Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevrgera Jinên Azad (TJA), Halkları Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde sürdürülen referandum kampanyası çerçevesinde birçok il ve ilçede halkla bir araya gelindi.

BİTLİS

Bitlis’te HDP, DBP ve TJA öncülüğünde halk buluşması düzenlendi. HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat’ın katıldığı buluşmanın ilk adresi Bitlis merkez oldu. Ulu Cami Meydanı’nda toplanan halk yağan yağmura ve soğuk havaya rağmen “Hayır” flamalarını dalgalandırarak, dakikalarca “Na” sloganlarını attı.

Halka ilk seslenen Irgat, “Bu bahar sadece mevsimlerin değişimi olmayacak, bu bahar kadınların öncülüğünde ‘Hayır’lısıyla halkların bayramı olacak. Bu baharda Bitlis halkı, bizlere dayatılan diktatörlüğe, 15 yıllık iktidara karşı çıkarak tarihine sahip çıkacaktır. Bitlis halkı kayyum atanan iradesine referandum da ‘Hayır’ diyerek cevap verecek” dedi.

‘HAYIRDA BULUŞMA AYDINLIK YARINLARI GETİRECEK’

Ardından konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, içinden geçilen sürece dikkat çekerek, “Bu yaşadığımız süreç maalesef ki çok zorlu bir süreçtir. Ama her zorluğun ardı aydınlık ve ferahlıktır. Sizin ‘hayırda buluşalım’ çağrınız aydınlık yarınların kapılarının açılmasıdır” dedi. Bitlis halkının meydanlarda “Hayır” diyeceğini söyleyen Baydemir, Bitlis Belediyesi Eşbaşkanı Hüseyin Olan’ın cezaevinde, Nevin Dağkıran Taşdemir’in ise ev hapsinde olduğunu hatırlatarak, “Bitlis halkın iradesi, milli irade değil mi? Halkın iradesi bir darbe ile cezaevine alındı. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Besime Konca ve daha onlarca vekilinizin cezaevlerinde tutulmasına, belediyelere kayyım atanmasına razı mısınız?” diye sordu. Toplanan kitle tek bir ağızdan “Hayır” diye karşılık verdi.

‘ZULME ORTAK OLMAMAK İÇİN HAYIRLARDA BULUŞALIM’

“Mührünüzü 16 Nisan’da ‘Hayır’a öyle bir vurun ki Ankara’ya bahar gelsin” diyen Baydemir, bütün televizyonlar AK Parti’nin borazanlığını yaptığını söyledi. Baydemir, “Gelin 16 Nisan’da özgür bir basın için ‘Hayır’ diyelim. Bir kez daha ‘Na kayyum, na zukkum, na zulüm’ diyoruz. Küfre ve zulme ortak olmamak için ‘hayır’larda buluşalım” çağrısında bulundu.

‘ELBETTE HAYIR DİYECEĞİZ’

Heyet ardından Güroymak (Norşîn) ilçesine geçti. Roboski Meydan’ında heyeti coşkulu bir kalabalık karşıladı. Halka hitap eden HDP Siirt Milletvekili Saadet Becerikli, “Sizler 2014 yılından tekrarlanan seçimde, iradenizi ortaya koydunuz. Ama bugün sizin iradenize kayyım atanarak cezaevlerine konuldu. Şimdi de gelip sizden ‘Evet’ oyu kullanmanız isteniyor. Elbette bu zülüm ve yalan politikalarına, ‘Hayır’ diyeceğinize olan inancımız tamdır. Türkiye’yi bitiren, toplumu ayrıştıran politikalarına ‘Hayır’ demek için 16 Nisan’da sandıklarda olacağız” diye konuştu.

Ardından Baydemir ve Irgat da kitleyi selamlayarak, kısa birer konuşma yaptı.

TATVAN YAĞMUR DİNLEMEDİ

Heyetin son durağı ise Tatvan oldu. Yağan sağanak yağmura rağmen HDP ile DBP’nin ilçe binası önünde toplanan halk, “Hayır” flamalarını taşıyarak, “Na” sloganlarını haykırdı. Halkı selamlayan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, “Bu yağmur kadar bereketli ve temizsiniz. Sizlerin bu duruşu bizlere onur ve güç katıyor. Özgürlük, eşitlik ve onurlu bir gelecek bekliyorsunuz biliyoruz. Bu umutlarımızın hepsi 16 Nisan’da gerçekleşecek. 16 Nisan da ‘kana ve iktidara doymayanlara hayır diyeceğiz” diye belirtti.

Halkı selamlayan Baydemir ise “Bu coşkunuz 16 Nisan’da özgürlüğün, barışın müjdeleyicisidir. Vekillerimiz, halkımız cezaevlerinde iken bizler özgür olamayız. Gelin 16 Nisan’da savaşa, KHK’lara, adaletsizliğe, fakir fukaranın ekmeğine göz dikenlere ‘Hayır’ diyelim. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve şuan açlık grevinde olan bütün evlatlarımız için ‘Hayır’ diyelim” dedi.

Buluşma “Direne, direne kazanacağız” ve “Bejin na” sloganı eşliğinde son buldu.

