Ezilenlerin Sosyalist Partisine (ESP) yönelik Dersim merkezli 11 ilde yapılan baskına ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesinde basın toplantısı düzenleyen Emek ve Demokrasi için Güçbirliği üyeleri, gözaltına alınan ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun darp edildiğini duyurdu.

Ortak açıklamayı okuyan İHD Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen soruşturmalarda tüm evrensel hukuk ilkelerinin dışına çıkıldığını vurguladı. Solmaz, “Tüm demokrasi ve özgürlük güçlerini, muhtarları, seçilmişlerimizi, siyasi temsilcilerimizi ve halkımızı baskı ve zor ile susturmaya, referanduma sayılı günler kala Dersim’in ‘Hayır’ sesini ve onurlu duruşunu boğmaya dönüktür. Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak süren bu saldırganlığa verilecek en büyük yanıtın güçlü ve birleşik bir ‘Hayır’ olduğunu biliyoruz” dedi.

‘HAYIR CEPHESİNE DÖNÜK KAPSAMLI SALDIRIDIR’

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ise Dersim’e özel bir konseptin uygulandığını, Güç Birliği’ne yönelik artan saldırılara karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Önlü, Dersim dışında bulunan Dersimli sanatçıların, Dersimlilerin de bu gözaltı ve tutuklamalara karşı ses çıkarması çağrısında bulundu.

‘ÇİÇEK OTLU DARP EDİLDİ’

ESP Genel Başkan Yardımcısı Özlem Gümüştaş ise, referanduma sayılı günler kala “Hayır”ın sesini boğmak için yaygın bir gözaltı furyasının yürütüldüğünü söyledi. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Otlu hakkında da bilgi veren Gümüştaş, “Çiçek Otlu, Dersim Hastanesi’ne muayeneye götürülürken darp edildi. Darp edilmesinin bir tane gerekçesi vardı. Otlu, hastane girişinde bir slogan haykırdı ‘Diktatöre Hayır’, ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dedi. Bu sloganı attığı için, ‘Sana bu sloganla Dersim’de ses çıkarma hakkı vermeyeceğiz’ dedikleri için darp edildi. Slogan nettir o sloganı bugüne kadar tutuklanan arkadaşlarımızda paylaşıyorlar. Tutuklanan arkadaşların söyledikleri tek şey vardı. Oyumuzu kullanabilecek miyiz? Çok güçlü bir ‘Hayır’ iradesi var, bunlar da başımıza bu yüzden geliyor. Hepimiz doğru yoldayız. 16 Nisan’da mutlaka güçlü bir ‘Hayır’ çıkacak. Tek adam değil hepimizin kazananı olduğumuz bir günü yaşayacağız” diye konuştu.

‘GÖZALTILAR KADIN İRADESİNE KARŞIDIR’

EMEP İl yöneticisi Hıdır Demir, “Gelinen bu sonucun tehlikelerine Demokrasi için Güçbirliği çalışmalarını sürdürdüğü zaman işaret etmiştik. Güçbirliği halkla et ve tırnak gibi birleşseydi bugün bu sonuçlarla karşılaşmazdık. Bu halkla buluştuğu zaman bu saldırılarında böyle sürdürülemeyeceğini hep beraber göreceğiz” ifadelerini kullandı.

SKM MYK üyesi Deniz Aktaş ise, saldırıların en önemli nedenlerinden birinin kadınlara dönük saldırılar olduğunu dile getirdi. Bu gözaltıların kadın iradesine dönük yapıldığını vurgulayan Aktaş, kadınların faşist diktatörlüğe boyun eğmeyeceğini söyledi. (DİHABER)