Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandum çalışmaları kapsamında Uğur Mumcu Meydanı’ndaki toplu açılış töreninde halka seslendi. Yapılan miting nedeniyle kent ablukaya alınırken, yurttaşlar ücretsiz bir şekilde alana taşındı. Gençlerin ve kadınların yoğunlukta olduğu mitinge Erdoğan iki saat gecikmeyle başlarken, bazı yurttaşların ise alandan ayrıldığı görüldü. Erdoğan, Kozan’dan mitinge gelirken 20 kişinin yaralandığı trafik kazasında hayatını kaybeden 3 kişinin ailesine başsağlığı dileyerek sözlerine başladı. Erdoğan, sinevizyon aracılığıyla Kılıçdaroğlu’nun çeşitli açıklamalarını mitinge katılanlara izletti. İdam tartışmalarına değinen Erdoğan, meclisten geçtiği an idamı onaylayacağını vurguladı. Türkiye sınırları dışında “terör örgütleri” ile mücadele ettiğini savunan Erdoğan, referandumun istikrar getireceğini ileri sürdü.

ERDOĞAN: KENDİMİZİ KORUYACAK GÜÇTEYİZ

Suriye ve Irak’taki mücadelenin o ülkelerin içişlerine karışmak anlamını değil Türkiye’nin güvenliğini sağlama gayreti taşıdığını savunan Erdoğan, Antep’te bir düğüne yapılan ve 53 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Cerablus’a girdiklerini belirtti. Suriye’ye ye sınırı olmayan ülkelerin bile bölgede olduğunu dile getiren Erdoğan, “Tehditler, sınırlarımız dışından geldiği için mücadelemizi oraya taşımak zorunda kaldık. Adana yanı başındaki Suriye’de masumlar, kimyasal silahlarla katledilirken başını arkaya çevirip bunları görmezden gelebilir mi? Hamdolsun Türkiye kendi güvenliğini kendi sağlayacak, kendisinden yardım isteyenlere de el uzatacak güce sahiptir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin tek seferde belirleneceği seçimin 5 yılla sınırlandırılacağını belirten Erdoğan, Meclisin yetkilerinin azalacağı ve “tek adam” döneminin başlayacağının yalan olduğunu savundu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kontrolü darbe” çalışmasına değinen Erdoğan, “Ben 7 Ağustos Yenikapı Buluşması’nda onu davet ettim. Katılamayacağını bildirdi özel kalemime. Daha sonradan nasıl olduysa baskılara dayanamadı. Sen busun. Dürüstlük yok. Şimdi yalancının mumu yanıyor. 16 Nisan’a kadar bu mum yansın, 16 Nisan’da bu mumu milletçe söndürelim. 15 Temmuz’a ‘kontrollü darbe’ diyor. İşte bu kadar kontrolü yitirmiş durumdalar. Zerre kadar sende onur varsa, zerre kadar haysiyet varsa çık, dosyalarını, belgelerini ver yargıya, yargı gereğini yapsın” şeklinde konuştu.

18 maddelik değişiklik için 180 madde yalan söylediklerinin iddiasında bulunan Erdoğan, “ Birinci köprüye, ikinci köprüye, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne, Marmaray’a, Avrasya Tüneli’ne, Osmangazi Köprüsü’ne ‘Hayır’ dediler. Biz onlara rağmen bunları yaptık. Şimdi milletimle beraber onlara rağmen inşallah 16 Nisan’ da bu Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini geçirmeye var mıyız? ” dedi. (DİHABER)