BM Suriye’deki kimyasal saldırı iddiasını görüşecek

İdlib’te kimyasal saldırı sonrası yaşamını yitirenlerin sayısı 72’ye yükseldi. ABD saldırı nedeniyle Rusya ve İran’ı suçlarken, Rusya vurulan silah deposunun cihatçı çetecilere ait olduğunu iddia etti.

Suriye’nin İdlib yakınındaki Han Şeyhun kasabasında kimyasal gaz kullanıldığı öne sürülen saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 72’ye yükselirken, Rusya Suriye rejim uçaklarının cihatçı çetecilere ait bir kimyasal silah deposunu vurduğunu açıkladı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırıda ölenlerin 20’sinin çocuk olduğunu açıkladı ve kayıplar nedeniyle ölü sayısının artabileceği uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Rusya ve İran’ı saldırıdan sorumlu tutarken, Astana barış süreci nedeniyle her iki ülkenin de ateşkesin garantörü olduğu ve bu nedenle sivillerin ölümünden sorumlu olduğunu vurgulandı.

KARAR TASARISI BM’DE

İngiltere ve Fransa’nın talebiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün konuyla ilgili toplanıyor. İngiltere, Fransa ve ABD salı günü BM Güvenlik Konseyi’ne bir karar taslağı sunarak, saldırının araştırılmasını talep etti. Fransa, İngiltere ve ABD karar taslağının bugün oylanmasını talep ediyor. Ancak diplomatların Rusya’nın taslağı destekleyip desteklemeyeceğinin netleşmediğini söylediği bildiriliyor.

KİMYASAL SİLAHLARI ÖNLEME ÖRGÜTÜ ARAŞTIRSIN TALEBİ

Taslakta Suriye’de kimyasal silah kullanımının en şiddetli şekilde kınandığı belirtilerek, BM ve Kimyasal Silahları Önleme Örgütü’nün (OPCW) bir komisyon kurarak saldırıdan kimin sorumlu olduğunun tespit edilmesi için derhal çalışmalara başlaması talep ediliyor.

Karar taslağı Suriye’nin uçuş planlarını, uçuş verilerini ve saldırı günü yapılan diğer askeri faaliyetlerin detaylarını istiyor. Taslakta Şam yönetiminden helikopter filosu komutanı, generaller ve diğer üst rütbeli askerlerin isimlerini BM yetkililerine iletmesi ve BM’nin talebi durumunda yetkililerle beş gün içinde görüştürmesi talep ediliyor.

Taslakta Suriye yönetiminden BM ve OPCW ekiplerine kimyasal silah içeren saldırının yapılmış olabileceği hava üslerini de ziyaret etmesi için izin vermesi talep ediliyor. Karar taslağı ambargo uygulanması dahil olmak üzere BM Anlaşması’nın 7. bölümü kapsamında yaptırımların uygulanmasını da içeriyor. BM Anlaşması’nın 7. bölümü, uluslararası barışı sağlamak için gerekirse BM ülkelerinin silahlı güçlerine müdahil olma hakkı tanıyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir