radikal bir değişim gösterir’ diye soruyor savcı. Buna verecek tek cevabım var: Sana ne? Bir savcı nasıl olur da bir gazetenin yayın politikasının nasıl olacağına karar verir? Bu nasıl bir faşizmdir. Nasıl bir diktatörlükte yaşıyoruz ki savcılar artık yayın politikalarının belirlenmesine karışıyorlar? Birkaç satır bile bulamazlar bu örgütlere yardımla ilgili. Bu savcıyı ilgilendirmemekle birlikte, yapacakları her araştırmada Gülen örgütüyle ilgili en ufak bir destek satırı bulamayacakları gibi bu gazete tarihi boyunca bu örgütlenmenin ne kadar büyük tehlikeler içerdiğini uyaran bir gazete oldu.”

PAÇAVRA

İddianameyi “paçavra” diye nitelendiren Dündar, Gülen cemaatine yardım iddiasına da şu yanıtı verdi:

“Ben mi doldurdum o silahları, o tırlara ve gönderdim? Burada suç yapanın mı, yoksa bunu yazanın mı? Cumhurbaşkanının teröre destek verdiği bir iddia değil, görüntüleriyle yayınladığımız, tüm dünyanın gözü önünde kanıtlanan bir gerçeklik. Kendisinin de reddetmediği bir gerçeklik. Bunu yazanı cezalandırarak, yapanı masum ilan edemezsiniz.”

O POLİSLERİ BEN Mİ ATADIM

İddianamede, Cemaatin ‘polis akademisi imamı’ olarak geçen Önder Aytaç, eski Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, eski savcı Muammer Akkaş, eski İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu’yla iletişim kaydının yer aldığını söyleyen Dündar, bu kişilerle “iletişimini” de anlattı: “Önder Aytaç’ı polis akademisine ben atamadım. Bu hükümetin içişleri bakanı atadı ve yıllarca orada tuttu. Bütün o polis yapılanmasını nasıl ele geçirdiğini çok iyi biliyoruz.” Aytaç’ın 2009 yılında kendisinin hazırladığı bir TV programına katıldığını ve hükümet adına Erdoğan’ın görüşlerini savunduğunu söyleyen Can Dündar, Gezi direnişi döneminde eleştirdiği Vali Mutlu ile görüşme yaptığı için suçlandığını söyledi.

BİR NUMARA ERDOĞAN’DIR

Dündar, eski savcı Akkaş’ın kendisini ve Cumhuriyet yazarı Ahmet İnsel’i “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla dinlediğini hatırlatarak, “Şimdi bizim telefonlarımızı dinleyen savcılarla işbirliği yapmakla suçlanıyoruz. O savcıları devletin içine bu hükümet yerleştirdi. Savcı eline yüzüne bulaştırmış. Beş aydır beklediğimiz iddianame işte bu. Savcının şimdi devletin içine Gülencileri yerleştiren iktidarı sorgulaması gerekiyor. Bugün Gülen Cemaati’ne yardım ve yataklıktan dava açılacaksa, bunun bir numarası Recep Tayyip Erdoğan’dır.”  (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir