Gülsüm Elvan: Katillerden hesabı kendi çocukları soracak

Berkin Elvan’ı öldüren polis Fatih Dalgalı’nın failliği kesinleşmesine rağmen tutuklanmamasına tepki gösteren Gülsüm Elvan, “Katil polislerden hesabı çocukları soracak” dedi.

Gezi direnişinde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın katilinin yargılandığı ilk duruşması bugün görüldü. Sanık polis Fatih Dalgalı tutuklanmazken, duruşma 6 Temmuz 2017 tarihine ertelendi.

Duruşma sonrası açıklama yapan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, “Yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. 6 Temmuz’a ertelendi. Bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Elvan Ailesi’nin avukatı Oya Aslan ise “Sanık SEGBİS ile ifade verdi. Bunu baştan kabul edemezdik zaten, hukuksuz bir uygulama. Soru sorma hakkımız elimizden alındı. Sanığın kimliğini gizleme çabası vardı, gözlük ve bıyık kullanıyordu. Sanığın Fatih Dalgalı olduğu olduğu ortaya çıktığı halde herhangibir tutuklama yapılmadı. Mahkeme bir dahaki duruşmayı daha küçük salonda yapmaya karar verdi. Kabul edilmesi gereken tüm taleplerimiz reddedildi. Mahkeme tarafsız değildi, devletin baskısı vardı. Biz gereği açığa çıkarana kadar mücadele edeceğiz, emri verenler de cezalandırılmalı.”

Anne Gülsüm Elvan ise “Ben bundan eminim, bu katillerden hesap soran yine bunların çocukları olacaktır. Çünkü bir gün bir polis çocuğu yanıma geldi ağlayarak. ‘Yüzüne bakamıyorum. Babamdan utanıyorum. Bir polis çocuğu olduğum için utanıyorum’ dedi. Bunu bir polis çocuğu söyledi. Bunlardan o çocuklar hesap soracak” diye konuştu.


Berkin Elvan’ı vuran polis Fatih Dalgalı tutuklanmadı, duruşma ertelendi

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin ilk dava bugün görüldü. Duruşmaya SEGBİS ile katılan Berkin Elvan’ı öldüren polis Fatih Dalgalı tutuklanmadı. Mahkeme heyeti duruşmayı 6 Temmuz 2017 tarihine erteledi.

Gezi direnişi sırasında polisin gaz fişeğiyle başından vurulan Berkin Elvan, 269 gün süren yaşam mücadelesinin ardından 11 Mart 2014’te yaşamını yitirdi. Berkin Elvan’ın ölümünün üzerinden 3 yılı aşkın süre geçti.

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin ilk dava bugün görülüyor. Hazırlanan iddianamede ise polis Fatih Dalgalı’nın “olası kastla adam öldürmek” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Davayı, İstanbul Barosu’nun yanı sıra Ankara, Adana, Aydın, Bursa, Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları, Balıkesir, İzmir, Diyarbakır, Van baroları ve Avrupa Alevi Birlikleri Konferasyonu’nu temsilen İngiltere Alevi Konfederasyonu başkanı duruşmaya katıldı.

Adliye koridorunda bulunan özel güvenlik görevlileri “çekim yapmak yasak” diye dayatmalarda bulundu. “Hepimiz Berkin’in ailesiyiz” denilerek yanıt verildi. Ayrıca “güvenlik” bahanesiyle koridora kurulan bariyerin kaldırılması istendi.

Duruşmaya Berkin Elvan’ın ailesinin yanı sıra HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Garo Paylan, Celal Doğan ve Hüda Kaya, CHP milletvekilleri Hilmi Yarayıcı, Ali Şeker ve Ali Haydar Hakverdi, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Emek Partisi’nden Levent Tüzel, ÖDP Başkanlık Konseyi’nden Alper Taş, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sol Grup Başkan Yardımcısı Anrei Hunko’nun da bulunduğu gözlemciler, Gezi direnişinde katledilen Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan ve Ethem Sarısülük ile Dilek Doğan ve Hasan Ferit Gedik’in aileleri ile Taksim Dayanışması üyeleri katılıyor.

Mahkeme salonuna aile, avukatlar ve milletvekilleri dışında kimsenin alınmayacağı söylenmesinin üzerine arbede yaşandı. Yaşanan arbedenin ardından çok sayıda avukat ve izleyici salona girdi.

Mahkeme heyeti, Elvan Ailesi’nin katılma taleplerini oy birliği ile kabul etti, baroların ve Alevi Konfederasyonu başkanının katılma taleplerini “atılan suçtan doğrudan zarar görmemeleri” gerekçesiyle reddetti.

Elvan Ailesi avukatları, sanığın duruşma salonuna getirilmesini, tanık beyanlarının sanık duruşma salonundayken alınmasını talep etti.

Van’daki aile avukatlarından Murat Timur, sanığa yakın olmalarına karşın sanık polisin gözlük ve takma olduğunu düşündükleri bir bıyıkla olduğunu belirtti. Katılan avukatlarından Can Atalay, “Sanığın bıyığında, saçında eklenti var mı, gözlüğü gerçekten kullandığı gözlüğü müdür?” diye tespit edilmesini istedi. Avukatlar sanığın kimliğinin tespiti açısından bunun önemli olduğunu belirttiler.

Sanık avukatları SEGBİS uygulamasına dair, “Kamuoyuna yansıyan bir dava ve güvenlik nedeniyle müvekkilimiz açısından sıkıntı olabileceğini düşünüyoruz” diyerek takdiri hakime bıraktı. Bir diğer sanık avukatı “Yapılan ithamdır, müvekilimi sahtekarlıkla suçluyorlar” demesi salonda alkışlarla tepki gördü.

Hakim, sanığa SEGBİS ile ilgili talebini sordu. Sanık polis “can güvenliği ve eşinin hamile olduğu” gerekçesiyle SEGBİS ile bağlanmaya devam etmek istediğini söyledi.

Mahkeme heyeti, “Can güvenliği ve hedef olma ihtimali” gerekçesiyle sanığın SEGBİS ile duruşmalara katılmasına karar verdi.

Sanık, SEGBİS yoluyla yaptığı savunmasında “Olay günü 25-26 saat çalıştığını, Okmeydanı’na götürüldüklerini, geç saatlere dek orada olduklarını, yolun kapanmamasına karşı müdahalede bulunduklarını” belirtti.

“Hiç kimsenin ölümüne sebep olacak sebepte gaz tüfeği kullanmadım. Kimsenin yaralanmasına, ölmesine sebep olmadım, tanık da olmadım” dedi ve zaman geçtiği için çok fazla şey hatırlamadığını belirtti.

Hakim, Gezi olayları sırasında ZET silahını (gaz fişeği atan silah) kullanıp kullanmadığı sorusunu “Kullandım ama nerede, ne kadar kullandım hatırlamıyorum” diye yanıtladı. Berkin Elvan’ın vurulduğu gün kullanıp kullanmadığını da “Gece kullanmış olabilirim, net olarak hatırlamıyorum” diye yanıtladı.

Van’dan söz alan avukatı Murat Timur’un “Bıyığı, sakalı takma mı” sorusunu olumsuz yanıtlayan sanık, gözlüğünün aksesuar olduğunu söyledi.

İstanbul’daki duruşma salonundan Elvan Ailesi avukatı Oya Aslan ve Çiğdem Akbulut, Can Atalay’ın da aralarında olduğu isimler sanığa olay gününe, ZET silahına ve görüntüleri izlemesine dair sorular sordu.

Sanık sorgusunun ardından Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan söz aldı. Gülsüm Elvan, hakimin sorusu üzerine Berkin Elvan’ın vurulduğu gün yaşadıklarını anlattı. Gülsüm Elvan, “Mezuniyet töreni olacaktı. Alışverişe gittik cumartesi günü. Bana ‘Anne biz arkadaşlar kendi aramızda kızlara oyun oynayacağız, şaka yapacağız mezuniyet töreni çıkışında’ dedi, para istedi. ‘Torpil çıktı’ dedikleri odur; kız kaçıran” dedi.

Cumartesi akşamı mahalledeki yürüyüşü, gaz atıldığını söyleyen anne Elvan, sabaha olayların sakinleştiğini, yemek hazırladıklarını söyledi. Anne Elvan, “Ben çay koydum. ‘Ekmek yok, ekmeğe gideyim’ dedim. ‘Ben giderim anne’ dedi. Olay yok, bir şey yok, millet işine gidiyor. Benim çocuğum koşar. Çayı demledim. Hafif hafif sesler geldi. Kızlara kardeşinize bakayım dedim. Çıkmadan zil çaldı. Balkona çıktı, ‘Berkin’in kafası kırıldı diyorlar’ dedi. Aklıma gelmedi ki. Yürüyüş yok, bir şey yok, olay yok. Yürüyüş olsa çocuğumu gönderir miydim. Hastaneye beş dakika yol varken 25 dakikada götürülüyor oğlum” diye konuştu.

Anne Elvan, “O yaştaki çocuk oyun çocuğu. Bu mu vicdanlarınız. Emri veren katil, cumhurbaşkanı olmuş. Benim çocuğumu Recep Tayyip Erdoğan öldürttürdü. Tehdit ediliyorum hala. Çocuklarımın can güvenliği yok. Dün akşam çocuğuma tehdit geldi. Bu ülkeye siz adalet getirmediğiniz sürece daha nice Berkinler öldürülür, daha çok çocuklarımız gider” diye belirtti.

Konuşması sonunda Gülsüm Elvan’ın rahatsızlanması üzerine duruşmaya ara verildi. Ara sonrası Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da o gün yaşadıklarını anlattı ve şöyle devam etti:
“O günden beri hayatım değişti. Benim çocuğumu kim öldürdüyse, görüntülerde her şey biraz belli. Emniyet bilinçli şekilde isim vermiyor. Çünkü dönemin başbakanı ‘Emri ben verdim’ dedi, 14 yaşında çocuğu terörist diye tanıttı. Ailem ölüm tehditleri alıyor. Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Adalet var mı, dört yıldır bunu arıyorum. En küçüğünden en büyük rütbesine kadar, herkesin yargılanmasını istiyorum. Benim çocuğum kimseye bir şey yapmadı.”

Berkin Elvan’ın ablası Gamze Elvan, “Annemle babam tehditler aldığımızı söylediler. Polislerce tehditler alıyoruz. İki kere önümü kestiler. Bir tanesi Berkin’in dövmesi kolumda diye oldu. ‘Yerinden kıpırdarsan vururuz’ dediler. Birinde de direk önümü kesip ‘Kardeşini vuran iyi yapmış, mahalleden teröristeri temizleyeceğiz’ dedi. Asıl sorumluların, tüm faillerin yargılanmasını istiyorum” diye konuştu.

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme heyeti ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan Mahkeme heyeti, Berkin Elvan’ı vuran polis Fatih Dalgalı’nın tutuksuz yargılanmasına ve duruşmayı 6 Temmuz 2017 saat 10:00’a erteledi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir