Ali İsmail Korkmaz davasında polise 7 ay 15 gün, fırıncıya 6 yıl 8 ay hapis cezası

Eskişehir’de Gezi direnişi sırasında dövülerek katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’a ilişkin dava, Yargıtay’ca bozulmasının ardından tekrar görüldü.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık polis Hüseyin Engin gelmezken sanık fırıncı Ebubekir Harlar hazır bulundu.

Duruşma, mahkeme heyetinin Korkmaz ailesinin Yargıtay kararına beyanlarının alınmasıyla başladı. Anne Emel Korkmaz, “Tüm sanıklar cezalandırılsın” dedi. Sanık Ebubekir Harlar ise “Önceki kararda direnilsin” diye beyanda bulundu.

Kayseri 3. Ağır cezaya gelmeyen sanık polis Hüseyin Engin, ifade vermek üzere Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldi. Engin, ifadesinde, “Ben emekli oldum. Beraatime karar verilsin” dedi.

SANIK POLİS ENGİNİN BERAAT KARARINA RET

Engin’in ifadesi sonrasında savcı mütalaasında her iki sanığın Yargıtay bozma kararı doğrultusunda cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti Yargıtay bozma kararına uyulmasına karar verdi.

Korkmaz ailesi avukatlarından Ayhan Erdoğan, sanıkların cezalandırılmasını ve indirim ya da erteleme olmamasını talep etti. Erdoğan, “Hüseyin Engin’in kravat takıp duruşmada saygılı durması böyle bir davada indirim sebebi olmamalıdır” dedi.

Mahkeme heyeti kararını açıklama üzere duruşmaya ara verdi.

MAHKEMEDEN SANIKLARA İNDİRİM

Mahkeme heyetinin karar için verdiği aranın ardından devam eden duruşmada mahkeme heyeti, fırıncı Ebubekir Harlak için 8 yıl hapis cezası verdi. Ancak mahkeme Harlar’ın cezasını 6 yıla indirdi.

Sanık polis Hüseyin Engin için ise 6 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, Engin’in kamu görevlisi olduğu ve cop kullandığı için cezayı 9 aya çıkardı. Engin’e de indirim uygulayan mahkeme cezayı 7 ay 15 gün hapis cezasına çevirdi. Hüküm ertelendi. (Kaynak: ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir