Oyuncu ve çevirmen Füsun Demirel, referanduma olağanüstü hal (OHAL) koşullarında gidildiğine dikkat çekerek “Son yıllarda giderek artan adaletsizlik ve hukuksuzluğa karşı “Hayır” demek, demokrasi ve özgürlükler adına zaten bir yurttaşlık görevi” dedi. Demirel, referandum sonucunda “Evet” çıkması durumunda Türkiye’nin tek sesli bir ülkeye dönüşeceğini söyledi.

Gazete Karınca’dan Pelin Özkaptan’a konuşan Demirel, “Esasen OHAL’le referanduma gitmek gibi anti demokratik bir yaptırımla karşı karşıyayız… Son yıllarda giderek artan adaletsizlik ve hukuksuzluğa karşı “Hayır” demek, demokrasi ve özgürlükler adına zaten bir yurttaşlık görevi” dedi.

Hayıra ilişkin gerekçelerini de sıralayan Demirel, “Ekonomik dağılımın gittikçe dengesizleşmesi, Türk Lirasının değer kaybı, asgari ücretin açlık sınırının altında olması, yaşam alanlarımızın kısıtlanması, yeşil alanların giderek tahribatı ve toprakların imara açılması, kaldırımların bile neredeyse eksikliği, tarım, hayvancılığın ve turizm sektörünün geldiği son durum…” diye konuştu.

‘KADINLAR İÇİN DURUM ÇOK KARANLIK’

Evet çıkması durumunda özellikle kadınlar için durumun karanlık olduğunu ifade eden Demirel, “Sadece Mart ayında 35 kadın erkekler tarafından öldürüldü. 63 çocuk cinsel istismara uğradı. 17 kadına tecavüz edildi. 14 sene içinde kadınlar ve gençler için hiçbir şey yapılmadığı gibi bir de taciz ve tecavüzler, çocuk evlilikleri legalize edildi. Kadın cinayetlerine indirim sağlayarak yapanlar cesaretlendirildi…” dedi. (DİHABER)