Avukatlar: Savunma susmayacak

Özgürlükçü Hukukçular Platformu İstanbul, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde avukatlara yönelik polis saldırısını kınayarak, her perşembe eylemlere devam edeceklerini açıkladı.

Özgürlükçü Hukukçular Platformu İstanbul, bugün İstanbul Adliyesi’nde “Hukuk ve Adalet Nöbeti”nde olan avukatlara yönelik polis saldırısını kınadı.

Yazılı açıklama yapan ÖHP İstanbul, bugünkü eylemin amacının “yargının siyasal iktidarın elinde ‘yargısız infaz’ aracı olarak kullanılmasına, ‘ipe sapa gelmez, asılsız ve hayal ürünü’ iddianamelerle özgürlüklerin kısıtlanmasına, tutukluluğun infaza dönüştüğü hukuksuzluğa dur demek” olduğunu belirtti. Açıklamada, aynı zamanda tutuklu bulunan avukatlar Bülent Utku, Akın Atalay ve Mustafa Kemal Güngör’e destek olmak için yapılan eyleme polisin saldırısı sonucu avukatlar Kemal Aytaç, Diren Yeşil, Erkan Ünüvar, Özge Serdar, Sevinç Sarıkaya, Hatice Nur Gök, Kıvanç Kayaoğlu ve İsmail Anıl Baçoğlu’nun gözaltına alındığı, 4 avukatın da yaralandığı hatırlatıldı. Av. Gökmen Yeşil’in burnu, Erkan Ünüvar’ın ise ayak bileğinin kırıldığı kaydedildi.

“Savunmanın susmayacağını” belirten avukatlar, “Adalet Nöbeti”ni tutuklu meslektaşları serbest bırakılana kadar sürdüreceklerini duyurdu. Buna göre, avukatlar her Perşembe 11.00-13.00 saatleri arasında Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi C kapısı girişindeki Themis Heykeli önünde buluşacak. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir