Suruç gazisi Kılıç: Babam ve Şerife barış istediği için gözaltında

Bursa’da yürütülen operasyon kapsamında yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan Suruç gazisi Şerife Erbay ve Suruç’ta eşi Ferdane ve oğlu Nartan’ı kaybeden HDP PM üyesi Metin Kılıç 5 gündür gözaltında. Kılıç’ın gözaltına alınmasının yürüttüğü “Hayır” mücadelesini engelleme amaçlı olduğunu kaydeden kızı Suruç gazisi Sinem Kılıç, gözaltıların derhal sona ermesini istedi.

AKP/Saray iktidarının siyasi soykırım operasyonları kapsamında Bursa’da gerçekleşen operasyonda alınan sosyalistler 5 gündür gözaltında.

Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından 3 Nisan günü sabaha karşı gerçekleştirilen ev baskınlarında Suruç’ta eşi Ferdane ve oğlu Nartan’ı kaybeden HDP PM Üyesi Metin Kılıç ve Suruç gazisi Şerife Erbay gözaltına alınmıştı.

ETHA’ya konuşan Metin Kılıç’ın kızı Suruç gazisi Sinem Kılıç, operasyonun hukuksuz olduğunu vurguladı. Kılıç, “Yıllarca ‘barış’ kelimesinden korktu ezen sınıf. Barış, halkların birbirlerine olan özlemidir. Ezilen halklar birbirlerinin dillerini iyi bilirler, konuşmadan da anlaşırlar” dedi.

‘BABAM BARIŞ İSTEDİĞİ İÇİN ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR’

Ötekileştirme, asimilasyon ve savaş yanlısı olan devletin bugün “barış” kadar “hayır”dan da korktuğunun altını çizen Kılıç, “‘Hayır’ diyenlere sokaklarda saldırılıyor, tehdit ediliyor, işkence görüyor, tutuklanıyor. Bu hedef görülenlerden biri de babam. O hem barışı istediği hemde ‘diktatörlüğe hayır’ dediği için engellenmeye çalışılıyor” ifadesini kullandı.

Kılıç, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bir insan düşünün. Baba, eş, yoldaş… Suruç katliamında eşi ve oğlu öldürülmüş, kızı yaralanmış, kendisi şimdi gözaltında. Kaç kere eksilmiş? Biz özgürlüğümüzü, dilimizi, kültürümüzü yaşamaya, yaşatmaya çalışan bir aileydik. Düş yolculuğunda oyuncaklarla katledildik. Sadece kendimiz için değil tüm çocuklar için çıktık yola. Yine olsa gözümü kırpmadan çıkarız dünyanın neresine olursa olsun. Sözlerimizde, kalbimizde barıştan, özgürlükten başka bir şey yok.” Devletin öldüremediklerini gözaltı ve tutuklamalarla engellemeye çalıştığına dikkat çeken Kılıç, asla “hayır” demekten ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini kaydetti. Gözaltıların derhal son bulmasını isteyen Kılıç, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

‘DEVLET HEM EŞİNİ HEM OĞLUNU KATLETTİ BİRDE ‘SUÇLU’ BULMAYA ÇALIŞIYOR’

Suruç ailelerine ve gazilerine yönelik baskılara tepki gösteren Suruç Aileleri İnisiyatifi üyesi ve Suruç şehidi Cemil Yıldız’ın eşi Sultan Yıldız, “Acısı kendine yeten bir insanı sürekli ev baskınlarıyla, gözaltılarla taciz ediyorlar” dedi. Suruç Aileleri İnisiyatifi olarak gözaltılara üzülmekten çok öfkelendiklerini ifade eden Yıldız, “Metin, mücadele ediyor, bu yüzden engellemeye çalışıyorlar. Maruz kaldığı bu haksızlıkları hak etmiyor. Devlet hem eşini hem de oğlunu katletti yetmezmiş gibi bir de Metin’i ‘suçlu’ bulmaya çalışıyor” diye konuştu.

AKP/Saray iktidarının bütün “terörize” çabalarının boşa olduğunun altını çizen Yıldız, Metin Kılıç şahsında Suruç ailelerinin mücadele etmekten asla geri durmayacağını kaydetti. Yıldız, şu sözlerle devam etti: “Bu baskılar ülkenin her yerinde ama Suruç ailelerine yapılanlar kabul edilemez. Ne olursa olsun, ne kadar baskı olursa olsun biz, mücadelemizden hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. Bir adım dahi geri düşmeyeceğiz. Adalet mücadelemizi sürdüreceğiz. Gözaltına alınan Metin Kılıç ve Suruç gazisi Şerife Erbay derhal serbest bırakılsın.”

SURUÇ GAZİSİ ERBAY 5 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE

İstanbul’da kaldığı eve yapılan operasyonla Bursa’ya götürülen Suruç gazisi Şerife Erbay, yaşanan hukuksuzluğu protesto etmek için 5 gündür açlık grevinde. Kılıç ve Erbay’la görüşen avukatları, sağlık durumlarının iyi ve morallerini yüksek olduğunu aktardı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir