İstanbul’da gözaltılar protesto edildi; ‘ESP susmayacak ‘Hayır’ kazanacak’

ESP üyeleri partilerine yönelik gerçekleşen siyasi soykırım operasyonun protesto etti. Amaçlanın, “Hayır”ı susturmak olduğunu kaydeden sosyalistler, referanduma sayılı günler kala “Hayır”ın sesini daha da yükselteceklerini kaydetti. Sosyalistler, ESP Genel Başkanı Otlu ve ESP üyelerinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

ESP üyeleri partilerine yönelik gerçekleşen operasyonun protesto etti:

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Örgütü, Genel Başkan Çiçek Otlu ve çok sayıda üye ve yöneticisinin gözaltına alınmasını protesto etti.

Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda bir araya gelen ESP üyeleri, “Saldırılar sökmeyecek ‘Hayır’ kazanacak” yazılı pankartı açtı. ESP Genel Başkanı Otlu’nun fotoğrafları ile “Kadınların ‘Hayır’ı diktatörü yenecek”, “‘Hayır’ diyenler kazanacak”, “Tek başına olmaz birlikte ‘Hayır'” yazılı dövizleri taşıdı.

Eyleme, ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi, SGDF Eş Başkanı Ceren Çoban, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, SYKP Genel Başkanı Ahmet Kaya, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, BEKSAV, SODAP, Devrimci Hareket, PARTİZAN, Kaldıraç, EMEP ve TÖP-G üyeleri katıldı.

ÇELEBİ: PARTİMİZE SALDIRI ‘HAYIR’ CEHPESİNE YAPILMIŞTIR

Söz alan ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi, ESP’ye dönük onlarca operasyon yapıldığını, yüzlerce üyelerinin gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlattı. Bu saldırıların ESP’lileri asla yıldıramadığının altını çizen Çelebi, “Partimize saldırı, ‘Hayır’ cephesine yapılmıştır. ‘Hayır’ı büyütmek emek örgütlerine, tüm toplumsal dinamiklere görev düşüyor. Partimiz bu ‘Hayır’ cephesine öncülük yapıyor” dedi. Sabah saatlerinde gerçekleşen operasyonlara rağmen sosyalistlerin sabahın ilk ışıklarından itibaren “Hayır” çalışmasını yürüttüklerini vurguladı.

Referanduma 12 gün kaldığını hatırlatan Çelebi, bu 12 gün de sosyalistlerin “Hayır”ın sesini yükselteceklerinin altını çizdi. “Çünkü bu topraklarda demokrasi, özgürlük özlemi çeken milyonlarca emekçi, milyonlarca kadın var. Milyonların sesini daha fazla büyüteceğiz” diyen Çelebi, gözaltılarla ne “Hayır”ın ne de ESP’nin sesini kısamayacaklarını vurguladı. Çelebi, şöyle devam etti: “HDP’nin vekillerini, eş başkanlarını tutuklayarak, üyelerini tutuklayarak ‘Hayır’ın önüne geçemeyecekler. Çünkü biz haklıyız. Biz eşitlik, barış, demokrasi mücadelesi yürütüyoruz. AKP’nin Saray’ın gücü bize yetmeyecektir. Biz halkız, biz kazanacağız.”

ÇOBAN: GENÇLİK VAR BAŞKANLIĞA ‘HAYIR’ DİYOR

Güne “Hayır” diyenlere yönelik operasyonlarla başladıklarını kaydeden SGDF Eş Başkanı Ceren Çoban, SGDF MYK üyesi ve Suruç gazisi olan Beren Atıcı’nın da gözaltında olduğunu belirtti. Çoban, “Hayır” sözünü büyütmeye başladıkları günden bu yana operasyonlarla karşı karşıya olduklarının altını çizdi. Rojava’da Suruç’ta Ankara’da ölümsüzleşenleri omuzlarında yıldız gibi taşıdıklarını, bayraklarını daha da yükselttiklerine dikkat çeken Çoban, AKP/Saray hükümetine seslendi ve ekledi: “Bu topraklarda böyle onurlu gençler, böyle onurlu kadınlar, böyle onurlu emekçiler olduğu sürece diktatöre geçit vermeyeceğiz. Gençlik var gençlik başkanlığa ‘Hayır’ diyor.

