Dokunulmazlığı devam eden HDP’li Konca ‘Kaçma şüphesi var’ denilerek tahliye edilmedi

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın tutuklu yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasında “kaçma şüphesi” iddiasını ortaya atan mahkeme, tahliye talebini reddetti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Besime Konca hakkında, Sur’da yaşamını yitiren Cihat Türkan’ın Batman’daki cenaze törenine katıldığı gerekçesiyle “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü. Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Konca, sağlık sorunları olduğu için katılmadı. Duruşmada Konca’nın avukatı Bayram Arslan hazır bulundu.

‘DOKUNULMAZLIĞI DEVAM EDİYOR’

Savunma yapan avukat Arslan önceki beyanlarını tekrar ederek, “Mütalaayı kabul etmiyoruz Müvekkilim milletvekilidir ve dokunulmazlık hakkı devam ediyor. Dolayısıyla yapılan yargılamanın Anayasaya ve diğer usul yasalara aykırıdır. Mustafa Balbay kararında olduğu gibi bir milletvekilinin tutuklu yargılanması kamu yararına değildir. Bu nedenle tahliye talebinde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KAÇMA ŞÜPHESİ’ VARMIŞ

İddia makamı ise “Besime Konca’nın üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli olguların bulunması sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti ile dosya kapsamındaki delillerle somutlaşan kuvvetli suç şüphesinin varlığı, suç karşılığı yaptırım miktarı ile tutuklama tedbiri arasında orantılılık bulunması, atılı suçun CMK’nın 100’üncü maddesinde belirtilen katalog suçlardan olması, suç karşılığı yaptırım miktarı ile olayın gelişimi nazara alındığında sanığın kaçma şüphesinin bulunması ve eylemin niteliği gereği adli kontrol kararı verilmesinin yetersiz kalacak olması kanaatiyle sanığın tutukluluk halinin devamına…” talebinde bulundu.

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Konca’nın “kaçma şüphesi olduğu” iddiasıyla tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 3 Mayıs’a erteledi. (DİHABER)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir