ESP gözaltıları sokakta protesto edecek

ESP’ye yönelik bu sabah saatlerinde gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonları bugün saat 18:00’da Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda yapılacak eylemle protesto edilecek.

Sabah saatlerinden itibaren Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik 4 ilde gerçekleştirilen gözaltı operasyonları protesto edilecek.

ESP Genel Merkezi yaptığı çağrıda, İstanbul’da Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda saat 18:00’da siyasi soykırım operasyonuna karşı basın açıklaması yapacağını duyurdu.

“Diktatöre hayır” şiarıyla referandum çalışması yapan Ezilenlerin Sosyalist Partisi üye ve yöneticilerine bu sabah bir çok ilde siyasi soykırım operasyonu düzenlendi.

Operasyon kapsamında İstanbul, Antep, Dersim ve Diyarbakır’da ev baskınında ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, ESP MYK Üyesi İlke Başak Baydar, ESP PM üyesi Mustafa Naci Toper, ESP Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Karakaya, Antep İl Başkanı Ayşe Esmer, SGDF MYK Üyesi Beren Atıcı, HDP PM üyesi Ekber Kaya ve ESP üyesi Hakan Kavut ile HDP Dersim İl yöneticisi Hüseyin Dağdeviren gözaltına alındı.

Saldırı Hayır cephesine

16 Nisan referandumu yaklaşırken Genel Başkanları ve üyeleri gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi, “Bu saldırganlık, ESP’nin öncülük bilinci ve pratiğiyle ve ‘Birlikte Hayır’ çağrısıyla içinde yer aldığı halklarımızın Hayır cephesine karşı yapılmıştır” dedi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Genel Başkan Çiçek Otlu ile üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasını kınadı.

“Hayır ESP susmayacak” başlıklı yazılı açıklama yayımlayan ESP, “Faşist terör dolu dizgin sürüyor. Diktatör, zulme, zorbalığa, işkence ve baskıya doymuyor” dedi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “ESP’li sosyalistlere yönelik sürdürülen kesintisiz gözaltı ve tutuklama terörünün bu son halkası da gösteriyor ki, 16 Nisan yaklaştıkça diktatörün korkuları büyümekte, telaşı artmaktadır. Partimize dönük bu saldırganlık, aynı zamanda ve doğrudan ESP’nin öncülük bilinci ve pratiğiyle ve ‘Birlikte Hayır’ çağrısıyla içinde yer aldığı halklarımızın Hayır cephesine karşı yapılmıştır. Ama nafile! Durduramayacaklar halkın coşkun akan selini! Genel başkanımız Çiçek Otlu’nun gözaltına alınırken halka seslendiği gibi: ‘Diktatöre hayır diyen milyonları korkutamazsınız. 16 Nisan’a kadar sabırla ve coşkuyla birlikte hayır çığlığını büyütmeye’ devam edeceğiz.”

ESP, Otlu ve yoldaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

ESP’ye destek açıklamaları

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)’ye yönelik bugün yapılan siyasi operasyonlara sol partilerden destek geldi. Devrimci Parti, ÖDP ve SYKP, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ve yoldaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Devrimci Parti, twitter hesabından “Parti dostumuz, yoldaşımız ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu bu sabah gözaltına alındı. Diz çökmeyeceğiz. Birlikte hayır” dedi.

ÖDP de yine twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu derhal serbest bırakılsın. HAYIR’ın sesini bastıramayacaksınız” dedi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da “ESP Genel Başkanı Otlu ve diğer yoldaşlar derhal serbest bırakılmalı. Gözaltılar, tutuklamalar #HAYIR’lı sonucu engelleyemeyecek” açıklaması yaptı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir