Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, “Newroz coşkusuyla Hayır’lara akıyoruz” şiarıyla yarın düzenleyeceği mitinge ilişkin HDP Beyoğlu İlçe binasında toplantı yaptı. Toplantıya, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, KÖZ, Kaldıraç temsilcileri ve HDK Yürütme Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı, uzun süreden beri referandum çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, İstanbul’da bu çalışmalara ağırlık verdiklerini belirtti. Türkiye’nin yönetilemediğini halka 2 aydır kapı kapı dolaşarak anlattıklarını söyleyen Avcı, yarın yapılacak mitinge katılım çağrısında bulunarak şunları ifade etti: “Yarın bir kez daha gür bir sesle ‘Hayır’ cephesi içinde yoğun emek sarf eden kişilerle birlikte Salı Pazarı alanında sesimizi ve gücümüzü birleştireceğiz. Neden ‘Hayır’ diyeceğimizi dile getireceğiz. Alan teknik açıdan hazır. İlçe örgütlerinin çalışması iki günden beri yürütülüyor. Alan bizim için küçük ama dolup taşacağını düşünüyoruz. Aralarında KÖZ, SYKP, HDK ve diğer bileşenlerle de hep birlikte yüksek sesle itirazımızı yükselteceğiz.”

AK Parti’nin Yenikapı’da yapacağı “Evet” mitingi için bütün otobüslerin seferber edildiği bilgisini veren Avcı, yaptıkları başvuruya ise otobüslerin dolu olduğu cevabı aldıklarını ifade etti. Avcı, “Bu halk Diyarbakır’da Newroz’a nasıl aktıysa yarın ki mitinge de tüm imkanlarını seferber edip akacak” diye belirtti.

‘İSTANBUL’DAN YÜKSELECEK SES TÜRKİYE’YE YAYILACAK’

“Hayır” mücadelesi yürütenleri mitinge davet ederek konuşmasına başlayan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli de, “Bugün ‘Hayır’ diyenler demokrasi ve barış mücadelesini yapan kişilerdir. Bu miting HDP’nin mitingi olmasından ziyade, herkese açıktır. Herkesin katılacağını düşünüyorum” diye konuştu. AK Parti’nin HDP’yi miting alanlarından dışlamaya çalıştığını ve ilk tercihlerinin Salı Pazarı alanı olmadığını kaydeden Temelli, şunları aktardı: “Hayır sesimizi yükselteceğiz. Mitingimizin karşı kıyısında AKP’nin de mitingi olacak. Orada savaşı, nefret söylemini arttıran, kendi sermaye ve medya grubu ile birlikte Türkiye emekçilerine neredeyse savaş açmış kıyıya karşı, yarın ki miting barışın ve özgürlüğün mitingi olacaktır. İstanbul mitinginde çıkan güçlü ses Türkiye’nin her yerinde çıkmaya devam edecektir.”

‘HAYIR’INI AL DA GEL’ ÇAĞRISI

Kaldıraç Temsilcisi Ekin Çiftçi ise, “Hayır”ı büyütmek üzere çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek, “Hayır’ın gücünü ve sözünü göstereceğimiz mitingler olacak. Devlet olanakları ‘Hayır’ın sesini kesmek üzere seferber edildi ama buna rağmen büyük bir irade de oluştu. Referanduma bir hafta süre kaldı. Gücümüzü göreceğimiz bir miting olacak. Bütün emekçilere, kadınlara, LGBTİ’lere , öğrencilere ‘Hayır’ mücadelemizi büyütmek üzere mitinge katılmaya çağırıyoruz” diye seslendi.

Bu mitingin bu dönem açısından son derece siyasi bir yerde durduğunu söyleyen HDK Yürütme Kurulu Üyesi Emin Orhan, HDK bileşenlerinin yarınki mitingde yer alacağını aktardı. Orhan, “Herkese Hayır’ını al da gel diye çağrıda bulunuyoruz. Sarıysa sarı, morsa mor bütün renklerini bu mitinge taşımaya çağırıyoruz” dedi.

KADINLARDAN DA İSTANBUL MİTİNGİNE ÇAĞRI

HDP İstanbul İl Örgütü, referandum çalışmaları kapsamında “Newroz coşkusuyla HAYIR’lara akıyoruz” şiarıyla 8 Nisan’da Kadıköy Yeni Salı Pazarı’nda saat 13.00’da miting düzenleyecek. Mitinge katılım çağrısı yapan HDP İstanbul İl Yöneticisi Feray Mertoğlu, bütün ilçelerden araç kaldıracaklarını söyledi. Katılma gerekçelerini de anlatan Mertoğlu, “Eğer geleceğimizi düşünüyorsak, bu haksız ve hukuksuz uygulamaların ortadan kaldırılmasını ve daha adil, daha yaşanır bir ülke istiyorsak mutlaka bu mitinge katılmamız lazım. Coşkularımızı ‘Hayır’larımızı bu mitingde birleştirelim” dedi.

DBP İstanbul İl Yönetici Medya Aydemir de, hep birlikte “Hayır”ın sesini yükseltme çağrısı yaparak, kadınlar olarak cezaevlerindeki açlık grevlerine sahip adına da miting alanında olacaklarını kaydetti.

‘SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN’

Çocuklarının geleceğine sahip çıkmak için Kadıköy’de olacaklarını dile getiren HDP Beyoğlu İlçe Eşbaşkanı Gülsen Biter, “Bu sistemi değiştirmek için alanlarda olmalıyız” diye konuştu.

100 BİN KİŞİNİN KATILMASI BEKLENİYOR

Mitinge konuşmacı olarak, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Türk katılacak. Saat 13.00 da başlayacak olan mitinge 100 bini aşkın kişinin katılması bekleniyor.

KOCAELİ

HDP Kocaeli İl Örgütü, referandum çalışmaları kapsamında 9 Nisan Pazar günü Gebze Meydanı’nda düzenleyeceği “Hayır” mitingine katılım çağrısında bulundu. İzmit merkezde bulunan bir kafede düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına, İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, HDP Kocaeli İl Eşbaşkanı İbrahim Ergin, ilçe yöneticileri ve çok sayıda parti üyesi katıldı.

Referanduma kısa bir zamanın kaldığını söyleyen HDP İl Eşbaşkanı İbrahim Ergin, 9 Nisan’da Gebze Meydan’da yapacakları “Hayır” mitingine katılım çağrısı yaparak, “Saat 13.00’te Gebze Meydanı’nda yapacağımız ‘Hayır’ mitingine tüm Kocaeli halkımızı davet ediyoruz. Ayrıca miting için gerekli mercilerden tüm yasal izinlerimiz alınmıştır” dedi.

‘GEÇMİŞTE NASIL KARŞI ÇIKTIYSAK ŞİMDİ DE ÇIKACAĞIZ’

Referandum sürecinin herkes için önemli olduğunu belirten HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ise, “Geçmişte de hak gaspları oluyordu ve bunlara karşı hukuki mücadele veriyorduk. Ancak şimdi tüm yetkileri ‘Tek adam’da toplanacak bir sistem isteniyor. Bugün yapılan düzenlemeler 12 Eylül döneminden farklı değildir. Tüm kurumların yetkililerini ‘Tek adam’ın ataması gibi demokrasi dışı bir diktatöryal anlayış içeriyor. Böyle bir sisteme karşıyız. Geçmişte bu gibi uygulamalara nasıl karşı çıktıysak bugünde bu uygulamalara karşı çıkacağız” ifadelerini kullandı.

‘HAKİKAT ÇOĞULCULUKTUR’

AB eski Bakanı Ali Haydar Konca da, hakikatın tekçilik değil çoğulculuk olduğunu ifade ederek, şunları aktardı: “Bu topraklarda tarihten beri çoğulcu bir yapı bulunuyor. Osmanlı zamanında hükümdarlığın olduğu zamanlarda bile çoğulcu bir toplumda yaşıyordu. Osmanlı’yı savunduğunu söyleyen gruplar tekçi anlayışa yöneliyorsa aslında Osmanlı fikrine sahip değil demektir. 1980 darbesini ve uygulamalarını tartışırken bugün neredeyse onu savunur hale geldik. Tüm erklerin tek elde toplanması fikri asla kabul edilemez. Bu referandum Türk, Kürt tüm ırklara ve inanışlara fayda getirmez ancak bunalım ve gerilim getirir. ‘Evet’ diyecek insanları ikna etme çalışması yapmalıyız.”

ANTALYA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Örgütü referandum kampanyaları çerçevesinde 11 Nisan’da HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştireceği miting öncesi tüm halklara katılım çağrısında bulundu. HDP il eşbaşkanları İhsan Nergis ve Songül Şarklı, parti binasında mitinge ilişkin Kürtçe ve Türkçe açıklama yaptı. Açıklamada, 11 Nisan’da Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan Kepez Arena Spor Salonu önünde miting yapılacağı belirtildi. “Hayır” mitinginin Türkiye halklarının barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesini yükseltileceği bir miting olacağı vurgulanırken, tüm kesimlerin miting alanında yerlerini almaları gerektiğine işaret edildi.

MERSİN

HDP Mersin İl Örgütü, 9 Nisan Pazar günü Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Tepe’de (Newroz Alanı) yapacağı “Halklarımıza Çağrımızdır, Tek Adam Rejimine ‘Hayır’!” mitingi için tüm hazırlıklarını sürdürüyor. HDP Sözcüsü ve HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu ve HDP MYK üyesi Asiye Kolçak’ın katılacağı miting için HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hatice Şahin katılım çağrısı yaptı. Şahin, sokak sokak, kapı kapı, esnaf esnaf “Hayır”ı anlattıklarını belirtirken, HDP İl Eşbaşkanı Mirze Mehmet Söylemez ise, “Herkesi tek adama karşı, diktatörlüğe karşı ‘Hayır’ demeye çağırıyoruz” dedi. (DİHABER)