Referandum kampanyası kapsamında Zonguldak’ta toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kerkük’te hükümet binalarına asılan ve tartışma konusu yapılan Federe Kürdistan Bölgesi bayrağına ilişkin ilk kez konuştu. Konuşmasında Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’yi hedef alan Erdoğan, “Kerkük bizimdir iddiasına girmeyin. Münasebetlerimizi baltalamayın” değerlendirmesinde bulundu.

‘HEMEN İNDİRİN BEDELİ AĞIR OLUR’

Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin son Türkiye gezisinde aynı bayrağı göndere çeken Erdoğan, Kerkük’te asılan bayrak için “Hemen indirin, bedeli ağır olur” dedi ve şöyle devam etti: “Kerkük’te bir defa milli bayrağın dışında, orada ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. Ve oradaki o bayrağın sahipleri, şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Ben Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne sesleniyorum. Bu yanlıştan bir an önce dönün. Hemen o bayraklarınızı indirin. Yoksa şu anda geldiğiniz noktadan geri adım atmak zorunda kalırsınız. Irak Merkezi Yönetimi zaten doğru bulmadıklarını açıkladılar. Bizler de aynı şekilde uyarıyoruz. Çünkü Kerkük Kürtlerindir safsatasına asla inanmıyoruz.”

‘BUNU İLK DEFA AÇIKLIYORUM’

Daha önce Fırat Kalkanı Herakatı’nın bittiğini söyleyen Erdoğan, şimdi de yeni bir harekat hazırlığında olunduğunu söyledi. Erdoğan, “Biz Fırat Kalkanı’ndan sonra yeni bir harekatın hazırlığındayız. Irak’ta Sincar’ı ile Telaferi ve Kerkük’üyle yeni tezgahlar kuruyorlar. Bunu ilk defa açıklıyorum” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NA: ÇIK ŞUNU AÇIKLA

Erdoğan, “Acayip yalan söylüyor, bıktım bunun yalanlarından” diyerek, konuşmasında sık sık CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun “15 Temmuz kontrollü bir darbedir, elimizde bununla ilgili dosya var” sözleri için de “Ey Kılıçdaroğlu, elinde bir belge varsa çık açıkla. 16 Nisan’dan sonraya bırakma rezil olursun. Bugüne kadar söylediklerinin hiçbiri ortaya çıkmadı. Çık şunu açıkla” diye seslendi.

KERKÜK İL MECLİSİ’NDEN REFERANDUM KARARI

Öte yandan 26 Kürt, 9 Türkmen ve 6 Arap üyeden oluşan Kerkük İl Meclisi bugün yaptığı toplantıda, Kerkük’ün Federe Kürdistan Bölgesi’ne bağlanması için referanduma gidilmesi kararı alındı. Toplantıdan sonra kameraların karşısına geçen İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, Kardeşlik Bloğu’nun 2008’den beri birçok başarıya imza attığını hatırlatarak, “Bugün yapılan oturumda oy birliğiyle Anayasa’nın 140’ıncı maddesi kapsamında Kerkük’te referandum yapılması kararı onaylandı” dedi.

“Irak Parlamentosu ve 140’ıncı maddeye göre yetkili olan Başbakan Haydar İbadi’den ilgili maddesinin daha fazla ertelenmemesini talep ediyoruz” diyen Talabani, şöyle devam etti: “İbrahim Caferi ve Nuri Maliki döneminden beri hükümetlerin gündeminde olan 140’ıncı maddenin uygulanması yeterince geciktirildi. Kerkük halkının oyalanmaya gücü kalmadı. Bu yüzden bugün il meclisi üyeleri, oylarıyla cesur davranarak Federal Hükümetin Kerkük’te referandumu gerçekleştirmesini kararlaştırdı.”

Talabani, ayrıca Irak Parlamentosu’nun, Kerkük’te Kürdistan bayrağının kamu kurumlarında çekilme kararına karşı çıkmasını da reddettiklerini kaydetti.

İBADİ: KÜRDİSTAN BAYRAĞI 10 YILDIR DALGALANIYOR

Irak Başbakanı Haydar İbadi de, bayrak olayının bilinçli olarak büyütüldüğünü ifade ederek, “Kürdistan bayrağı yaklaşık 10 yıldır Kerkük’te dalgalanıyor” dedi. (DİHABER)