DİSK Genel Başkanı’ndan ESP’ye dayanışma ziyareti

DİSK Genel Başkanı Kani Beko beraberindeki heyet ile siyasi soykırım operasyonlarının hedefinde olan ESP’ye dayanışma ziyaretinde bulundu. ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, MYK ve PM üyelerinin gözaltıları hakkında bilgi alan heyet, başkanlık anayasası referandumuna sayılı günler kala ‘Hayır’ çalışmasını değerlendirdi. Beko, “Yaşamak için tabi ki ‘Hayır’ diyeceğiz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’ndan oluşan DİSK heyeti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan İrtibat Bürosu’na dayanışma ziyaretinde bulundu. DİSK heyetini ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi ve ESP MYK üyeleri karşıladı.

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu dahil, MYK ve PM üyelerine yönelik gerçekleştirilen gözaltı operasyonları hakkında bilgi veren Çelebi, ‘Hayır’ cephesine yönelik siyasi soykırım operasyonu yürütüldüğünü ve özellikle sokağın sesinin kısılmak istendiğini belirtti. Son günlerde gerçekleştirilen Dersim, İstanbul, Bursa, Adana ve Mersin merkezli operasyonları hakkında bilgi veren Çelebi, iktidar tarafından yürütülen siyasi soykırım operasyonlarıyla 17 Nisan referandum sonrasına hazırlık yapıldığını kaydetti. 16 Nisan’da gerçekleştirilmesi beklenen Başkanlık Anayasası referandumu için yürütülen ‘Hayır’ çalışmasını değerlendiren Çelebi, toplumun her kesimine yönelik söylenecek sözlerin olduğunu, söylemleri yalın ve somut olması gerektiğini ifade etti.

Referandum günü yaklaştıkça saldırıların arttığına dikkat çeken DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, gözaltı ve tutuklamaların ‘Hayır’ çalışması yürüten tüm kesimlere yönelik olduğunu belirtti. “Sol sosyalist örgütlerde ‘Hayır’ çalışması bakımında ortak bir akıl oluştu” diyen Çerkezoğlu, söylemlerin ortaklaşmasının sokakta birlik havası oluşturduğunu kaydetti. “Sonuç ne olursa olsun, 16 Nisan sonrası tüm emek ve sol örgütler için yeni bir aşama başlayacak” diyen Çerkezoğlu, tüm kesimlerin 17 Nisan’a hazırlıklı olması gerektiğini ifade etti. Çerkezoğlu, sokakta ‘Hayır’ çalışması için emek verenlerin sonucunu alacaklarını düşündüğünü belirtti.

GELECEK TEK ADAMA TESLİM EDİLMEMELİ

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise geçmişte farklı gerekçelerle hazırlanan dosyaların bugün ‘Hayır’ çalışması yürütenlerin önüne getirildiğini ifade etti. DİSK’in referandum çalışmasıyla ilgili konuşan Beko, işçilerin başkanlık sisteminde yaşayacağı hak gasplarını örneklendirdi. Beko, “Yasama, yargı ve yürütmeyi tek adama teslim edeceksin, işçi olarak bir sendikan olmayacak, kıdem tazminatın olmayacak sonra adalet bekleyeceksin. Anayasa mahkemesi bu koşullar altında işçi lehine karar mı alır?” diye soran Beko, sadece 6 buçuk milyon işçinin değil, onların çocuklarının ve torunlarının da geleceğinin tek adama teslim edilemeyeceğinin altını çizdi. Yeni anayasa ile birlikte milletvekili yaşının 18’e düşürülmesi planlandığını hatırlatan Beko, “Onların çocukları milletvekili olacak, işçilerin emekçilerin çocukları kiralık işçi olacak” dedi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önemine dikkat çeken Beko, başkanlık anayasası ile birlikte tüm kazanımlar tek kişinin sözü ile ortadan kaldırılacak.

BAŞKANLIKTA SÖMÜRÜ VE BASKI HAT SAFHADA

Şili diktatörlüğünden örnek veren Beko, “Pinochet 40 yıl önce darbe yapıyor ve ilk icraatı bireysel emeklilik fonuna el koymak oluyor. Türkiye’de 4 milyon işçi bireysel emeklilik fonuna bağlı, başkanlık sistemine geçer geçmez bu kaynağı Kanal İstanbul projesine aktarırlar” şeklinde konuştu. DİSK-AR Başkanlık ve Parlamenter Rejimlerde İşçi Hakları ve İnsani Gelişme Raporu’ndan örnek veren DİSK Genel Başkanı, “Başkanlıkta sendikal haklar daha çok ihlal ediliyor, işçiler daha çok çalışıyor daha çok ölüyor ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği daha yüksek” dedi. İnsan ömrünün başkanlık sisteminin sömürü düzeni nedeniyle daha kısa olduğunu kaydeden Beko, “Daha çok yaşamak için tabi ki ‘Hayır’ diyeceğiz” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir