Turgut Öker’e Cumhurbaşkanı’na hakaretten “Yezid” cezası

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’e 22 Aralık 2015’te Maraş Katliamı’nı anma etkinliğinde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında açılan davada, 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Davanın, 3 Nisan 2017 Pazartesi görülen üçüncü duruşmasında mahkeme hapis cezası kararı verdi. Kahramanmaraş Adliyesi’nde görülen davada,  karara gerekçe olarak “Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret” gösterildi.

Turgut Öker, 22 Aralık 2015’te Maraş’ta, valiliğin izin vermediği mitingle ilgili yaptığı konuşmada sarf ettiği, “Yezit, faşist diktatör Erdoğan neye ulaştı? Onun buradaki paçavra valisi ne elde etti bu yasakla? Aleviliği mi ortadan kaldırdı?” ve “Yezit Tayyip Erdoğan’ın atası Yavuz bile ortadan kaldıramadıysa, onun da atası Yezit de Kerbela’da aynı yolda giden Hüseyin’i yok edemediyse, bugünün Kızılbaşlarını da, Alevileri de hiçbir güç ortadan kaldıramaz” karara gerekçe olarak gösterildi.

Öker’e yaptığı konuşma nedeniyle, 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

“Bu karar, devletin Maraş Katliamı’nı gerçekleştirenlere sahip çıkmasıdır”

Mahkeme sonrasında Alevi Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulunan bağlayan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, “Bu tavır, Alevilerin kendi şehitlerine sahip çıkmasını içine sindiremeyen devletin tavrıdır. Bir yanıyla hem suçlu hem de güçlü olma durumudur. Bu karar, aynı zamanda devletin Maraş Katliamı’nı gerçekleştirenlere sahip çıkmasıdır’ dedi. Dava ile ilgili temyiz hakkının bulunduğunu ifade eden Öker, “Hangi koşul altında olursa olsun yolumuza, inancımıza sahip çıkmak ve bizi yok edenler karşısında yiğitçe direnmek bizim asli görevimizdir” şeklinde konuştu.

“Konu hakaret ise asıl yargılanması gereken kişi Erdoğan’ın kendisidir”

Mahkeme kararını iktidarın yargı üzerindeki baskısına bağlayan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, “Devletin Alevileri sindirme operasyonlarından birisiyle daha karşı karşıyayız. AKP’ye karşı en önemli muhalefet odaklarından biri örgütlü Alevilerdir. Söz konusu kararı, Erdoğan’ı her platformda teşhir eden bu gücü sindirmeye yönelik girişimler olarak değerlendiriyoruz. Konu hakaret ise asıl yargılanması gereken kişi Erdoğan’ın kendisidir. Alevi kurumları ve temsilcileri var olan gerçekleri dile getirmişlerdir” diye konuştu.

Referandumda evet çıkması halinde bu saldırı dalgası daha da yoğunlaşacağını vurgulayan Mat, “Bu dava kişiye açılmış sıradan bir dava değil, aksine tüm Alevi hareketini hedef alan bir davadır. Bu bilinçle yapılacak her türlü sindirmeye yönelik saldırıları boşa çıkaracağız. Ve tıpkı onurlu ecdatlarımız gibi direnmeye devam edeceğiz” dedi.

“Bu karar Alevilere yönelik bir gözdağıdır”

Her platformda Alevileri dönük katliamları anlatacaklarını ifade eden Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan, “Bu karar Alevilere yönelik bir gözdağıdır. Aleviler adına yapılan haklı bir konuşmadır ve tüm Alevilerin arkasında olduğu bir tavırdır. Hangi karar çıkarsa çıksın, Alevi toplumu bu onurlu duruşundan vazgeçmeyecektir. Örgütlü Aleviler olarak her türlü durumda bu mücadeleyi sürdüren yöneticilerimizin yanında olacağız’ diye konuştu.

 

“Maraş’ta ki katliamcı zihniyet bugün de devam ediyor”

AABK İkinci Başkanı Erdal Kılıçkaya ise “En gençlerimizi, en kıymetlilerimizi, çocuklarımızı bizden aldılar. Bu katliamları yapanları yargılamak bir yana adeta ödüllendirdiler” dedi. Kılıçkaya, “Yetmemiş olacak ki şimdi de kayıplarımızı anmamıza engel olmak istiyorlar. Akrabalarımızı, yoldaşlarımızı anmamıza mahkeme kararllarıyle engel olmaya çalışıyorlar. Bizi böyle korkutabileceklerini sanıyorlar” dedi.

Kılıçkaya şunları söyledi:
“Turgut Öker’e yönelik alınan bu kararın arkasındaki zihniyet insanlıktan uzak bir zihniyettir. Ne zamandan beri ölülerimizi anmak suç oluyor ? Yakınlarımızı, yoldaşlarımızı katledenleri lanetlemenin neresi suç oluyor ? Herhalde kendilerine bu katliamlardan dolayı minnet duyguları ile hitap etmeyeceğiz. Maraş’ta ki katliamcı zihniyet bugün de devam ediyor. Katliamın yapılması ve sonraki süreçten sorumlu olanlar Turgut Ökeri hapse atarak veballerini azaltacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Turgut Öker insani görevini yaparak katledinleri, Yoldaşlarını anarak, katliamcı Yezit zihniyeti mahkum etmiştir. Az bile söylemiştir. Bu kararı tanımıyoruz.”

“OHAL ilanından bu yana Alevilere dönük hak ihlallerinde artış var”

OHAL ilanından bu yana Alevi toplumuna dönük saldırıların arttığına işaret eden Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Onursal Başkanı Mehmet Ali Çankaya, “Benzeri davalarda para cezasıyla geçiştirilirken, bu davada hapis cezası çıkması ilginç. Bu gözdağının Alevi toplumu üzerinde etkisi yok hükmündedir. Her zaman toplumumuzun taleplerini dile getiren yöneticilerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi. (Fuat Ateş – Alevi Haber Ajansı)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir