HDK-A: Faşizme en güzel yanıt referandumda ‘Hayır’dır

ESP’ye yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonuna ilişkin açıklama yapan HDK-A, “Faşizme en güzel yanıtı; Avrupa’da süren referandum oylamasına aktif olarak katılarak, ‘Hayır’ oylarımızı kullanarak ve seçim sandıklarına sahip çıkarak verelim” diye belirtti.

Halkların Demokratik Partisi- Avrupa (HDK-A), Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik “Hayır” gözaltılarına ilişkin açıklama yaptı.

Gözaltıların, tutuklamaların ‘Hayır’ı susturamayacağını belirten HDK-A, “Faşist Erdoğan-AKP iktidarı 16 Nisan’da gerçekleşecek olan Anayasa referandumu öncesinde gözaltı ve tutuklama saldırılarına yenilerini ekleyerek halklarımızın ve tüm ezilenlerin ‘Hayır’ seslerini susturmaya çalışıyor” dedi.

7 Haziran seçimleri sonrasında Kürt halkına, işçi ve emekçilere, Alevilere, kadınlara, gençlere, LGBTİ’lere ve tüm ezilen, yok sayılan halkalra dizginsiz bir saldırı konsepti işleten faşist-gerici iktidarın, en küçük sese dahi tahammül etmediğini kaydeden HDK-A, “Başkanlık rejimi ile tek adam iktidarını, tüm yönetsel aygıtları elinde toplayarak zor ile kabul ettirmeye çalışıyor. Her kesimden ‘Hayır’ reddiyetini taşıyan devrimci, sosyalist, yurtsever, ilerici, güçlere saldırarak, yurt içinde-yurt dışında sivil faşist güçlerini harekete geçirerek ve gözaltı, tutuklama terörünü işleterek çalışmaları engellemeyi hedefliyor” diye belirtti.

4 -5 Nisan günlerinde Türkiye ve Kürdistan’ın birçok kentinde aralarında ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, ESP MYK üyeleri İlke Başak Baydar, Suat Çorlu’nun olduğu çok sayıda sosyalistin gözaltına alınmasını kınayan HDK-A, “Sabahın erken saatlerinde kapıları kırarak evlere baskın düzenleyen faşist AKP’nin polisi, evleri talan ederek sosyalistleri gözaltına almıştır. Yine DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’de 4 Nisan sabahı gözaltına alınarak bu furyanın hedefi olmuştur” diye kaydetti.

Referandum öncesi gerçekleşen tüm bu topyekun saldırı ve engellemelerin temel nedeninin ‘Hayır’ korkusu olduğunu vurgulayan HDK-A, “Çökertme planları ile Suruç, Ankara, Cizre, Sur, ve Nusaybin’de teslim alamadığı direnen halklarımızın ve tüm ezilenlerin değerli evlatlarını, öncülerini gözaltı ve tutuklama saldırıları ile etkisiz kılmaya çalışıyor” dedi.

FAŞİZME EN GÜZEL YANIT SANDIĞA GİDEREK ‘HAYIR’ OYU KULLANMAKTIR

ESP’ye, HDP’ye ve DTK’ya yönelik bu saldırılara karşı ‘Hayır’ demeye devam edeceklerinin altını çiken HDK-A, “Direnişi büyütmek boynumuzun borcudur, şimdi faşizme karşı omuz omuza durmak zamanıdır. Gözaltı terörünün hedefi olan ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ve yoldaşlarının, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in ve HDP üyelerinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Faşizme en güzel yanıtı; Avrupa’da süren referandum oylamasına aktif olarak katılarak, ‘Hayır’ oylarımızı kullanarak ve seçim sandıklarına sahip çıkarak verelim” diye belirtti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir