Referandum çalışması kapsamında Hakkari’nin Yüksekova ilçesine gelen Başbakan Binali Yıldırım’ın düzenleyeceği ve saat 14.00’de başlaması gereken miting saat 17.30’de başladı. Dün akşam saatlerinde yaklaşık 2 buçuk saat süren helikopter hareketliliği ile Hakkari merkez, ilçe ve köylerinden ilçe merkezine korucu taşınırken, koruculara ailesinden gelen her bir kişi için 40 TL verme teklifinde bulunduğu iddia edildi. Hastane ve okullarda görev yapan memurlara da mitinge katılım zorunluluğu getirilirken, memurlar için sabah işe başlarken atılan imzanın miting sonrası atılması şartının getirildiği öğrenildi. Van, Hakkari ve Iğdır’dan miting için partililer getirilirken, otobüslerin adliye sarayına park etmesi dikkat çekti.Dörtyol’da yapılan program için yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, Yüksekova-Van, Yüksekova-Esendere ile Yüksekova-Şemdinli yolları trafiğe kapatıldı. Yüksekova’nın en işlek caddesi olan Cengiz Topel Caddesi de kapatılırken, her köşe başına onlarca polis ve zırhlı araçlar konuşlandırıldı.

Yaklaşık 3 buçuk saat geç başlayan mitingde konuşan Başbakan Binali Yıldırım tüm seçilmişlerinin tutuklu olduğu ve belediyesine kayyum atanan Yüksekovalılara seslenerek, seçilmişlerin halkın arasına çıkamadığını iddia etti. Kardeşlik ve özgürlük için siyaset yaptıklarını iddia eden Yıldırım, “Daha özgür ve güçlü demokrasi için ‘Evet’. Siyasetimiz şefkat ve merhamet siyasetidir” dedi. 14 Mart tarihinde ilan edilen ve halen kısmı olarak devam eden sokağa çıkma yasağını görmezden gelen Yıldırım, yıkılan Yüksekova’nın yeniden inşa edileceğini söyleyerek, “Yüksekova’yı cazibe merkezi haline getireceğiz. Askerimiz yargımız ve polisimiz ile bunu başaracağız” şeklinde konuştu.

‘BUGÜN GELEBİLİYORLAR MI YANINIZA?’

Yıldırım, bütün seçilmişlerinin tutuklanıp görevden alındığı Yüksekovalılara seslenirken “Vaktiyle ‘Biz Türkiye partisi olduk’ diyerek gelip sizden oy isteyen HDP’liler, bugün gelebiliyor mu yanınıza? Gelemezler” dedi.

Tek bayrak, tek devlet, tek millet için Yüksekovalıları “Evet” demeye çağıran Yıldırım, ardından 29 Ağustos 2016 tarihinde açılan Esenedere Sınır Kapısını yeniden açma törenine katılmak için Esendere’ye doğru yolla çıktı. (DİHABER)