HDP, DBP, HDK, DTK ve TJA’nın referandum çalışmaları bugün de başta Diyarbakır olmak üzere birçok noktada devam etti. Diyarbakır’da HDP, DBP ve TJA, Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. HDP’li milletvekilleri İmam Taşçıer ve Ziya Pir ile birlikte, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ve partililer büro açılışına katıldı.

Büro açılışı öncesinde konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Kürt halkının referandumda “Hayır” cephesinde yer almalarının nedenlerini sıralayarak, “Kürt halkı anayasa değişikliği içerisinde yer almamaktadır. 1925’ten bu yana yapılan hiçbir anayasada, hiçbir hukukta Kürt halkına yer verilmemiştir” dedi.

Anayasa değişikliğinin 18 madde ile halkların taleplerini karşılamadığını ifade eden Taşçıer, “Yeni anayasada AKP ve MHP yer alıyor. Yapılması gereken tüm siyasi partilerin bir araya gelerek uzlaşması ve halkları kapsayan bir anayasanın çıkarılmasıdır. Kürt halkının inkarı üzerinden anayasa değişikliğini gerçekleştirmek isteniyor. Kürt halkı bunu kabul etmeyecektir. Halkları içeren bir anayasa oluşturulsaydı, referandum seçimlerine gidilmesine gerek olmayacak, meclisten geçirilecekti” diye konuştu.

Yeni anayasa değişikliği ile 12 Eylül anayasasının tasdik edileceğini dile getiren Taşçıer, “Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ülke tek adam tarafından yönetilecek. Saddam gibi Enfal’de, Halepçe’de binlerce Kürtleri katletti. Esad gibi Kürt halkını katlederek ülke yönetilecek” şeklinde konuştu.

Konuşma ardından kadınlar büro açılışını gerçekleştirdi. Açılış ardından sokağa çıkan kadınlar, “Hayır” flamaları ile halaylar çekti.

SİİRT’TE BİNLER HAYIR DEDİ

Siirt merkezde de HDP öncülüğünde düzenlenen referandum mitingine binler katıldı. Demokrasi Meydanı’nda gerçekleşen mitinge HDP sözcüsü Osman Baydemir, HDP’li vekiller Mithat Sancar, Saadet Becerikli, Mehmet Ali Aslan, Kadri Yıldırım ile HDP Siirt il örgütü ile binlerce yurttaş katıldı.

‘TEK DİLCİLİĞE HAYIR’

Halkın coşkuyla katılım sağladığı mitingde ilk olarak Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım konuşmasını yaptı. Siirt halkını selamlayarak konuşmasını başlatan Yıldırım çok dilliliğe vurgu yaparak “ Devlet tek dil tek kimlik dayatıyor. Bu referandumda oylamaya sunulan değişiklikte Kürtçe yok Arapça yok sadece Türkçe var. Bu hakarettir. Oysa devlet Kürtleri, Arapları tüm halkaları tanımak zorundadır. Siirt halkı referandumda bu tekçi zihniyete karşı “HAYIR” diyecek. Tekçiliği 16 Nisan’da yok edeceğiz” diye seslendi.

’14 YILLIK ZİHNİYETE HAYIR’

Ardından Batman Milletvekili Saadet Becerikli yurttaşlara seslendi. Becerikli, tutuklu bulunan Siirt Milletvekili Besime Konca’nın selam ve sevgilerini ileterek şöyle konuştu: “Siirt halkının kararlı duruşunu saygıyla selamlıyorum. Attığınız sloganlar gibi baskıların sizi yıldıramayacağının göstergesidir. Bugün sizin iradenize saygı göstermiş olsalardı belediye eş başkanınız Tuncer Bakırhan, vekilimiz Besime Konca’yı tutuklamaz ve bu arkadaşlarımız bugün burada mitingde bizimle olacaklardı. 16 Nisan’da sandık başına gideceğiz ve ağır baskıya rağmen ne olursa olsun sandığa gidip hayırı çıkaracağız. 16 Nisan’da Türkiye’nin kaderi oylanacak. Taybet Ana’nın bir hafta sokakta kalmasını kabul edecek miyiz? O zaman bizim hayır demekten başka bir şansımız yok. Halkları bu kadar kutuplaştıran iktidar huzurdan bahsediyor ama bugün geldiğimiz duruma bakın Türkiye kan gölüne dönmüş ekonomi çökmüş peki ne değişecek aynı zihniyet devam edecekse ne değişecek? Baskıcı tek adam rejimini dayatan sisteme hayır diyeceğiz. 14 yıllık bu zihniyetin gitmesi için hayır diyeceğiz” diyerek neden hayır demeleri gerektiğini sıraladı.

‘HAYIRIMIZ SONUNA KADAR HELALDİR’

Konuşmaların alkış ve zılgıtlarla kesildiği mitingde konuşan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar referandum seçiminin eşit koşullarda yapılmadığını AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devletin tüm imkanlarını kullandığını belirtti. Sancar “AKP devletin tüm imkanlarını kullanmasına rağmen Siirt’te küçücük bir alanı bile dolduramadılar. Ama bugün burada Siirtli yurttaşlar alanı doldurdunuz. Bu sizin harama hayır demenizdir. Onlar harama alışmışlar devletin halkın malını kendi malları gibi kullanmaya alışmışlar. Sizin burada bulunmanız helalini ne olduğunu gösteriyor. Hayırımız sonuna kadar helal olacaktır. Mutlaka yeneceğiz. Bu üç dili nasıl bire indirebilirsin? İndiremezsin halklar buna izin vermeyecektir, biz tek dili isteyenlere hayır diyoruz, değerlerimiz için barış için özgürlük, demokrasi için bu yürüyüşü sonuna kadar birlikte yürüteceğiz. 16 nisanda bu yürüyüşümüzün gür sesiyle hayır diyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘HA KAYYUM HA ZUKKUM’

Mitingde son olarak konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir ise 16 Nisan’da oylanacak ‘Anayasa’ değişikliğin tüm Türkiye’ye kayyım atanması anlamına geldiğini söyledi. Baydemir “Kayyum atayana bu pakete hayır diyoruz. Ha kayyım ha zıkkım aynı şeydir. Demokrasilerde sandık olmazsa olmazdır. Demokrasilerde siyasi patiler, referandum doğrudan demokrasiye gidilmesi açısından önemlidir. Ama millet iradesi diyen AKP milletin iradesine kaşı darbe üzerine darbe yapıyor. Milletin iradesini 7 Haziranda tanımayarak en büyük darbeyi yaptı. Tek başına iktidar olmak için bir halkın evlatlarını ölüme sürükledi. Suruç’tan Ankara’daki Gar katliamına kadar. Siirt’ten Ankara’ya çağrıda bulunuyorum. Tek bir insanımızın yaşam hakkı 550 milletvekilinden daha önemlidir. HDP’nin onlardan temel farkı biz varlığımızı kaos üzerine kutuplaşma üzerine kurmuyoruz. Halka ve onun iradesine dayıyoruz.15 Temmuz sonrası cuntanın siyasi ayağı hala aydınlatılmadı. Eğer darbenin siyasi ayağı aydınlatılmak istiyorsa AKP dev aynasına baksın. Görecektir. Çünkü tek başına iktidar olma arzusu darbeyi geliştirdi.

Baydemir Şirvan’daki maden katliamında yaşamını yitiren 16 işçiyi de hatırlattı. Baydemir “Şu anda sadece mühendisler yargılanıyor. O bir kaza değildi o bir iş cinayetidir. Bu paketle bu cinayetleri kurumsallaştırma amaçlanıyor. O yüzden biz bu haramzadeliğe hayır diyeceğiz” diye konuştu.

KURTALAN’DA POLİS ENGELİ

Siirt’in Kurtalan ilçesinde HDP halkla buluşma etkinliğine polis engel oldu. Referandum kapsamında Kurtalan ilçesinde HDP sözcüsü Osman Baydemir ve HDP’li vekillerden oluşan heyet Kurtalan’da halkla buluşması kapsamında HDP ilçe binası önünde gerçekleştireceği etkinlik polisin, etkinliğin mitinge dönüşme ihtimali olduğu gerekçesiyle izin vermedi.

Seçim otobüsüyle ilçeye giren heyet ilçe binasına giren yolun girişinde polis tarafından durduruldu. Halkın yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe polis izin vermeyince ilçe binası önünde bekleyen halk vekillerin olduğu otobüsün yanına giderek heyeti alkış ve zılgıtlarla karşıladı. Gerekçe olarak ilçe binasında heyeti bekleyen yurttaşların yanına vekillerin gitmesi durumunda etkinliğin mitinge dönüşeceğini ve miting izni de olmadığı için Valiliğin izin vermediği ileri sürüldü. Polis ve zırhlı araçların yoğun olarak bulunduğu etkinlik alanında yurttaşlar heyete alkışlarla eşlik etti.

Bunun üzerine seçim otobüsünden halkı selamlayan HDP Sözcüsü Osman Baydemir polisin buluşmaya izin vermediğini fakat bu baskıların halkın sandığa gitmesine engel olmayacağını belirterek yurttaşlara 16 Nisan’da sandığa gitme çağrısı yaptı.

BATMAN

Batman’ın Beşiri ilçesinde HDP, DBP ve TJA bileşenleri tarafından referandum öncesi halk buluşması gerçekleştirildi. HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Mithat Sancar, Kadri Yıldırım, Saadet Becerikli, Ayşe Acar Başaran, Mehmet Ali Aslan’ın katıldığı halk buluşmasında ilçe meydanında toplanan yurttaşlar “Hayır” sloganları attı. Seçim müziği eşliğinde halayların çekildiği buluşmada konuşan Baydemir, referandumda tekçiliği dayatanlara karşı tüm Batman halkını “Hayır”ı haykırmaya çağırdı.

Anayasa paketinde Kürtlerin, dili, kültürü, varlığı ve iradesi yok sayıldığı için “Hayır” diyeceklerini belirten Baydemir, “Her söylediğiniz ‘Hayır’ Nusaybin, Cizre, Sur ve diğer yakılmış yıkılmış şehirlerimizin yarasına derman olacak. Bizler Kürt halkının iradesini ve varlığını yok sayanların önümüze koyduğu paketi tanımıyoruz ve onların önümüze koyduğu bu pakete ve zulme ‘Hayır’ diyoruz” şeklinde konuştu.

‘TEKÇİLİĞİ DAYATANLARA KARŞI HAYIR DİYECEĞİZ’

İktidarın bugüne kadar hiçbir inanca ve çeşitliliğe bir şey katmadığını ve yapılacak referandumun da hiçbir şey katmayacağının altını çizen Baydemir, şöyle devam etti: “Eğer siz tek millet ve dil isterseniz bunun adı Allah’a şirk koşmaktır. Bizler tekçiliği dayatanlara karşı sandığa gideceğiz ve bütün dillerimizle, renklerimizle, kimliğimizle ‘Hayır’ı haykırarak hepimiz Kürdistan’ın ve bu ülkenin bahçesindeki rengârenk birer gülü olduğumuz söyleyeceğiz.”

Baydemir, iktidarın rabia işaretine de tepki göstererek, “Eğer 4 işaretinizden 2 tanesinden yani tek dil ve tek millet dayatmasından vazgeçerseniz kalan 2 işaret bizim kabulümüzdür” dedi.

Konuşmaların ardından “Hayır” konvoyu Kurtalan’a hareket etti.

BATMAN KADIN PLATFORMU ‘HAYIR’ DEDİ

Batman Demokrasi Kadın Platformu bileşenleri 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda “Hayır” diyeceklerini deklare etti. “Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var” şiarıyla gerçekleştirilen basın toplantısına birçok sivil toplum örgütü, dernek ve oda üyesi kadınların yanı sıra Barış Anneleri Meclisi üyeleri de katıldı. Toplantıda açıklamayı yapan Batman Kadın Platformu aktivisti Derya Arslan, kadınların tarih boyunca tekçi zihniyete karşı mücadele ettiğini söyleyerek, “Tarih boyunca egemenler toplumları kendilerine göre şekillendirmenin politikalarını kadın üzerinden hayata geçirerek iktidarlarını sürdürmeye çalıştılar. Kadınların kahkahalarına dahi müdahale ettiler. Ancak kadınlar tarih boyunca baskı, sömürü ve her türlü hukuksuzluk karşısında kahkahalarıyla, iradeleriyle direndi, itiraz etti ve etmeye devam ederek referandumda da bunlara karşı ‘Hayır’ diyecek.”

VAN

HDP ve DBP Van il örgütleri, yürüttükleri referandum çalışmaları kapsamında Gürpınar ve Başkale ilçelerinde halk ile bir araya geldi. Aralarında HDP Van milletvekilleri Bedia Özgökçe ve Adem Geveri’nin de bulunduğu partililer, sabah saatlerinde çok sayıda aracın katıldığı konvoy ile Gürpınar ilçe merkezinde atılan seçim turunun ardından halkın yoğun ilgisi altında esnaflarla bir araya geldi. Partililer esnaf ziyaretinin ardından uzun araçlık konvoy ile HDP’nin her seçimde rekor oranında oy aldığı Başkale ilçesine geçti. İlçe girişinde yoğun bir ilgi ile partilileri karşılayan yüzlerce Başkaleli, konvoyun arkasından ilçe merkezine kadar yürüdü.

‘TEK ADAM DIŞINDA HİÇBİR ŞEY GETİRMEYECEKLER’

Burada halka seslenen HDP Van İl Eşbaşkanı Yakup Ataş, her seçimde rekor oranında oy çıkaran Başkale’nin referandumda da aynı rekoru kıracağına inandıklarını belirtti. Ataş’ın ardından konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe ise, “Geçmişe baktığımızda Türkiye’de yapılan bütün anayasaların darbeler ile getirildiğini görüyoruz. Hiçbir anayasada Kürt halkı olmadı, kadınlar olmadı. Anayasa değişikliği bütün kesimlerin tek tek haklarını garanti altına alması gerekirken, AK Parti ve MHP tarafından kapalı kapılar ardından getirilmek isteniliyor” dedi. “OHAL’i Allah’ın bir lütfu sayanlar her gün meydanlardalar” diyen Özgökçe, “Çıkardıkları KHK’ler ile yüzbinleri işsiz bıraktılar. Oy ile alamadıkları belediyelerimizi gasp ettiler. Bugün OHAL ile ülkeyi yönetmek istiyorlar. Bu koşullarda anayasayı değiştirmek istiyorlar. Peki, neyi getirecekler? Tek adam dışında hiçbir şeyi getirmeyecekler” dedi.

Halkların kendisi hakkında karar vermesi gerektiğini belirten Özgökçe, “Halkların yok sayılmasına ‘Hayır’ diyoruz. Başkale halkı 2 yıldır bu devletin halkın başına ne getirdiğini iyi biliyor. Her seçimde de hükümetin bu politikalarına Başkale rekor oylarla ‘Hayır’ dedi. Başkale halkı en son yüzde 97 ile iradesini ortaya koydu. Bugün de inanıyorum ki aynı irade ile karanlığın üstüne üstüne yürüyecek” ifadelerini kullandı.

Özgökçe’nin konuşmasının ardından seçim otobüsünden Selahattin Demirtaş’ın “Seni başkan yaptırmayacağız” söylemli konuşması da dinletildi.

ERZURUM

Erzurum’da referandum çalışmalarını sürdüren HDP yöneticiler, Karaçoban’ın Bahçeli ve Hacılar mahallelerini ziyaret ederek “Hayır”ı anlattı. Tüm evleri tek tek ziyaret eden “Hayır”ın anlatıcıları, içinden geçilen sürecin taşıdığı anlama dikkat çekti.

AĞRI

Ağrı’da referandum çalışmaları kapsamında HDP Ağrı Milletvekilli Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Ağrı İl Eşbaşkanı Olcay Öztürk, HDP PM Üyesi Metin Bingöl ve HDP ile DBP’li yöneticiler, sivil toplum örgütlerini ziyaret etti. KESK Şubeler Platformu, İHD, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Muhtarlar Derneği, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Ağrı Barosu ile Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerini ziyaret eden heyet, “Hayır”ı anlattı. Ziyarette konuşan Taşdemir, el birliği ile karanlık günlerin geride bırakılacağını söyledi

Çalışmalar kapsamında HDP’nin standını da ziyaret eden Taşdemir’e özellikle geçler yoğun ilgi gösterdi.

MARDİN

Mardin’in Midyat ilçesinde referandum çalışmaları kapsamında, aralarında yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan’ın da bulunduğu HDP ve DBP’li gurup esnaf ziyareti gerçekleştirdi. “Hayır” bildirilerinin dağıtıldığı esnaf gezisinde, HDP ve DBP’ler işçi ve yurttaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Yurttaşların zılgıt ve alkışları arasında esnaf ziyaretini sonlandıran partililer daha sonra ilçenin Estel Beldesi’ne geçerek çalışmalarını sürdürdü.

ANTEP

Referanduma çalışılmaları kapsamında DBP Antep Eşbaşkanı Gülsüm Demir, HDP İl Kadın Meclisi ve TJA’lı kadınların katılımıyla Sanko Park AVM önünde “Hayır” standı açıldı. Stantta, “Hayır” broşürü dağıtılırken halka yapılacak olan Anayasa değişikliğine ilişkin bilgi verildi. Halkın olumlu yönde tepkisiyle karşılaşan HDP heyeti, buradan Şahitkamil’e bağlı Recep Koç Parkı’na geçerek çalışmalarına devam etti.

İSTANBUL

İstanbul’da da TJA, HDK ve HDP Kadın Meclisleri İstaklal Caddesi’nde bildiri dağıttı. Halay çekerek bildiri dağıtan kadınların halayına polis engel oldu. Standa gelen sivil polisler kadınlara; “2-3 kişi halay çekiyorsunuz sorun yok ama, halayın büyümesi yolu kapatıyor” diyerek kadınların halayına engel oldu. Kadınlar bildirilerini engellemenin ardından dağıtmaya devam etti.

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Polisin bu yaklaşımını değerlendiren HDP Beyoğlu İlçe Eşbaşkanı Gülsen Biter, yaklaşık bir haftadır İstiklal’de stand açtıklarını söyledi. Diğer partilerin de İstiklal’de stand açtığını belirten Biter, “MHP, CHP, AKP’si burada stand açıyor. Hiç bir müdahale olmuyor, ama biz her burada stand açtığımızda engellenmeye çalışılıyoruz” dedi. Biter, “Bize zafer işareti yapamazsınız halay çekemezsiniz diyorlar. Halkın burada çoğunluklu olarak bizi tercih etmesi, buraya gelmeleri, ‘Hayır’ diyip birlikte haykırdığımız için yanımıza gelmelerini kabul etmiyorlar. Bunu açıkça da belirtiyorlar. Buradaki esnaftan hiç şikayet almıyoruz. Buradaki esnaf da bize dahil olup zafer işareti yapıyor” dedi.

Kendilerine yapılanın haksızlık olduğunu ve bunu kabul etmediklerini dile getiren Biter, “Bizler bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Geri adım atmayacağız. Hiçbir baskı ve şiddet bizi bu istek ve taleplerimizden geri adım attırmayacak. Bu çalışmamıza devam edeceğiz” dedi.

Bakırköy Meydanı’nda da HDP, “Hayır” standı açarak kitleye bildiri dağıttı. Halayların çekildiği standı HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ziyaret etti.

IĞDIR

Iğdır’ın Karakoyun ilçesinde ve Melekli Beldesi’ni ziyaret eden HDP’li ve DBP’liler kapı kapı dolaşarak halka ‘Hayır’ı anlattı. HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman,DBP PM Üyesi Semra Demir,DBP PM Üyesi Hatice Şen ve HDP ,DBP İl örgütlerinin katıldığı ‘Hayır’ çalışmasına halk yoğun ilgi gösterdi. ‘Hayır’ broşürü dağıtan partililer, yurttaşların sorunlarını dinledi.

Referanduma götürülen anayasaya ilişkin yurttaşlarla konuşan HDP Iğdır Milletvekilli Mehmet Emin Adıyaman,yeni anayasanın tekçi bir anayasa olduğunu ve halkın hayır demesi gerektiğini anlattı. (DİHABER)