Rusya Dışişleri, ABD’nin Suriye’nin Humus kentindeki Şayrat hava üssünü vurmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “ABD, uluslararası terörizmle mücadele eden bir ülkeye karşı güç göstermeye karar verdi” denildi.

‘ÖNCEDEN PLANLANDIĞI ÇOK AÇIK’

Açıklamada, ABD’nin Suriye’yi vurmasının var olan sorunları “Düşüncesizce” derinleştirdiği belirtilerek, “ABD’nin füze saldırısının İdlib’de düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırıdan önce planlandığı çok açık” ifadelerine yer verildi.

‘EGEMEN DEVLETE YÖNELİK AÇIK SALDIRGANLIK’

“ABD ve başka ülkelerinin askerlerinin hükümetin izni olmadan Suriye’de bulunması uluslararası hukukun hiçbir biçimde gerekçelendirilemeyecek bariz bir ihlalidir” denilen açıklamada, “Eskiden bu ihlal terörizmle mücadele ile açıklanıyorduysa, şu andaysa egemen bir devlete yönelik açık bir saldırganlıktır” diye belirtildi.

BMGK’YA ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Rus Dışişleri ayrıca, ABD’nin Suriye’yi vurmasıyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) acil toplanması çağrısını yaptı.

‘MEŞRU OLMAYAN EYLEMLERİ KABUL ETMEYECEĞİZ’

Açıklamada, “Uluslararası terörizmle savaşan meşru Suriye hükümetine yönelik meşru olmayan eylemleri asla kabul etmeyeceğiz” şeklinde ifadelere yer verilerek, ABD’nin eylemlerinin Rusya-ABD ilişkilerine zarar verdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, “Şüphesiz ABD’nin askeri eylemleri, koalisyonunun eylemleri sonucunda yüzlerce sivilin öldüğü ve insani felaketin giderek büyüdüğü Musul’da olanlardan başka yöne çekme girişimidir” denildi.

‘ŞAM’IN ELİNDE KİMYASAL SİLAH YOK’

Açıklamada son olarak “Amerikan tarafı, askeri eylemlerini gerekçelendirmek için İdlib’de olanları tamamen saptırdı. ABD’nin, Suriye ordusunun İdlib’de kimyasal silah kullanmadığını anlamaması mümkün değil. Zira Şam’ın elinde kimyasal silah yok. Bu, uzmanlar tarafından defalarca doğrulandı” ifadelerine yer verildi. (DİHABER)

Kimyasal dehşetten sonra – Fehim TAŞTEKİN