HDP: Gözaltılar ‘hayır’ çalışmalarını durduramaz

ESP’ye yönelik gözaltı operasyonlarını “Hayır” çalışmalarını engelleme girişimi olarak değerlendiren HDP, “Demokrasi ve adalet için mücadele edenler bu yollarla susturulamaz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi, ESP’ye yönelik siyasi operasyonu kınayarak, Genel Başkan Çiçek Otlu ve partililerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Yazılı açıklama yapan HDP Merkez Yürütme Kurulu, hemen her gün ve birçok il ve ilçede HDP ve bileşen partilere yönelik gözaltı ve tutuklamalar yaşandığını belirterek, “Referandumda ‘Hayır’ çalışmasını sürdürenlere yönelik bu operasyonlar sonuçları etkilemeye yöneliktir” dedi.

HDP, “AKP iktidarının talimatları ile hareket eden yargı mensuplarına bir kez daha sesleniyoruz: Evrensel ve demokratik hukuk kurallarına, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere uygun olmayan davranışlarınız çıkmaz yoldur. Hukuk dışı bu uygulamaların sahipleri, daha önce olduğu gibi yarın da hukuk ve demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceklerdir” dedi.

Baskıların “Hayır” çalışmalarını durduramayacağını kaydeden HDP, ekledi: “Demokrasi ve adalet için mücadele edenler bu yollarla susturulamaz.”

HDP Merkez Yürütme Kurulu açıklamasının tamamı;

Gözaltılar ‘hayır’ çalışmalarını durduramaz

Hemen her gün ve birçok il ve ilçede partimiz ve bileşenlerimizin üye ve yöneticilerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. Referandumda ‘Hayır’ çalışmasını sürdürenlere yönelik bu operasyonlar sonuçları etkilemeye yöneliktir.

Bugün de bileşen partilerimizden ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, Parti Meclisi ve MYK dahil çeşitli düzeydeki parti yöneticisi ve üyeleri gözaltına alınmıştır.

Yargıya her gün talimatla operasyon yaptıran iktidar büyük bir hukuksuzluğu sürdürüyor. OHAL koşullarında yapılan engellemeler ve yasaklar yetmeyince gözaltı ve tutuklamaya başvuruyor.

AKP iktidarının talimatları ile hareket eden yargı mensuplarına bir kez daha sesleniyoruz: Evrensel ve demokratik hukuk kurallarına, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere uygun olmayan davranışlarınız çıkmaz yoldur.

Unutmayın ki, dün aldıkları övgülerle ortalıkta dolaşan kimi hakim ve savcılar, bugün ya cezaevindedir ya da yurtdışına çıkmıştır. Dün baş tacı edilenler bugün vatan haini ilan edilmişlerdir. Hukuk dışı bu uygulamaların sahipleri, daha önce olduğu gibi yarın da hukuk ve demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceklerdir.

Bu baskılar ‘hayır’ çalışmalarını ne durdurabilir, ne de yavaşlatabilir. Demokrasi ve adalet için mücadele edenler bu yollarla susturulamaz.

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu
4 Nisan 2017

(ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir