DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği, “İşçilerin Hayır Buluşmaları” konulu panel düzenledi. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde, “Yenişehir Belediyesi kadrolu işçilerimizin toplu iş sözleşmeleri ‘Hayır’lı olsun” ve “AKP’nin OHAL’ine kayyumun iş kıyımına ‘Hayır’ işlerimizi geri istiyoruz” pankartları asıldı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP Mersin Milletvekilli Fikri Sağlar ve Yenişehir Belediyesi Başkanı İbrahim Genç’in katıldığı panele çok sayıda kişi katıldı.

‘SOMA, ERMENEK VE SİİRT’İ HATIRLAYIN’

Yenişehir Belediyesi Başkanı ve belediye işçilerinin Toplu İş Sözleşmesi imzalaması ile başlayan panelde konuşan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, tasarının referandumdan geçmesi durumunda işçilerin bir sabah kalktığında kıdem tazminatının KHK ile kaldırılmış olabileceğini ve işsizlik fonunu bireysel emeklilik fonuna aktarılmış olarak bulabileceğini aktardı. Kiralık işçinin sendikası, işsizlik fonu olmayacağını ifade eden Beko, kiralık işçilik yasasının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduklarını belirti.

“Yargı, yasama ve yürütme Cumhurbaşkanı’na bağlanırsa bu yasa iptal olur mu?” diye soran Beko, 2016’da bin 970 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Soma, Ermenek ve Siirt’i hatırlayın. İşçilerin ölmemesi için Hayır demeliyiz” şeklinde konuştu.

‘DİKTATÖRLERİ KOVACAĞIZ’

Ardından söz alan Mersin CHP Milletvekili Fikri Sağlar, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlardan dolayı gelirin azalmasından kaynaklı halkın ihtiyaçlarını karşılamayacak duruma geldiğini belirterek, “Halkın gelir adaletsizliğine ayağa kalkmaya çalıştığında devlet tarafından baskılarla susturulmaya çalışmaktır. Bu susturulamalara 16 Nisan herkesi ‘Hayır’ demeye çağırıyorum” dedi.

Hükümetin Sur, Cizre, Şırnak ve Nusaybin’de halk üzerinde katliamlar yaparak, ülkenin batı tarafını da baskılarla korkutulmaya çalıştığını ifade eden Sağlar, bütün katliam ve baskılara karşı “Hayır” demeleri gerektiğini aktardı. Türkiye’de Türklerin, Kürtlerin ve Alevilerin bir arada yaşamlarını sürdürmesi için “Hayır” diyeceklerini ifade eden Sağlar, “16 Nisan’da diktatörleri kovmak için sandığa giderek onları sandığa gömeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından panel soru-cevap bölümüyle son buldu. (DİHABER)