VAN

Van’da HDP, DBP ve TJA’nın, ilçe merkezlerinde sürdürdüğü referandum çalışmaları kapsamında Çaldıran ve Muradiye ilçelerinde halk buluşmaları gerçekleştirdi. Çok sayıda aracın katıldığı konvoy ile Çaldıran ilçesinde tur atan heyet, halkın yoğun ilgisi eşliğinde HDP ilçe binasının önüne geldi. Toplanan yüzlerce yurttaşa seslenen HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, demokratik ülkelerde anayasa değişikliğinin halk ile beraber, toplumun tüm kesimleri ile tartışılarak hazırlandığını belirtti. Türkiye’de ise bu uygulamaların tersine her 10 yılda bir yaşanan darbeler ile halklara dayatıldığını söyleyen Özgökçe, “İktidar dahi 1980 darbesiyle gelen anayasayı kabul etmiyordu. Ama kendileri de yine aynı şekilde içerisinde tek bir adamın sınırsız yetkiye sahip olduğu bir anayasa taslağını halklara dayatmaya başladı. Böylesi bir anayasa tüm halkların anayasası olabilir mi?” diye sordu.

HDP ve DBP’liler daha sonra konvoy eşliğinde Muradiye ilçesine geçti. Seçim otobüsünden çalınan şarkılar eşliğinde ilçe merkezinde tur atan konvoy ardından HDP ilçe binasının önüne geçti. Parti binasının önü polislerce barikatlar ile çevrilirken, etraftaki binaların üzerine ise keskin nişancıların konumlandırıldığı görüldü. İlçe binasının önünde bekleyen yüzlerce yurttaş seçim otobüsünden çalınan şarkılar eşliğinde uzun süre halay çekince, otobüs içine giren sivil polisler çalınan Koma Bajar’a ait bir şarkının içinde “Serhildan” kelimesinin geçtiğini belirterek, şarkının kapatılmasını istedi. Parti yöneticileri ile polis arasında yaşanan tartışmanın ardından, programa devam edildi.

‘BÖYLE BİR YÖNETİM ŞEKLİ OLMAZ’

HDP Muradiye İlçe Eşbaşkanı Kutbettin Değer, kısa bir konuşma yaparak halkı selamladı. Ardından konuşan Özgökçe ise, OHAL ile temel insani halkların baskı ile engellendiğini belirterek, “Şu an ülke böylesi bir rejim ile yönetiliyor ve bu rejim referandum ile birlikte kalıcı hale getirmeye çalışıyorlar. İnsanları korku ile sindirmeye çalışarak yönetmeye çalışıyorlar. Böyle bir yönetim şekli olmaz. Yönetim sadece ve sadece demokrasi ile olur. Bunun karşısında yapılabilecek tek şey direnmektir. Bunu biz iyi biliyoruz. Yaşamanın diğer adı direnmektir” diye konuştu.

2 GÖZALTI

Özgökçe’nin konuşma yaptığı sırada polisler halkın arasına girdi. Halk ile polis arasında yaşanan gerginlik sırasında yurttaşlardan Mustafa Arpa ve Selim Demir gözaltına alındı.

Buluşma, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları eşliğinde sona erdi.

KARS

Kars’ta referandum çalışmalarını sürdüren HDP ve DBP il örgütleri, Faikbey Caddesi’nde her hafta stant açarak seçmenlere “Hayır”ı anlatıyor. Bu hafta da stant kuran çalışmalara katılan üniversite öğrencileri, parti yöneticileri halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Broşür alırken “Hayır” diyeceğini dile getiren yurttaşlardan biri, “Dükkanı tek bir kişi işletebilir mi? Dükkanın çalışanı olmalı ki, gelen müşteriler de memnun kalsın” dedi.

HAKKARİ

Hakkari’deki referandum çalışmaları Xezekya Bölgesi’nde bulunan Çavuşlu, Doğanyurt, Işıklar ve Demirtaş köylerinde devam etti. HDP ve DBP’li yöneticiler ile referandum komisyonunun katıldığı çalışmalarda bölgedeki köylerde ev ev gidilerek, ”Hayır” anlatıldı. Yakınları cezaevlerinde bulunan kimi aileler, komisyonu karşılarken duygusal anlar yaşadı.

ERZURUM

Erzurum’un Karaçoban ilçesinde HDP öncülüğünde yürütülen referandum çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor. Binpınar, Erenlerköyü ve Göksu mahallelerini ziyaret eden “Hayır”ın anlatıcıları, ev ev gezerek referandumun önemini anlattı. Başta kadınlar olmak üzere herkesle sohbet eden heyet yurttaşlardan yoğun ilgi gördü.

URFA

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili ve Eyübiye ilçe yönetimi, merkez Eyyubiye ilçesi SSK Caddesi ve Direkli mahallesinde esnafı ziyaret ederek referandumda “Hayır” çağrılırında bulundu. Ayhan ve beraberindekiler, esnafın mübarek Cumalarının “hayır”lara vesile olmasını isteyerek, oyunuzda “hayır”lı olsun” dedi. Ülkenin 17 Nisan’da “hayır”lı günlere uyanmasını isteyen herkesin “Hayır” demesi gerektiğini anlatan Ayhan’a, esnaf işsizlikten ve iş yeri açan Suriyelilerle rekabet edememekten yakındı. Yoğun ilgi ile karşıladıkları Ayhan’a, esnaf “Hayır” çıkacağına inandıklarını, ancak oyların çalınmasından endişe ettiklerini, HDP den sandıkları iyi korumalarını istedi.

Ceylanpınar ilçesinin kırsal mahallelerde çalışma yürüten HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, HDP Urfa İl Eş başkanı Ayşe Sürücü, HDP, DBP genel merkez çalışanları, HDP ve DBP ilçe yöneticileri ile HDP’li belediye meclis üyelerinin katılımıyla yürütülen çalışmalara yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi. Heyet ilçeye bağlı Yukarı Doruklu (Hûmêra Jorin), Yeşilköy (Ebês), Avcılı (Şex Rucûm), Boğalı (Herma) , Düzova (Lebbana), Büyükyenice (Dalya) mahallelerini ziyaret ederek yurttaşlarla bir araya geldi. Serêkaniyê ilçesinin 2014 yerel seçimlerinden itibaren siyasi soykırım operasyonlarının en yoğun yaşandığı yerlerin başında geldiğine dikkat çeken HDP Milletvekili Dilek Öcalan, “HDP ve DBP içinde çalışma yürütenlerin neredeyse tamamının tutuklandığı Ceylanpınar 16 Nisan’da iradesini ortaya koyacak ve tüm antidemokratik uygulamalara cevabını ‘Hayır’ olarak verecektir” diye konuştu.

İSTANBUL

HDP Beyoğlu İlçe Örgütü, referandum çalışmaları kapsamında esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Heyette, HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk ile ilçe yöneticileri yer aldı. Yurttaşlar tarafından coşkuyla karşılanan HDP heyeti, bildiriler dağıtarak “Hayır”ın gerekçelerini anlattı. Bu esnada yolda geçen araç sürücülerine de “Hayır” broşürleri veren HDP’liler, cadde ve sokaklardaki elektrik lambaları ve duvarlara “Hayır” stickleri yapıştırdı.

HDP’liler, Taksim İstiklal Caddesi üzerindeki esnafları ziyaret edip bildiri dağıttığı sırada bir yurttaş, “Diktatörü devirmek için ‘Hayır’ diyelim” şeklinde bağırdı.

Daha sonra Tarlabaşı’na geçen HDP’lileri yurttaşlar, “zafer” işaretiyle karşıladı. Ziyaret sırasında HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk’e bir esnafın “Sizlere güveniyoruz. Sizler olmazsanız bizlerde yokuz” diyerek, referandumda “Hayır”ın çıkması gerektiğini söyledi. Mahalledeki satıcılar ise dağıtılan “Hayır” broşürleri ile fotoğraf çekti.

HDP’liler, son olarak mahallede bulanan tekstil atölyelerini ziyaret etti.

AĞRI

Yoğun yağmura rağmen engel tanımayan HDP ve DBP İl Örgütleri Eleşkirt ilçesinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Iğdır Milletvekilli Mehmet Emin Adıyaman, TJA, HDP ve DBP İl örgütleri referandum çalışmaları kapsamında halkla buluştu. Esnaf ziyaretlerinde “Hayır” broşürü ile HDP Eş Genel Başkanıları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın mesajı dağıtıldı. Partililerin oturduğu bir cafe polisler tarafından bastı. Referandum çalışmaları sırasında polisin sürekli çalışanları taciz etmesi dikkat çekti. Bütün engellemelere rağmen çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Taşdemir, “Eşit ortamlarda referandum çalışması yürütmüyoruz. Onların bütün engellemelerine rağmen çalışmalarımızı yürüteceğiz. Halkın ‘Hayır’ını almaya geldik” dedi.

MARDİN

Mardin’in Nusaybin ilçesinde Tevgera Jinên Azad (TJA) üyeleri referandum seçimleri için sokak sokak, ev ev dolaşarak yurttaşlara “Hayır”ı anlattı. Barış Anneleri Meclisi, DBP ve HDP’li birçok kadının da katıldığı çalışmalar, kentin Gırnavas, Çatalözü ve İpekyolu mahallelerinde coşkuyla karşılandı. Zılgıt, alkış ve halaylar eşliğinde “Hayır” çalışması yürüten kadınlara en çok ilgi ise çocuklar tarafından gösterildi. Coşkunun hakim olduğu çalışmalarda çocuklar sık sık “Em dibêjin Na” sloganları atarken, balkonlardan, tandır başındaki kadınlardan ve iş başındaki çalışanlardan zafer işaretleri ile çalışmalar destek verildi.

“Be serok jiyan nabe”, ” Seni başkan yaptırmayacağız”, ” Na, na, na” sloganlarının hiç susmadığı mahallelerde, sokağa çıkma yasağı sırasında çocuklarını kaybeden anneler ise gözyaşlarına hakim olmayarak, “Nasıl evet deriz, ölene kadar hayır” diye konuştu. (DİHABER)