KERESTECİOĞLU: BİZİM ‘HAYIR’IMIZ DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE YAŞAMAK İÇİNDİR

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Hayır” demelerinin amacının biat etmemek olduğunu kaydetti. “Bizim ‘Hayır’ımız demokrasi içindir. Demokratik bir ülkede yaşamak içindir” diyen Kerestecioğlu, Türkiye’de barışın sağlanması, dünya ülkeleriyle barış içinde yaşamak için mücadele ettiklerini kaydetti. Kerestecioğlu, “Bizim istediğimiz bizim cebimizden çalınarak, başkalarına aktarılmamasıdır. Bizim istediğimiz kadın cinayetlerinin olmamasıdır, bizim istediğimiz iş cinayetlerinin olmamasıdır. Herkesin emeğinin karşılığını almasıdır. İşte bizler bunun için ‘Hayır’ diyoruz” dedi. HDP bileşenlerinden ESP üyelerinin “Hayır”ı örgütlediği için gözaltına alındığını altını çizen Kerestecioğlu, zulmün abad olmayacını ve zulmedenlerin 16 Nisan’da “Hayır”la uğurlanacağını vurguladı.

GÖLLÜ: HEPİMİZ ESP ÜYESİYİZ

Bugün yaşanan operasyonların iktidarın apaçık “Hayır” korkusu olarak yorumlayan Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, legal bir partinin başkanı ve üyelerinin illegalize edilmek istendiğinin altını çizidi. ESP’ye yönelik operasyonun “Hayır” cephesini zayıflatma amaçlı olduğunu kaydeden Göllü, “Yapılan bu saldırı Devrimci Parti’ye yapılmıştır. HDP’ye yapılmıştır. Yaşanan faşizme karşı üstümüze düşen görev ‘Hayır’ı büyütmektir. 16 Nisan’da ezilenler, kadınlar, gençler bu saldırılara karşı hak eden cevabı verecektir. Hepimiz ESP’yi, hepimiz Çiçek Otlu’yuz, hepimiz Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyesiyiz” ifadesini kullandı.

KAYA: BASKILARA KARŞI BOYUN EĞMEYECEĞİZ

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya ise “AKP/Saray zannediyor ki, baskı ve şiddet devrimci ve sosyalistleri yıldıracak. Ne baskı ne şiddet, işkence, sosyalistleri yıldıramaz” dedi. Devrimci dayanışmanın önemine dikkat çeken Kaya, 16 Nisan’da “Hayır” demenin, AKP’nin gidişinin hızlandırmak olduğunu kaydetti. Kaya, Bir kez daha baskılara karşı boyun eğmeyeceğimizi belirtiyoruz” dedi.

TÜRK: SALDIRI PARTİMİZE DEĞİL “HAYIR”A YÖNELİKTİR

Konuşmaların ardından ESP İl Yöneticisi ve SKM İstanbul Sözcüsü Pınar Türk basın metnini okudu. Referanduma sayılı günler kala yapılan operasyonuna rağmen, “Hayır” mücadelesini yürüteceklerini kaydetti. Yapılan operasyonun sadece ESP’ye yönelik olmadığını, “Hayır” çağrısı ile diktatörlüğü durdurmak isteyenleri yönelik bir saldırı olduğunun altını çizdi. Türk, “‘Hayır’ çalışmalarının başladığı ilk günden bu yana aydı saldırılar defalarca denenmiştir” dedi. Tüm saldırılara rağmen sosyalistlerin diktatörlüğün karşısına dikildiğini kaydetti.

Türk, şu ifadelerle devam etti: “Bu nedenle gözaltına alınan genel başkanımız Çiçek Otlu’nun sözlerini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz, ‘Diktatöre ‘Hayır’ diyen milyonları korkutamazsınız. 16 Nisan’a kadar sabırla ve coşkuyla birlikte ‘Hayır’ çığlığını büyütmeye devam edeceğiz.'”

Açıklama, “Hayır diyenler susmayacak”, “ESP umuttur umut dimdik ayakta”, “Başkanlığa ‘Hayır’ gençlik sokakta” sloganlarıyla sona erdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir