Tüpraş işçileri 4 saat iş bıraktı

Tüpraş’ın İzmit, Aliağa, Kırıkkale ve Batman’da bulunan fabrikalarda bugün 08.00-12.00 saatleri arasında iş bırakma eylemleri yapıldı.

Tüpraş’ın İzmit, Aliağa, Kırıkkale ve Batman’da bulunan fabrikalarda bugün 08.00-12.00 saatleri arasında iş bırakma eylemleri yapıldı.

Yeni sözleşmede işçilerin haklarını tırpanlamaya çalışan Tüpraş yönetimi, eylem yapan işçilere de “tutanak tutma” tehdidinde bulundu.

Kırıkkale’de fabrikanın R-1 kapısında toplanan işçilere seslenen Petrol-İş Kırıkkale Şube Başkan Yardımcısı Murat Kaya, Tüpraş’ın bugünlere gelmesinde en büyük sorumluluğun işçilerde olduğunu ifade etti. Kaya, Tüpraş yönetiminin işçilerin taleplerine kulak vermeye çağırdı.

İzmit, Aliağa ve Batman’da yapılan eylemlerde işçiler, haklarını gasp etmeye çalışan Tüpraş yönetimini “İş, ekmek yoksa barış da yok” sloganlarıyla uyardı.

5 Nisan’da da 2 saatlik iş bırakma eylemi yapan Tüpraş işçileri, toplu sözleşme görüşmelerinde yönetimin dayatmalarına tepki gösteriyor. Anlaşmazlık sonucu arabuluculuk sürecine girilen görüşmelerde Tüpraş yönetimi, sözleşme süresini 3 yıla çıkarmak, vardiyalı çalışanların çalışma saatlerini arttırmak istediklerini belirtmişti.

Enflasyon oranının da altında yüzde 4,7 zam dayatmasında bulunan Tüpraş yönetimi, ayrıca hafta tatili çalışması karşılığı ücretli izin kullandırılması ve ödemeleri, ücretli mazeret izni hükümlerinde değişiklikle kölelik düzenini pekiştirme çabalarını ortaya koymuştu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir