Dış siyasetteki politikalardan kaynaklı sessizliğe gömülen turizmin başkenti Antalya’da umutlar sandıkta çıkacak “Hayır”a bağlandı.

Geçen sezonda yüzlerce otel iflas bayrağını çekerken, küçük esnaf başta olmak üzere birçok ticarethane kaplarına kilit vurdu. Antalyalılar, yaklaşan referandum ile birlikte bunun hesabını sormaya hazırlandığını dile getirdi. İşsizlerle dolan kahvehaneler, sokak, park, toplu taşıma araçları ve iş yerlerinde “Hayır” çalışması yürütenler, yüzde 60 başarı beklediklerini söyledi.

‘TURİZM İŞÇİSİ HAYIR DİYOR’

Devrim Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş) Genel Başkanı Mustafa Safet Yahyaoğlu, turizm işçilerinin gidişattan rahatsız olduğunu ifade ederek, referandum hakkında toplumun doğru bilgilendirilmediğini aktardı. Yahyaoğlu, devamında şunları söylüyor: “Oysa bu referandumun tartıştırdığı şeyler açık; yetkiler tek elde mi toplanacak, kuvvetler ayrılığı ilkesi devam edecek mi, yargının bağımsızlığı gerçekleşecek mi? Ne yazık ki çoğunluk bu tartışmanın çok uzağında ve bunun farkında olan herkes oyunu ‘Hayır’dan yana kullanacaktır. Ama biz biliyoruz ki, bu sandıktan ‘Evet’ çıkarsa işçiler bugüne dek ödedikleri bedelin daha da ağırını ödeyecekler.”

‘EMEĞİMİZ İÇİN HAYIR’

Getirilmek istenen sistemin diktatörlük olduğunu altını çizen Yahyaoğlu, “Başkanlık istemi ile kiralık işçilik yasası, Özel İstihdam Büroları, taşeron işçilikler yaygınlaşıyor. İnsanların daha part-time, daha esnek ve kısmi çalışmalara yönlendirilebileceği, açlık sınırı altında ücretlerle çalışmak zorunda bırakılacakları, daha geç emekli olacakları ya da mezarda emekli olacakları sistemlerin kurumsallaştığı bir döneme girilecek” diye konuştu.

HALKLAR VE İNANÇLAR HAYIR DİYOR!

Tahtacı Aleviler Derneği Başkanı Musa Demir de, kentin inanç zenginliğine dikkat çekerek, Alevi kültürünün yıllardır baskı ve engellemelerle yok edilmeye çalışıldığını hatırlattı. Demir, yapılmak istenen referandumda getirilen değişikliklerin kendilerine hitap etmediğini kaydederek, Alevilerin referandumda “Hayır” diyeceğini yineledi. Demir, “Alevilere ait televizyon ve gazeteler kapatıldı. Bütün asimile ve baskılara karşı tatbikî ‘Hayır’ diyeceğiz.” diye belirtti.

BİR ‘HAYIR’DA RUMLARDAN

Elmalı ilçesine bağlı Karaköy’de yaşayan ve sayıları gittikçe azalan Rumlar da, “Hayır” diyor. Rum olduğunu dile getiren Murat Boyrukçu, tek adımlık rejimin olmasını istemediği için “Hayır” diyeceğini vurguladı. Ramazan Eroğlu ise, ülkede krallık olmasın diye “Hayır” diyeceğini ifade etti.

Hükümetin 15 yıldır zaten tek başına yönetimin olduğunu hatırlatan Muhittin Tufan, şimdiye kadar iktidardan halk yararına bir şey görmediğini söyledi. Hükümetin propaganda kaynağı yol yapımlarına da dikkat çeken Tufan, evet çıkması halinde yasama ve yargının ortadan kalkacağın savundu.

‘BU ANLAYIŞA KADINLAR HAYIR DİYOR’

Referandum kampanyalarının en renklisini yürüten kadınlar ise, sandıkta “Hayır” çıkacağından emin. Antalya Kadın Danışma Merkezi Aktivisti Safiye Papila, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin arttığını vurgulayarak, cinayetlerin sebebini hükümete bağladı. “Bu kadar kadın cinayetinin artmasının nedeni devletin kadını eve hapseden” kaynaklı olduğunu dile getiren Papila, şunları söyledi: “Kadın ölümlerini durdurmak ve kadın cinayetlerindeki cezasızlığa son vermek için ‘Hayır’ diyeceğiz. Kadının sokakta daha rahat gezmesi için ve kadının özgürlüğü için ‘Hayır’ diyeceğiz.” (DİHABER)