Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ile HDK Gençlik Meclisleri’nin düzenlediği “Hayır Hepimiz Kazanalım” konulu panel Eskişehir Özdilek Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenledi. Panele sosyolog ve araştırmacı yazar Fikret Başkaya, KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi yazarı Şaban İba doğrudan katılım sağlarken, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise görüntülü olarak katıldı.

‘KADINLARA DAİR BİR ŞEYİN OLMADIĞI YERDE BARIŞA DAİR BİR ŞEY DE YOK’

Tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seni Başkan Yaptırmayacağız” konuşması ile başlayan panelde ilk olarak konuşan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, OHAL koşullarından kendilerine bir anayasa değişikliği teklifinin dayatıldığını söyleyerek, “Bu teklifin içerisinde özellikle gençlere kadınlara dair hiçbir şey olmadığı gibi, barışa dair de bir şey yok” dedi.

‘ÖZGÜR GELECEĞİN TEMELİ ÖZGÜR BASINDAN GEÇER’

Daha sona konuşan Şaban İba ise konuşmasına, Türkiye’ de öldürülen gazetecileri anarak başladı. İba, özgür basın geleneğinden günümüze kadar ki süreçte 100 gazetecinin öldürüldüğü bilgisini paylaşarak, “Özgür geleceğin temeli özgür basından geçer” dedi. İba, “Ekranlarda, gazetelerde ‘Hayır’a dair bir şey yok. Evet var. Ve sanki referanduma 3 parti katılıyormuş algısı yaratan medya, HDP ve bileşenlerini yok sayıyor” diye belirtti.

‘GÜCE MEYDAN OKUMAK BİZİM İRADEMİZİ AŞMAZ’

Doç. Dr. Fikret Başkaya ise. “Üniversitelerin birer ticarethane haline geldiğini söyledi. Bakkal dükkanı açmanın üniversite açmaktan daha zor bir iş olduğunu söyleyen Başkaya, “Çünkü üniversitelerin iflas etme ihtimalleri daha az. Üniversiteler özgür düşüncenin yeşerdiği değil, ezildiği yerlerdir” diye konuştu. Başkaya Türkiye’deki aydın ile gazetecilerin yaşadığı sorunlara da değinerek, “Rejim katletmediği gazetecileri, aydınları hapiste çürütüyor. Buna rağmen bu yapı içerisinde bilim-sanat namusuna sahip çıkmış akademisyenler olmuştur. Bu yüzden şunu unutmamalıyız ki güce meydan okumak bizim irademizi aşmaz” diye belirtti. (DİHABER)